Artykuły
Poród
Ciąża to czas oczekiwania na pojawienie się dziecka, którego finałem jest poród. Definicja mówi, że poród to szereg następujących po sobie procesów mających na celu wydanie na świat potomstwa (dojrzałego płodu). Poród u człowieka powinien nastąpić ok. 40. tygodnia ciąży. Wtedy bowiem dziecko jest gotowe do życia poza organizmem matki. Dopuszczalne są jednak dwutygodniowe odchylenia.
Każdy poród jest inny i ciężko przewidzieć, jak będzie przebiegał. Ciąża u człowieka trwa jednak 9 miesięcy, podczas których warto się przygotować na możliwe scenariusze. Najpóźniej na dwa miesiące przed planowanym terminem porodu powinnaś już wiedzieć wszystko o porodzie, by czuć się bezpiecznie, wiedząc, co może się wydarzyć. Co jeszcze można zrobić przed porodem?
Przyjęło się, że określenie „poród naturalny” utożsamia się z terminem „poród drogami natury”. Tymczasem okazuje się, że różnica między nimi jest znacząca, dotyczy bowiem przebiegu akcji porodowej.
Zgodnie z definicją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) poród naturalny:
Natomiast poród drogami natury to poród z zastosowaniem interwencji medycznej. W takim scenariuszu poród jest wspomagany farmakologicznie, np. poprzez podanie oksytocyny, znieczulenia, nacięcie krocza czy użycie próżnociągu. Brak ingerencji mógłby się natomiast wiązać z zagrożeniem życia matki lub dziecka.
Czasami decyzje o wyborze sposobu porodu podejmuje się już na etapie ciąży. Gdy istnieje ryzyko utraty zdrowia lub życia mamy bądź dziecka, lekarz ocenia, czy poród naturalny będzie możliwy. Najczęściej jednak decyzja o tym, czy poród odbędzie się naturalnie, czy drogami natury zapada dopiero podczas akcji porodowej.
Przy porodzie zagrożonym komplikacjami lekarz może podjąć decyzję o cesarskim cięciu. Jest to tzw. poród operacyjny, polegający na przecięciu powłok brzusznych i wydobyciu w ten sposób dziecka. Jest to poważna operacja, którą powinno się wykonywać wyłącznie wtedy, gdy są ku temu istotne powody natury medycznej.
Cesarskie cięcie może być nagłe lub planowe. W pierwszym przypadku zabieg przeprowadza się w następujących sytuacjach:
Planowane cięcie cesarskie wykonuje się zazwyczaj w okolicach 38. tygodnia ciąży, w godzinach przedpołudniowych. Do najczęstszych przesłanek do planowanego cesarskiego cięcia należą:
Poród fizjologiczny jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka, ponieważ stymuluje procesy adaptacji do nowych warunków życia poza ciałem matki. Dziecko, które urodziło się drogą cesarskiego cięcia, może mieć w przyszłości problemy z układem oddechowym. Podczas operacji mogą także wystąpić powikłania, np. infekcje, duża utrata krwi związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w macicy. Dochodzenie do formy może trwać kilka miesięcy. Czasami jednak poród drogami natury nie jest możliwy i wtedy cesarskie cięcie jest jedynym bezpiecznym sposobem na zakończenie ciąży.
Nie ma jednego gotowego scenariusza przebiegu porodu dziecka. Każdy postępuje w innym rytmie i tempie. U niektórych kobiet rozpoczyna się wyraźnymi skurczami, przebiega szybko i dynamicznie. U innych słabe skurcze mogą trwać wiele godzin, a poród raz przyspiesza, a raz zwalnia. O ile matka i dziecko nie są zagrożone, każdy z tych scenariuszy jest prawidłowy.
Kiedy rozpoczyna się poród? Objawy świadczące o jego początku to:
Nie wszystkie wymienione objawy muszą wystąpić. Warto raz jeszcze powtórzyć, że każdy poród jest inny.
Nie warto jechać do szpitala, gdy tylko pojawią się pierwsze skurcze. Jeżeli czujesz się dobrze i nie dzieje się nic niepokojącego, lepiej będzie, gdy zostaniesz w domu. Poród może trwać jeszcze wiele godzin, które łatwiej będzie Ci przetrwać w znanym Ci miejscu. Weź prysznic, zjedz lekki posiłek, pospaceruj. Postaraj się dobrze wykorzystać czas przed czekającym Cię wysiłkiem.
Są jednak sytuacje, w których należy jak najszybciej udać się do najbliższej izby przyjęć. Należą do nich:
Poród dziecka rzadko wygląda tak, jak na filmach – gwałtowne odejście wód płodowych i bardzo silne skurcze. Zazwyczaj trwa on kilka godzin lub nawet dni, podczas których występują niewielkie i nieregularne skurcze macicy. Gdy trwają one dłużej niż 30 sekund, stopniowo narastają, a przerwy między nimi są coraz krótsze, nie ma już wątpliwości, że poród się rozpoczął.
Wraz z postępem porodu zmienia się siła, długość, rodzaj i częstotliwość odczuwanych skurczy. Zmianie ulega także zachowanie rodzącej i jej stan emocjonalny. Na początku obserwuje się podekscytowanie, które następnie przychodzi w skupienie na sobie i pracy nad ciałem. Pod koniec I fazy porodu może jednak przyjść zniechęcenie i rezygnacja, które w II fazie ustępują miejsca gotowości do działania.
Poród u człowieka dzielimy na 3 okresy.
Gdy skurcze stają się regularne, pojawiają się co 8-10 minut i trwają około 30 sekund, mówimy o wejściu w pierwszą aktywą fazę porodu. Jest to najdłuższy okres, podczas którego szyjka macicy musi się rozewrzeć do 10 cm, co trwa zazwyczaj około 14 godzin przy pierwszym porodzie. Przy kolejnych zajmuje to około 8 godzin.
Jeżeli czujesz się dobrze, możesz zostać w domu i się zrelaksować. W tym czasie najważniejszy jest ruch i częsta zmiana pozycji. Można także zastosować immersję wodną, czyli polewanie brzuszka i dolnej części pleców ciepłą wodą. Jest to tez dobry moment na zjedzenie lekkiego posiłku, by zadbać o energię do czekającego Cię wysiłku.
Kiedy skurcze stają się coraz częstsze i występują co 5 minut, należy udać się do szpitala. Na izbie przyjęć zostanie przeprowadzony wywiad dotyczący przebiegu ciąży i trwającej akcji porodowej. Zostaniesz zbadana ginekologicznie przez położną, która sprawdzi również zapis KTG. Jeżeli wszystko będzie w normie, zostaniesz przyjęta na salę porodową.
II okres porodu nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny. W tym czasie kobieta powinna wsłuchać się w swoje ciało i skupić na prawidłowym oddychaniu. Gdy pojawiają się skurcze, należy zadbać o pozycje wertykalne, w których naturalna siła grawitacji wspomaga poród.
W tym czasie położna może podjąć decyzje o nacięciu krocza. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obligatoryjne i położna powinna zrobić wszystko, by tego uniknąć.
Druga faza porodu kończy się wraz z pojawieniem się dziecka.
Maluszek powinien pozostawać w kontakcie skóra do skóry z mamą. W tym czasie, pod wpływem oksytocyny, następuje odklejenie i wydalenie łożyska. W trzeciej fazie porodu przecina się pępowinę łączącą noworodka z mamą.
Podczas porodu na świecie pojawi się Twoje dziecko. Jest to chwila, na którą czekasz przez całą ciążę. To oczywiste, że chciałabyś wiedzieć wszystko o porodzie i jego etapach. Powinnaś także poznać możliwe scenariusze przebiegu porodu i metody łagodzenia bólu porodowego. W zdobyciu odpowiedniej wiedzy może pomóc szkoła rodzenia, która przygotuje Was mentalnie na moment pojawienia się potomka w Waszym życiu. Warto jednak pamiętać o tym, że poród jest kwestią indywidualną i ciężko przewidzieć jego przebieg.
Źródła: