Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
11

Apteczka dla niemowlaka

Słuchaj artykułu

Dobrze zaopatrzona domowa apteczka świetnie sprawdzi się w czasie nieoczekiwanej choroby, szczególnie choroby dziecka. Brak dyżurnej apteki w okolicy, oczekiwanie na konsultację lekarską do następnego dnia – takie sytuacje zdarzają się często i przysparzają rodzicom wiele stresu. Ogromne poczucie komfortu daje wówczas świadomość, że większość potrzebnych rzeczy jest pod ręką – w dobrze wyposażonej apteczce dla niemowlaka.  

Apteczka dla niemowlaka

Co powinno się znaleźć w apteczce dla niemowlaka? 

Apteczka niemowlaka to zbiór rzeczy, z których rodzice mogą doraźnie skorzystać, gdy ich maluszek wykazuje symptomy choroby. Rodzice powinni jednak pamiętać, że w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia dziecka są zobowiązani wezwać pogotowie ratunkowe, zgłosić się w miejsce, gdzie udzielana jest nocna pomoc lekarska lub udać się z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy.  

Najczęstszym problemem, z którym borykają się rodzice, jest wystąpienie podwyższonej temperatury u niemowlaka. Może mieć ona różne podłoże i przyczyny, dlatego w apteczce powinny znaleźć się nie tylko leki, ale i akcesoria.


Produkty dla dzieci i niemowląt
Zakupy z doradcą Gemini

Apteczka dla niemowlaka – lista produktów  

Termometr  

Termometr stanowi podstawę wyposażenia apteczki, ponieważ tylko w ten sposób opiekunowie mogą sprawdzić wartość temperatury ciała dziecka. Na rynku dostępne są różne urządzenia, ale u niemowlaka najlepiej sprawdzą się termometry bezdotykowe, w przypadku których pomiar odbywa się w pewnej odległości od czoła dziecka. Niektóre z nich posiadają również funkcję zmierzenia temperatury wody do kąpieli czy spożywanych płynów. 

Przeczytaj również:
Jaki termometr wybrać dla niemowlaka i małego dziecka?

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe 

Leki przeciwgorączkowe charakteryzują się również działaniem przeciwbólowym. Niektóre preparaty dedykowane dla niemowlaków wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne. Wszystko zależy od substancji czynnej leku. Preparaty te występują pod postacią syropu lub czopków doodbytniczych. Niezmiernie ważną informacją dla rodziców jest fakt, że leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe podaje się zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na ulotce, gdzie wartość lekarstwa dostosowana jest do wieku i wagi dziecka. Gdy występuje stan podgorączkowy, warto wspomóc niemowlę chłodnymi kompresami na pachwiny i czoło lub kąpielą w wodzie o temperaturze 2 stopnie niższej niż wartość temperatury dziecka.  

Przeczytaj również:
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci

Elektrolity 

Ważne, by w czasie gorączki i biegunki niemowlę przyjmowało dużo płynów. Bardzo dobrze sprawdzą się tzw. elektrolity, które wspomogą odpowiednie nawodnienie organizmu. Stosowanie elektrolitów pomaga utrzymać odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową w czasie choroby.   

Preparat na kolki i wzdęcia 

Kolki i wzdęcia są problemami, które często dokuczają niemowlakom. Dolegliwości te wynikają najczęściej z niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego. Warto, by wówczas w apteczce znalazł się preparat, który szybko przyniesie ulgę i złagodzi uciążliwe objawy.  

Przeczytaj również:
Kolka jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zaparcia  

Problemy małego brzuszka niemowlaka to nie tylko kolki, wzdęcia czy biegunka, ale często także zaparcia. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zaparcia u dzieciczopki glicerynowe do doraźnego stosowania w wyjątkowych sytuacjach.  

Przeczytaj również:
Czopki glicerynowe – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Co stosować na problemy z gazami i zaparciami u niemowlaka?

Spray do nosa, sól fizjologiczna 

Izotoniczny lub hipertoniczny spray do nosa oraz sól fizjologiczna idealnie sprawdzają jako środki udrażniające nos, co z kolei ułatwi swobodne oddychanie. Dodatkowo warto stosować je przed użyciem aspiratora do nosa.  

Inhalator lub nebulizator 

Są to urządzenia, które sprawdzą się przy infekcjach układu oddechowego – zarówno w infekcji górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Ze względu na różne rozmiary maski oraz końcówki do inhalacji jest to uniwersalne urządzenie, które może wykorzystać każdy członek rodziny. Inhalacje można wykonać z użyciem soli fizjologicznej, hipertonicznej wody morskiej lub z wykorzystaniem leku zaleconego przez lekarza.  

Przeczytaj również:
Jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Aspirator do nosa 

Jest to praktyczne urządzenie, które oczyszcza nos z zalegającej wydzieliny przy infekcjach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar. Na rynku dostępne są aspiratory z ustnikiem, elektryczne lub takie, które można podłączyć do domowego odkurzacza. W każdym z nich należy maksymalnie zadbać o czystość urządzenia i końcówek do aspiracji. Przed odsysaniem wydzieliny warto zaaplikować do nosa niemowlaka kilka kropel soli fizjologicznej lub użyć sprayu do nosa, co ułatwia usunięcie zalegającego śluzu.  

Plastry aromatyczne  

Plaster aromatyczny przyczynia się do poprawy komfortu oddychania dziecka w trakcie kataru lub przy zatkanym nosie. Można go stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.  

Żel za ząbkowanie 

Ząbkowanie to naturalny, ale jednocześnie trudny czas dla niemowlaków, ponieważ może towarzyszyć temu ból, dyskomfort, rozdrażnienie i niepokój. Jednym ze sposobów, który pomoże zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości, jest zastosowanie żelu na ząbkowanie, który aplikuje się bezpośrednio na dziąsła. Dostępne są również preparaty, do których dołączona jest szczoteczka lub końcówka do masowania dziąseł.  

Przeczytaj również:
Sposoby na bolesne ząbkowanie
Kalendarz ząbkowania

Preparat na odparzenia pieluszkowe 

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i wymagająca. Najczęstszym problemem są odparzenia pieluszkowe, które dotyczą pachwin, okolic intymnych i pupy. Pojawiają się na skutek wilgoci i zbyt długiego kontaktu skóry z moczem lub kałem. Aby zadbać o delikatną skórę niemowlaka, należy zastosować odpowiednią pielęgnację i przestrzegać zasad higieny. Na co dzień warto używać środki natłuszczające i nawilżające skórę. W przypadku odparzenia warto sięgnąć po preparaty z aktywnym dekspantenolem, czyli prowitaminą B5 oraz lanoliną. Składniki te zapewniają szybszą regenerację skóry, wzmacniają barierę ochronną naskórka, odbudowują, nawilżają i pozostawiają warstwę ochronną na skórze.  

Przeczytaj również:
Pieluszkowe zapalenie skóry – czy dotyka tylko niemowląt? Jak je leczyć?

Płyn odkażający, zestaw jałowych gazików, plaster z opatrunkiem  

Płyn odkażający bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku zranień, gdy dojdzie do przerwania ciągłości skóry. Odpowiednie oczyszczenie rany za pomocą środka odkażającego i sterylnych gazików zapobiegnie zakażeniu rany. Przy niewielkich zranieniach warto również w pierwszych godzinach po dezynfekcji przykleić plaster z opatrunkiem, który zatamuje delikatne krwawienie.  

Witaminy i minerały  

Dla prawidłowego rozwoju i wzrostu niemowlaka niezbędna jest podaż witaminy D. Bardzo dobrze sprawdzają się kapsułki twist-off, ponieważ jedna kapsułka zawiera odpowiednią dawkę witaminy D dla niemowlaka. W okresie infekcji układ odpornościowy warto wspomagać również witaminą C. W codziennej suplementacji witamina C zwiększa także wchłanianie żelaza.  

Przeczytaj również:
Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?
Dodatkowa suplementacja u niemowląt i dzieci – czy jest konieczna?

Probiotyk  

Probiotyki zawierają tzw. dobre bakterie, które naturalnie bytują w ludzkim organizmie. Pomagają odbudować mikroflorę jelitową po antybiotykoterapii, zmniejszają także ryzyko wystąpienia biegunek, czyli wspomagają powrót do zdrowia. 

Przeczytaj również:
Probiotyki dla niemowląt i małych dzieci

Oto lista podstawowych produktów, które powinny się znaleźć w apteczce dla niemowlaka. Wcześniejsze zaopatrzenie się w te preparaty i akcesoria pozwoli bez stresu pomóc dziecku w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę