Peeling kawitacyjny. Czy jest przeznaczony dla każdego?
Peeling kawitacyjny to delikatna, ale jednocześnie bardzo skuteczna metoda dogłębnego oczyszczania skóry. Czy peeling kawitacyjny to idealny zabieg dla każdego?
Peeling kawitacyjny – co to jest?
Podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego wykorzystywane jest zjawisko kawitacji. Polega na gwałtownym przejściu fazy ciekłej w fazę gazową na skutek zmniejszenia ciśnienia. Podczas zabiegu w cieczy wytwarzają się pęcherzyki gazu, które ulegają gwałtownemu rozpadowi, rozbijając przy tym martwe komórki naskórka.
Peeling kawitacyjny – efekty
Peeling kawitacyjny:
- dogłębnie oczyszcza skórę,
- hamuje namnażanie bakterii,
- odblokowuje zatkane pory,
- poprawia przepływ krwi i limfy,
- dotlenia skórę,
- wzmacnia działanie innych kosmetyków,
- przyspiesza naturalny proces odnowy skóry,
- usuwa drobne przebarwienia,
- spłyca drobne zmarszczki,
- nadaje skórze blask.
Dla kogo jest przeznaczony peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny sprawdzi się w przypadku każdego typu cery.
Jednak szczególnie sprawdzi się u osób mających:
- zaskórniki,
- wągry,
- trądzik pospolity,
- trądzik różowaty.
Kawitacja będzie świetnym wyborem, jeśli Twoja cera jest mieszana lub tłusta, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Regularnie przeprowadzany peeling kawitacyjny pomoże również w walce z przebarwieniami i zmianami potrądzikowymi.
Kawitacja to dobry wybór także dla cer suchych, wrażliwych i naczynkowych, w przypadku których inne rodzaje peelingów mogą być zbyt mocno inwazyjne.
Jak wykonać peeling kawitacyjny?
Specjalista wykonujący zabieg przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twojego zdrowia i samopoczucia. Wykluczy również przeciwwskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego.
Sam zabieg składa się z kilku kroków:
- Demakijaż twarzy, szyi i dekoltu. Niekiedy dla wzmocnienia efektu, jeśli nie ma przeciwwskazań, kosmetolodzy stosują peeling ziarnisty.
- Nałożenie preparatu na bazie wody, dopasowanego do potrzeb skóry (np. serum).
- Rozpoczęcie mikromasażu. Zabieg wykonuje się specjalnym urządzeniem, które wytwarza ultradźwięki. Jest ono zakończone metalową szpatułką. Szpatułkę przesuwa się po mokrej skórze i oczyszcza w ten sposób poszczególne partie twarzy, skupiając się szczególnie na tych problematycznych, jak broda i nos. Ten etap nie powinien trwać dłużej niż 20 min.
- Osuszenie twarzy i aplikacja toniku.
- Nałożenie kremu lub maski nawilżającej.
Peeling kawitacyjny to bezbolesny zabieg. Możesz odczuwać delikatne drapanie i łaskotanie, często określane jako przyjemne. Zmiany widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale dla osiągnięcia najlepszych efektów kawitację często wykonuje się w serii. Liczbę zabiegów oraz ich częstotliwość określa kosmetolog.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
- Ciąża i okres karmienia piersią,
- osteoporoza,
- padaczka,
- niewydolność krążenia,
- choroby tarczycy,
- rozrusznik serca,
- metalowe implanty
Zabieg nie jest wskazany również w przypadku chorób nowotworowych.
Peeling kawitacyjny w ciąży
Działanie peelingu kawitacyjnego nie zostało zbadane na kobietach w ciąży. Nie jest więc znany wpływ fal ultradźwiękowych na płód. Naukowcy sugerują, że mogą one powodować skurcze macicy. Z tego względu lepiej więc ograniczyć ryzyko i zrezygnować z zabiegu.
Twój kosmetolog może zaproponować Ci alternatywę dla peelingu kawitacyjnego. Wspólnie dobierzecie zabieg, który będzie bezpieczny dla Ciebie i dziecka.
Peeling kawitacyjny – efekty uboczne
Peeling kawitacyjny to bezpieczny zabieg. Zazwyczaj nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Przez 1-2 dni po zabiegu możesz zaobserwować delikatne podrażnienie, zaczerwienienie i uwrażliwienie skóry.
Ponadto po zabiegu może pojawić się tzw. wysyp zaskórników. Jest to jednak pożądane zjawisko. Oznacza, że skóra została oczyszczona, a pory odblokowane.
Peeling kawitacyjny – o czym pamiętać po zabiegu?
Kawitacja jest zabiegiem bardzo delikatnym, jednak nawet w tym przypadku może dojść do niewielkich podrażnień. Skóra może być zaczerwieniona do dwóch dni po zabiegu. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz wykonać peeling kawitacyjny przed ważną okazją.
Pamiętaj również o ochronie przeciwsłonecznej, zwłaszcza do trzech tygodni po zabiegu. Stosuj kremy z filtrem, najlepiej SPF 50.
Witam,
Dlaczego osoby z chorobami tarczycy mają przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego?
Pozdrawiam.
Choroby tarczycy mogą mieć podłoże autoimmunologiczne. Obecnie wiadomo, że nie należy wykonywać zabiegów z użyciem aparatury w czynnej fazie choroby autoimmunologicznej, np. przy chorobie Hashimoto. Układ odpornościowy jest w tej fazie nieustannie stymulowany, dlatego należy ograniczyć dodatkowe bodźce oraz unikać wszystkiego, co może spowodować uraz (np. przerwanie ciągłości naskórka). Takie działania mogłyby spowodować nasilenie procesów immunologicznych. Dodatkowo w przypadku choroby Hashimoto skóra jest szczególnie wrażliwa, może być wysuszona i podrażniona. Kosmetolog może odmówić wykonania zabiegu osobom cierpiącym na choroby tarczycy. Zabiegi z zastosowaniem aparatury kosmetycznej nie są jednak bezwzględnie zabronione. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Interesują mnie przeciwwskazania do pilingu przy osteoporozie???
Dziękuję i pozdrawiam:)
Ultradźwięki wykorzystywane podczas peelingu kawitacyjnego mogą powodować osłabienie kości, dlatego osteoporoza jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Jest to szczególnie niebezpieczne w zaawansowanym stadium choroby.
Dlaczego przy osteoporozie nie można peelingu kawitacyjnego???
Ultradźwięki używane podczas peelingu kawitacyjnego mogą uszkodzić osłabione kości, dlatego nie zaleca się wykonywania tego zabiegu u osób cierpiących na osteoporozę.
Czy mając w szyji dwa implanty tytanowe mogę wykonać peeling kawitacyjny ?
Metalowe implanty w ciele są przeciwwskazaniem do wykonania peelingu kawitacyjnego.
Dlaczego w trakcie peelingu kawitacyjnego (samodzielne wykonanie) czuję uderzenie jakby prądu w środkowej części czoła? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Prawidłowe (delikatne, z preparatem na bazie wody) użytkowanie urządzenia do peelingu kawitacyjnego nie powinno powodować takiego uczucia. Być może urządzenie zepsuło się.