Przyspieszone starzenie się skóry – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Starzenie się skóry to nie tylko wynik upływającego czasu. Najnowsze badania potwierdzają, że trudne wydarzenia życiowe: silny stres, wstrząs emocjonalny, zachwianie równowagi hormonalnej czy choroba mogą spowodować natychmiastowe i drastyczne przyspieszenie procesów starzenia. Jak się przed tym chronić?
Dwie istotne fazy życia komórek: komórki macierzyste i starzejące się
Starzenie się skóry jest bezpośrednio związane z przemianami komórek, jakim podlegają wraz z upływem czasu. Komórki macierzyste przekształcają się w komórki zróżnicowane (np. fibroblasty, keratynocyty) o określonej funkcji, które stopniowo starzeją się.
- Komórki macierzyste są niedojrzałe i niewyspecjalizowane, ale posiadają zdolność do nieskończonego odnawiania się i stanowią rezerwę zapewniającą stałą regenerację skóry. W teorii ta zdolność jest nieograniczona. W rzeczywistości potencjał tych komórek wyczerpuje się z upływem czasu, w związku z czym odnowa zachodzi wolniej i w mniejszym stopniu.
- Komórki zróżnicowane charakteryzują się optymalną zdolnością do odnowy i doskonałym funkcjonowaniem. „W młodości” syntetyzują substancje dobrej jakości i w odpowiedniej ilości, dzięki czemu zapewniają dobrą kondycję i ochronę – właściwości, które chcielibyśmy zachować jak najdłużej.
- W komórkach starzejących się następuje spowolnienie syntezy tak ważnych dla kondycji skóry składników jak kolagen czy kwas hialuronowy. Starzenie komórkowe może być naturalne, kiedy przychodzi z czasem. Nazywamy je starzeniem programowanym lub replikacyjnym. Może jednak dojść do niego nagle i w tym przypadku mówimy o starzeniu przyspieszonym lub indukowanym. (1) (2)
Zmniejszenie potencjału odnawiania komórek macierzystych oraz nagromadzenie komórek starzejących się sprzyjają powstawaniu oznak upływającego czasu.
Potwierdzoną przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry są trudne przeżycia!
Stres psychologiczny, zachwianie równowagi hormonalnej czy choroba to trudne przeżycia, które powodują prawdziwy wstrząs, nie tylko w całym organizmie, ale także na poziomie komórki. Taki stres rzeczywiście jest zbyt silny, aby komórka mogła sobie z nim poradzić. Jest ona zbyt mocno uszkodzona, aby dobrze funkcjonować i wtedy zaczyna się przedwcześnie starzeć. Proces ten nosi nazwę przyspieszonego starzenia się skóry. Na skórze nagle pojawiają się oznaki starzenia: powstają bruzdy, skóra traci gęstość, pogłębiają się zmarszczki i zanika blask.
Co na regenerację i odmłodzenie tkanek?
Medycyna regeneracyjna to niezwykle obiecująca gałąź nauki, bazująca na odkryciach dotyczących komórek macierzystych. Dzięki namnażaniu i odpowiedniemu ukierunkowaniu „in vitro” można stworzyć komórki, które po wstrzyknięciu do organizmu umożliwiają odnowę chorego lub uszkodzonego narządu. Skóra stała się jednym z pierwszych obszarów zastosowania medycyny regeneracyjnej. Warto wspomnieć tu o dr Amélie Thépot, doktorze w zakresie biologii komórkowej, specjalizującej się w medycynie regeneracyjnej, która bada możliwe zastosowania tej gałęzi nauki w zapobieganiu przyspieszonemu starzeniu się skóry. Przeprowadzone badania pozwoliły na zbadanie najlepiej rokujących ścieżek medycyny regeneracyjnej i doprowadziły do zidentyfikowania dwóch białek kluczowych dla życia komórek i tym samym dla młodości skóry: FOXO oraz GDF-11. (4)
FOXO – białko nieśmiertelności, które kontroluje komórki macierzyste
Naturalnie występujące w skórze białko FOXO odkryto podczas badań nad genomem stułbi, niemal nieśmiertelnego wodnego bezkręgowca. Prawdopodobnie białko to wpływa na komórki macierzyste stułbi, dzięki czemu zyskują one zdolność do nieograniczonego odnawiania się i pozwalają jej regenerować się przez długi czas. Badania przeprowadzone z udziałem ludzi w wieku 100 lat także wskazują na zwiększoną aktywność FOXO, co potwierdza znaczenie tego białka dla długowieczności. FOXO chroni komórki macierzyste i w ten sposób przyczynia się do regeneracji tkanek.
GDF-11 – białko młodości, które odmładza komórki starzejące się
W 2013 roku naukowcy na Uniwersytecie Harvarda po wielu latach badań zidentyfikowali GDF-11, jako źródło odnowy tkanek. Białko to pozwala przywrócić komórkom starzejącym się cechy komórek „młodych” o optymalnej zdolności syntezy i naprawy. Jego działanie zostało już potwierdzone w przypadku takich kluczowych organów jak serce czy mózg. W 2014 roku, biorąc pod uwagę nadzieję, jaką niosą ze sobą te badania, prestiżowe czasopismo „Science” określiło je mianem „odkrycia naukowego roku”. Wszystkie te dane potwierdzają potencjał odmładzający tego białka w przypadku skóry. Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność białka FOXO oraz ilość białka GDF-11, co powoduje zachwianie równowagi komórek macierzystych i sprzyja nagromadzeniu komórek starzejących się, przyczyniając się do powstawania oznak starzenia. To właśnie te dwa zjawiska są przyspieszane przez trudne przeżycia. (3) (4)
Odtworzenie działania białka FOXO oraz stymulowanie GDF-11
Pionierskie dermokosmetyki adaptują najnowsze osiągnięcia medycyny regeneracyjnej poprzez staranny dobór substancji aktywnych o strukturze identycznej jak białko FOXO z technologią zdolną stymulować białko GDF-11.
Intensywna regeneracja
Heksapeptyd FX Heksapeptyd FX o strukturze podobnej do białka FOXO, pozwala uzyskać reakcję identyczną do tej, jaka zachodzi pod wpływem białka nieśmiertelności. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniu in vitro, w którym wykazało ono działanie zbliżone do FOXO. Technologia GDF-11 Składnik ten został dostrzeżony z uwagi na jego wyjątkowe działanie na białko młodości GDF-11. Test in vitro wskazuje na zdolność tej technologii do przywrócenia odpowiedniego poziomu syntezy GDF-11. Nadzwyczajne wyniki badania, potwierdzają, że liczba komórek starzejących zmniejsza się o 40% po pierwszym zastosowaniu i o 68% po trzech zastosowaniach, odwracając tym samym proces starzenia komórkowego.
Czy możliwe jest realne odmłodzenie skóry?
Wyniki badań nad substancjami aktywnymi potwierdzają synergiczny wpływ na regenerację skóry kompleksu: Heksapeptyd FX + Technologia GDF-11 w połączeniu z Niacynamidem. Główne składniki aktywne pozwalają na wznowienie syntezy 3 substancji niezbędnych do zachowania młodości: kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu zwiększa się grubość naskórka oraz gęstość skóry właściwej, dając kompleksowy efekt regeneracyjny. Synergiczne działanie opisanych składników, kluczowych dla zachowania młodości skóry daje spektakularne efekty, zapobiegając i przeciwdziałając jej starzeniu. Dermokosmetyki wykorzystujące te technologie są przeznaczone dla wszystkich kobiet, które czują się tak, jakby przybyło im nagle kilka lat, a nie chcą pozwolić, aby intensywny stres lub jakiekolwiek trudne chwile w życiu wpłynęły na wygląd ich skóry.
Źródła:
- Rodier F., et al. Four faces of cellular senescence. The journal of cell biology, 2011.
- G. Childs B., et al. Senescence and apoptosis: dueling or complementary cell fates? EMBO reports, 2014.
- S. Loffredo F., et al. Growth differentiation factor 11 is a circulating factor that reverses age-related cardiac hypertrophy. Cell, 2013, 153, 828–839.
- G.G. Camici., et al. Molecular mechanism of endothelial and vascular aging: implications for cardiovascular disease. European Heart Journal, 2015, 36, 3392-3403.
Fajny artykuł, rzetelny, tylko nie wiem jak go wykorzystać w praktyce.