Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
60

Skaza białkowa. Jak rozpoznać objawy?

Słuchaj artykułu

Alergia pokarmowa, potocznie nazywana skazą białkową, może pojawić się u niemowlęcia, nawet jeśli jest karmione piersią. Jakie objawy o niej świadczą? Jak leczyć skazę białkową?

Skaza białkowa. Jak rozpoznać objawy?

Skaza białkowa – co to jest?

Skaza białkowa to potoczna nazwa alergii pokarmowej. Zazwyczaj jest kojarzona z alergią na białka mleka krowiego, ale może dotyczyć także innych białek, np. w orzechach, pszenicy, kakao, jajkach, niektórych owocach czy rybach.  

Alergia na białka mleka krowiego to reakcja układu odpornościowego na białka mleka. Dotyka ona nawet 3% dzieci do 2. roku życia. Trzeba odróżnić ją od nietolerancji na białka mleka krowiego, która przebiega z podobnymi objawami. Alergia białkowa zazwyczaj zanika sama, około 2-3. roku życia. W niektórych przypadkach pozostaje dłużej, nawet przez całe życie.

Najlepszym sposobem na pozbycie się alergii jest całkowita eliminacja z diety dziecka mleka i jego przetworów. Jeśli karmisz piersią, musisz również usunąć alergeny ze swojej diety. 

W przypadku alergii na gluten bardzo ważne jest wykluczenie go, ponieważ alergia może przeobrazić się w celiakię latentną (bez objawów choroby), a nawet w odmianę pełnoobjawową.  

Skaza białkowa – jak rozpoznać objawy? 

Rozpoznanie alergii pokarmowej może być ciężkie ze względu na niespecyficzne objawy. Mogą one pojawić się zaraz po jedzeniu lub później, nawet po kilkudziesięciu godzinach. 

Najczęstszymi objawami skazy białkowej są: 

  • swędząca wysypka lub pokrzywka, głównie na twarzy i w zgięciach kończyn, 
  • atopowe zapalenie skóry, 
  • kolka, 
  • biegunka, 
  • silne ulewania lub wymioty, 
  • obrzęk śluzówki nosa, duszność, 
  • wodnisty katar,  
  • kaszel, świszczący oddech, 
  • słaby przyrost masy ciała, 
  • zaburzenia snu, 
  • niepokój. 

Jeśli podejrzewasz u dziecka alergię pokarmową, skonsultuj się z pediatrą. 

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa 

Objawy alergii pokarmowej często mogą być mylone z trądzikiem niemowlęcym. Są to jednak inne zmiany skórne. Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są do końca poznane, ale wskazuje się na podwyższone androgeny u matki w okresie ciąży, nadmierne przegrzewanie dziecka, błędy w pielęgnacji skóry czy substancje drażniące w proszku do prania.  

Objawami trądziku niemowlęcego są małe wypryski pojawiające się na twarzy dziecka, głównie w okolicach czoła, nosa, policzków. Zmiany wyglądem przypominają potówki z białymi główkami.  

Skaza białkowa może natomiast objawiać się na całym ciele, głównie na twarzy, zgięciach łokci i kolan. Skóra dziecka jest przy tym mocno przesuszona.  

Skaza białkowa a zapalenie skóry u niemowlaka 

Alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry (AZS) mają to samo podłoże – są reakcją organizmu na konkretny czynnik. W przypadku skazy białkowej jest to konkretny składnik pożywienia, natomiast atopowe zapalenie skóry może być wyzwolone innym czynnikiem. Objawy atopowego zapalenia skóry są też cięższe, często pojawiają się okresowo. AZS jest chorobą przewlekłą, która pozostaje z dzieckiem zazwyczaj przez całe życie.  

Skaza białkowa – czym smarować skórę dziecka? 

Jeśli po jedzeniu na skórze dziecka pojawiają się objawy skazy białkowej, zastosuj odpowiednią pielęgnację. Kosmetyki do smarowania nie powinny zawierać substancji drażniących, wywołujących świąd, czyli najczęściej kompozycji zapachowych.  

Wybierz emolienty o właściwościach odbudowujących warstwę hydrolipidową naskórka.  

W składzie szukaj takich składników jak:  

  • naturalne woski,  
  • oleje z awokado, wiesiołka, konopi siewnych,  
  • masło shea,  
  • alantoina,  
  • witamina E.

Zakupy z doradcą Gemini

Leczenie skazy białkowej 

W przypadku alergii pokarmowej jedynym sposobem leczenia jest dieta eliminacyjna. Warto skonsultować się z pediatrą, który ustali, na jakie białka uczulone jest dziecko. W przypadku alergii na białka mleka krowiego ważne jest podawanie dziecku specjalistycznego mleka modyfikowanego lub karmienie wyłącznie piersią.  

Mleka modyfikowane dla alergików mają w składzie hydrolizaty białek mleka krowiego lub są ich całkowicie pozbawione. U starszych dzieci, które mają rozszerzaną dietę, unikaj podawania wszelkich rodzajów mleka i jego przetworów.


Przeczytaj również:
Laktoferyna. Dlaczego jest cenna dla zdrowia?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę