Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
14

Dlaczego preparaty z monakoliną K nie są dostępne w aptekach?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Marcina
W ciągu ostatniego roku stosowałem suplementy z monakoliną K i dzięki temu uniknąłem syntetycznych leków na cholesterol. W ostatnich dniach monakolina K nie jest już dostępna w aptekach. Dlaczego została wycofana? Czy jej spożywanie było niebezpieczne?

Monakolina K jest substancją aktywną pozyskiwaną z czerwonego fermentowanego ryżu.

Pozytywny wpływ monakoliny K na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi został wykazany w wielu badaniach, a mechanizm jej działania jest zbliżony do syntetycznych statyn (atorwastatyny, lowastatyny, simwastatyny).

Z tego względu monakolina K zyskała miano „naturalnej statyny”. Niestety mimo naturalnego pochodzenia monakolina K jest obarczona identycznymi skutkami ubocznymi jak statyny dostępne na receptę. W ostatnich latach w związku z jej stosowaniem udokumentowano przypadki wystąpienia następujących działań niepożądanych:

  • miopatii (ból i spadek siły mięśniowej),
  • rabdomiolizy (uszkodzenie mięśni, skutkujące uszkodzeniem nerek),
  • uszkodzenia wątroby,
  • zapalenia skóry.

Mając na względzie bezpieczeństwo konsumentów, wydano Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/860, zgodnie z którym od 22 czerwca 2022 roku nie jest możliwa dalsza dystrybucja suplementów diety zawierających od 3 mg monakoliny K. Takie działanie wynika również z przestrzegania założeń bezpieczeństwa żywności – suplementy diety nie mogą wykazywać działania terapeutycznego, a także nieść ze sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, a jedynie uzupełniać dietę w brakujące składniki.

W Pana przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który uwzględni dotychczasowe rezultaty stosowania monakoliny K i zaproponuje odpowiednią kontynuację terapii. Jeśli jednak poszukuje Pan rozwiązań opartych na preparatach roślinnych, warto zapoznać się z suplementami na bazie bergamotki, które wspierają obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

Suplementy z monakoliną K wrócą niebawem do aptek, ale w dawce poniżej 3 mg, a na ich opakowaniach znajdą się ostrzeżenia zwiększające bezpieczeństwo stosowania.

Przeczytaj również:
Monakolina K – co to jest? Działanie, skutki uboczne i przeciwwskazania


Produkty na obniżenie cholesterolu
Zakupy z doradcą Gemini
  1. 19 sierpnia 2022, 00:09
    Marian

    Specyfik z Monakoliną K 10 mg ( w obrocie jako suplement diety) jest jedyną statyną, która :
    -nie powoduje u mnie bolesnych skurczów mięśni podudzi
    – skutecznie obniża poziom cholesterolu
    Przepisał mi go Lekarz specjalista kardiolog wobec występowania bolesnych skutków ubocznych podczas stosowania statyn syntetycznych.
    Stan obecny jest taki : jako suplement z obrotu w tej dawce wycofany, leku na receptę z Monakoliną K 10 mg- nie ma !
    Ciekawe co będzie jak skończy mi się zapas omawianego specyfiku.Pytałem w Gł.Insp.Farmaceutycznym i Urzędzie Rejestracji Prod.Leczniczych – co dalej – nie wiedzą.
    Unia Europejska zabroniła sprzedaży – jedynie jako suplementu diety, ale nie przewidziała że w Polsce równoważnego leku na receptę- nie ma, ot co!!! Chyba zwrócę się z pisemną prośbą w tej sprawie do Pana Ambasadora Chin!
    Leku na receptę

    1. 28 września 2022, 22:42
      Aleksandra

      O to właśnie chodzi, żeby dało się leczyć (na receptę) w przypadku nietolerancji statyn syntetycznych. U mojej mamy skutki uboczne symwastatyny były nie do akceptacji, a monakolina nie powoduje takich skutków. Problemem jest, że lekarze nie przesyłają do agencji informacji o skutkach ubocznych leków, które przepisują.

    2. 11 listopada 2022, 18:18
      Mariola

      Mieszkam w Holandii i tu pod dostatkiem jest w każdej drogerii Czerwony ryż w tabletkach i to 1g Monakoliny K.

  2. 20 sierpnia 2022, 14:53
    Andrzej

    Ryż czerwony (monakolinę K 10 mg) używałem 6 lat dla regulacji poziomu cholesterolu i nie miałem żadnych skutków ubocznych ale urzędnik wie przecież lepiej.

    1. 31 sierpnia 2022, 21:07
      Ewa

      Zgadza się kombinują bo leki nie sprzedają się ja też uważam ,że te suplementy są dobre.

  3. 31 sierpnia 2022, 16:17
    Jan

    A reklamowany Armolipid to monakolina….

    1. 8 września 2022, 11:23
      mgr farm. Anna Richert
      mgr farm. Anna Richert

      Tak, ale aktualnie dostępny jest Armolipid z niższą dawką monakoliny, tj. 2,8 mg.

  4. 31 sierpnia 2022, 21:04
    Ewa

    Ja myślę ,że firmy farmaceutyczne mają problem ze sprzedażą statyn i w tym problem a nie w suplementach z monokainą.

    1. 8 września 2022, 11:27
      mgr farm. Anna Richert
      mgr farm. Anna Richert

      Przyczyną wycofania suplementów z wyższą dawką monakoliny jest fakt, że żywność (a więc również suplementy diety) nie może wykazywać właściwości leczniczych, a tym bardziej działań niepożądanych, charakterystycznych dla leków na receptę.

  5. 1 października 2022, 20:36
    Katarzyna

    Czy Ktoś z ,,utyskujących,, na super właściwości obniżające cholesterol Monokliny K w dawce dotychczasowej sprawdził poziom ALAT i GGTP ?Czy przypadkiem nie uszkodził wątroby?

    1. 3 października 2022, 10:43
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. W związku z faktem, że monakolina w dawce powyżej 3 mg może wywoływać działania niepożądane charakterystyczne dla statyn, suplementy diety zawierające powyżej 3 mg monakoliny zostały wycofane z obrotu. Wzrost aktywności aminotransferaz nie zawsze jednak wskazuje na uszkodzenie wątroby.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę