Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Masło shea – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Masło shea działa przeciwzapalnie, nawilżająco, przeciwstarzeniowo i wspomaga gojenie ran. Przeznaczone dla skóry suchej i atopowej. Jako dodatek do odżywek i szamponów redukuje łupież, nawilża skórę głowy i zapobiega rozdwajaniu końcówek. Używane też w kuchni do wzmacniania smaku potraw.

Masło shea – jakie ma właściwości?

Masło shea pochodzi z nasion wytwarzanych przez drzewo masłosz Parka (Vitellaria paradoxa). Roślina ta należy do rodziny sączyńcowatych i występuje na terenie Afryki. Zazwyczaj osiąga wysokość do 15 m. Ma jajowate, skórzaste liście i duże kwiaty o kremowobiałej barwie. Jej owocem jest owalna jagoda, w której znajduje się nasiono zbliżone wielkością do pestki śliwki. Drzewa żyją kilkaset lat, a dopiero po 20-40 latach zaczynają owocować i wytwarzać nasiona

Masło shea, zwane inaczej masłem karite, tak naprawdę jest olejem. Ma jasną barwę i kremową konsystencję pasty, dzięki czemu łatwo się rozsmarowuje, a pod wpływem ciepła rozpuszcza się. W jego składzie znajdują się:

  • kwasy tłuszczowe (głównie oleinowy, stearynowy, linolenowy),
  • fitosterole (kampesterol, stygmasterol, β-sitosterol, α-spinosterol),
  • witaminy A, D, E. 

Masło shea – właściwości

Masło shea wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • nawilżające,
  • wspomagające gojenie ran,
  • przeciwstarzeniowe.

Masło shea
Zakupy z doradcą Gemini

Masło shea – zastosowanie

Masło shea stosowane jest jako tłuszcz spożywczy dodawany do potraw w celu poprawienia ich smaku. Bardziej rozpowszechnione jest jednak jego zastosowanie w kosmetyce. 

Dodawane jest do kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej, atopowej oraz na blizny. Masło redukuje zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Stosowane jest także na ukąszenia owadów, aby zredukować świąd. Na powierzchni pozostawia delikatną warstwę, która nawilża i wygładza skórę. Dodatkowo chroni komórki przed promieniowaniem UV, pobudza produkcję kolagenu oraz przeciwdziała jego rozkładowi w skórze, przyczyniając się tym samym do utrzymania odpowiedniej elastyczności i napięcia. 

Masło karite znajduje zastosowanie w balsamach do ust. Zapobiega pierzchnięciu i drobnym pęknięciom na powierzchni warg. Dzięki dużej zawartości witamin A i E zmiękcza usta, pozostawiając je nawilżone i odżywione.

Może być także dodawane do kąpieli w przypadku skóry atopowej, a przez mężczyzn stosowane jako krem do golenia

Masło shea na włosy

Masło shea na włosy

Masło shea dodawane jest także do odżywek i szamponów do włosów. Redukuje objawy łupieżu, nawilża skórę głowy, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy oraz nie obciąża włosów. Rozpuszczone masło shea, np. pod wpływem temperatury dłoni, nakłada się na końcówki włosów, co zapobiega ich rozdwajaniu

Masło shea – przeciwwskazania

Stosowanie na skórę masła shea jest bezpieczne. Produkt nie wywołuje alergii, chyba że dana osoba jest na niego uczulona. Masło zewnętrznie mogą stosować kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci. 

Masło shea to produkt o szerokim działaniu na skórę, w szczególności suchą i atopową, oraz włosy. Często traktuje się go jako bazę do produkcji kosmetyków. Dodanie do niego ekstraktów z roślin, olejków eterycznych i witamin wzmacnia działanie kosmetyku i nadaje mu określone właściwości.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę