Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

7

Higiena u przedszkolaka. Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków?

Słuchaj artykułu

Okres przedszkolny to czas nowych wyzwań i intensywnej nauki. Warto wykorzystać go również na kształtowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków higienicznych u dzieci, co będzie procentowało w przyszłości. 

Higiena u przedszkolaka. Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków?

Dla dziecka w każdym wieku najlepszym wzorcem do naśladowania jest najbliższa rodzina. Dzieci chętnie uczą się poprzez zabawę, dlatego też przestrzeganie przez wszystkich domowników zasad higieny będzie najlepszym sposobem nauki.

Pomocny może okazać się system pozytywnego wzmocnienia, tj. słowa pochwały czy naklejki za prawidłowe wykonanie czynności. Pamiętaj jednak, że dzieci potrzebują czasu, by utrwalić daną umiejętność. Ewentualne początkowe niepowodzenia nie powinny być powodem Twojej frustracji.

Mycie rąk 

Podstawa higieny to prawidłowe i systematyczne mycie rąk. Jak wynika z danych Inspekcji Sanitarnej, systematyczne mycie rąk u dzieci ogranicza liczbę przypadków biegunek infekcyjnych o ponad połowę, a infekcji dróg oddechowych o blisko jedną czwartą.

Dziecko na dłoniach przenosi wiele wirusów, bakterii, pasożytów i grzybów. Dzieci powinny myć ręce odruchowo zawsze po powrocie do domu oraz po skorzystaniu z toalety. Każdy domownik powinien mieć ręcznik do wyłącznego użytku.

Wybierz mydło dla dzieci o neutralnym pH. 


Zakupy z doradcą Gemini

Nie pozwalaj dziecku na wkładanie rąk do buzi i obgryzanie paznokci. Te dwie często wykonywane przez przedszkolaków czynności również zwiększają ryzyko przenoszenia zarazków, powodując choroby ogólnoustrojowe (biegunki, infekcje dróg oddechowych) oraz miejscowe stany zapalne – zapalenie jamy ustnej, pleśniawki. Pamiętaj, aby regularnie obcinać dziecku paznokcie. 

Mycie zębów  

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest systematyczne mycie zębów (co najmniej dwa razy dziennie). Dziecko już od czasu pojawienia się pierwszego zęba powinno być pod opieką stomatologa. Najlepiej, aby pierwsza wizyta nastąpiła nie później niż w 12. miesiącu życia.

Do 7-8 roku życia rodzice powinni asystować przy myciu zębów u dzieci. 


Kąpiel 

Według opinii dermatologów dziecięcych przedszkolak nie musi być kąpany codziennie. Zaleca się kąpiel dziecka co 2-3 dni.

Codziennie przemywaj miejsca „istotne”, czyli twarz i krocze dziecka. U dzieci z nawracającymi infekcjami układu moczowego zaleca się kąpiele w wodzie bieżącej (najlepiej prysznic), używając niepieniących się płynów do kąpieli. Podobnie jest z myciem włosów – najlepiej robić to co 2-3 dni (nie rzadziej niż raz w tygodniu). Codziennie wyczesuj głowę dziecka, co jest ważne ze względu na profilaktykę wszawicy.  


Domowe porządki 

Wykonuj proste czynności razem z dzieckiem, pozwalając mu np. na wyjmowanie naczyń ze zmywarki, odnoszenie talerzy po posiłku, ścielenie łóżka czy układanie zabawek. Są to czynności niewymagające dużej precyzji i mogą być wykonywane samodzielnie przez dzieci w wieku przedszkolnym. Czynności wymagające większego zaangażowania, np. odkurzanie, mycie powierzchni czy ścieranie kurzu wykonuj w obecności dzieci, utrwalając pozytywne wzorce. 

Pomocne bywa ustalenie harmonogramu prac w zależności od dnia tygodnia. Dzieci uczone porządku w domu łatwiej odnajdują się w realiach przedszkolnych. 

Zwierzak w domu a higiena 

Każde zwierzę domowe powinno być pod regularną opieką weterynarza. Konieczne jest cykliczne wykonywanie szczepień, np. przeciw wściekliźnie. Pamiętaj o utrzymywaniu pupila w dobrym stanie zdrowia (dbanie o uzębienie, odpowiednia długość pazurów). Zęby psów są siedliskiem licznych bakterii, co w przypadku ugryzienia wiąże się z trudno gojącymi się ranami. Zadrapanie przez pazur koci może spowodować tzw. chorobę kociego pazura. 

Przypilnuj, aby dziecko myło ręce po zabawie z pupilem. Zwierzęta nie powinny lizać twarzy dziecka. 

Pamiętaj, że dojrzewanie układu odpornościowego dziecka wymaga kontaktu z alergenami. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Propedeutyka pediatrii, Marian Krawczyński, PZWL. 
  • American Academy of Pediatrics www.aap.org, 
  • Pediatria, Tom I, Wanda Kawalec, PZWL.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę