Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

6

Jak dbać o dłonie zimą?

Słuchaj artykułu

Zimą dłonie są szczególnie narażone na niekorzystne warunki, takie jak mróz, wiatr i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Skóra rąk szybko traci wilgoć, co prowadzi do przesuszenia, podrażnień i pęknięć. W artykule podpowiemy, jak dbać o dłonie zimą, by były miękkie i nawilżone.

Jak dbać o dłonie zimą?

Bariera hydrolipidowa skóry to stworzony z elementów wodnych i tłuszczowych płaszcz ochronny odpowiedzialny za wszystkie procesy przenikania i wchłaniania substancji do wnętrza skóry. Jeśli Twoje dłonie są szorstkie i zaczerwienione, swędzą i pieką, a w skrajnych przypadkach skóra na nich pęka, to znak, że naturalny płaszcz ochronny skóry został uszkodzony i musisz zadbać o jego odbudowę i wzmocnienie, a tym samym ograniczyć przeznaskórkową utratę wody (TEWL). 

Co może doprowadzić do przesuszenia skóry rąk? 

  • Niekorzystne warunki atmosferyczne, np. mróz, wiatr;
  • kontakt z detergentami, silnie działającymi środkami czyszczącymi;
  • błędy pielęgnacyjne, m.in. stosowanie silnie odtłuszczających środków myjących opartych na alkoholu, mydeł, a także branie zbyt długich i gorących kąpieli, które wypłukują lipidy, zaburzając równowagę naskórka; 
  • stosowanie miejscowe preparatów ze steroidami i retinoidami;
  • choroby skóry (np. AZS);
  • niewłaściwa dieta (niedobory witamin A, C, E i kwasów tłuszczowych) i odwodnienie organizmu.

Aby przywrócić naturalną równowagę hydrolipidową skóry dłoni, sięgnij po kosmetyki bogate w składniki aktywne, które budują film ochronny skóry, odpowiadają za jej szybką regenerację i koją powstałe już podrażnienia.   

Jakich składników szukać w kremie do rąk na zimę? 

Humektanty 

To rozpuszczalne w wodzie substancje, które wiążą wodę i zatrzymują ją na powierzchni naskórka. Ich głównym celem jest zwiększenie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra jest doskonale nawilżona i bardziej elastyczna. Do humentaktów należą m.in. kwas hialuronowy, gliceryna, a także kwas mlekowy i mocznik.

Substancje o działaniu okluzyjnym  

Ich celem jest utworzenie na powierzchni naskórka warstwy zapobiegającej utracie wody ze skóry i zatrzymującej ją w środku. Jeśli nadmiernie nawilży się skórę, to komórki warstwy rogowej tracą właściwości bariery i stają się przepuszczalne w obie strony – bez warstwy uszczelniającej, nawet stosując substancje nawilżające, nie zapewnimy skórze równowagi wodno-lipidowej. W utworzeniu nieprzepuszczającego filmu na skórze pomogą nam bogate w lipidy i kwasy tłuszczowe naturalne masła i tłuszcze roślinne, takie jak: masło shea, masło kakaowe czy olej z awokado. 

Substancje łagodzące podrażnienia 

W dobrym kremie do rąk powinny się też znaleźć składniki aktywne o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia oraz przyspieszające regenerację uszkodzeń skóry. Należą do nich m.in. alantoina, pantenol, arnika i bisabolol, będący składnikiem rumianku.   

Pamiętaj, że pielęgnacja dłoni zimą wymaga systematyczności, dlatego zawsze miej pod ręką krem do rąk. Stosuj go nie tylko, gdy skóra już będzie podrażniona, ale również po umyciu dłoni czy przed spacerem.  


Pielęgnacja dłoni zimą
Zakupy z doradcą Gemini

 

 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Histologia dla kosmetologów, Oficyna Wydawnicza PWSZ, 2013. 
  • Wolski T., Kędzia B., Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i Fizjologia skóry, Postępy Fitoterapii, 1/2019. 
  • Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2012.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę