Jak zadbać o stopy, aby były piękne przez cały rok?
Stopy to część ciała często eksponowana latem. W związku z tym zależy nam na tym, aby były piękne i zadbane. Niestety odciski, modzele, pęknięcia i zgrubienia na piętach oraz wrastające paznokcie mogą powodować opory przed ich odsłanianiem. Aby stopy były dobrze wypielęgnowane, należy dbać o nie przez cały rok. Poniższe kroki pielęgnacyjne mogą w tym pomóc.
Usuń zgrubiały naskórek
Podczas kąpieli warto delikatnie zetrzeć martwy naskórek ze stóp za pomocą specjalnej tarki lub peelingu gruboziarnistego, a następnie wmasować w nie krem do stóp.
Nie zaleca się używania pumeksów ze względu na to, że trudno utrzymać je w czystości. Pozostałe w nich fragmenty naskórka i wilgoć panująca w łazience stają się idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów.
Zdecydowanie łatwiej czyści się tarkę. Należy to robić każdorazowo po jej użyciu. Naskórek można zetrzeć za jej pomocą zarówno na sucho, jak i na mokro. Dobrze sprawdzą się także elektroniczne pilniki do stóp.
Skórę na stopach po starciu zgrubiałej części naskórka najlepiej wygładzić za pomocą peelingu w postaci gotowego preparatu lub takiego przygotowanego samodzielnie, np. z mielonej kawy (wcześniej zaparzonej lub nie), gruboziarnistej soli lub cukru w połączeniu z oliwą z oliwek lub innym olejem.
Dużą popularnością cieszą się także skarpetki złuszczające. Są to zazwyczaj dwa woreczki foliowe wypełnione płynem. Zawierają mieszankę kwasów (mlekowego, glikolowego, salicylowego i kwasów owocowych) o działaniu złuszczającym oraz mocznik i alantoinę, czyli substancje silnie nawilżające i regenerujące. Takie skarpetki zakłada się na stopy na ok. dwie godziny, w zależności od tego, jak mocny efekt złuszczania chcemy osiągnąć. Łuszczenie się naskórka po tym zabiegu rozpoczyna się dopiero po kilku dniach i może trwać ponad tydzień. W związku z tym warto po nie sięgnąć jeszcze przed sezonem letnim.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania skarpetek złuszczających jest cukrzyca, która prowadzi do zaburzeń krążenia i czucia w stopach. Ewentualne urazy i otarcia przestają być wyczuwalne, a zastosowanie kwasów na podrażnioną skórę powoduje powstawanie oparzeń i trudno gojących się ran.
Pamiętajmy również, żeby sięgać po nie maksymalnie raz w miesiącu.
Pozbądź się odcisków
Na skutek noszenia niewygodnego, źle dopasowanego obuwia, uprawiania sportu czy pracy wymagającej ciągłego poruszania się lub stania na stopach pojawiają się nieestetyczne zgrubienia naskórka. Nieleczone mogą powodować silny ból i powstawanie stanów zapalnych. Aby się ich pozbyć, należy sięgnąć po specjalne maści na odciski zawierające kwas salicylowy, płyny z kwasem salicylowym i mlekowym lub plastry na odciski. Rozległe modzele najlepiej usunąć poprzez wcześniejsze wymoczenie stóp i starcie ich za pomocą tarki lub specjalnego pilnika. Można również udać się do podologa, który wykona ten zabieg z większą skutecznością.
Przygotuj kąpiel dla stóp
Aby skutecznie zmiękczyć naskórek, warto wykonać relaksacyjną kąpiel dla stóp. Do miski należy nalać ciepłą wodę i wsypać sól kosmetyczną. Jako dodatek świetnie sprawdzą się również płatki mydlane. Do takiej kąpieli można również dodać napar z ziół, np. szałwii, tymianku, nagietka czy lawendy, które działają odświeżająco i przeciwpotnie. Dobroczynne działanie wykazuje również olejek z drzewa herbacianego, warto więc dodać kilka kropli do przygotowanej mieszanki. Ma on właściwości odświeżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stopy powinno się moczyć w takiej kąpieli przez kilkanaście minut. Dzięki temu łatwiej pozbyć się zrogowaceń i zgrubiałego naskórka z pięt.
Zadbaj o paznokcie
Paznokcie u stóp powinno się skracać za pomocą cążek i pilnika. Nożyczki nie są precyzyjne, a ponadto podczas ich używania paznokieć ulega rozwarstwieniu i łatwiej o skaleczenie. Pilniczek powinien być wykonany ze szkła lub papieru, gdyż metalowy może uszkodzić płytkę.
Brzegi paznokcia należy delikatnie wygładzić, jednak nie powinno się zaokrąglać zbyt mocno jego boków, aby uniknąć wrastania. Skórki należy odsunąć drewnianym patyczkiem lub ręcznikiem. Nie zaleca się ich wycinania. Na paznokcie można nałożyć warstwę wzmacniającej odżywki.
Stosuj odpowiednie kosmetyki do stóp
Jeżeli stopy mocno się pocą, można zastosować odpowiednie preparaty odświeżające i blokujące wydzielanie potu. Skóra na stopach ma dużo gruczołów potowych, dlatego wiele osób boryka się z nieprzyjemnym zapachem tej części ciała. Na szczęście dostępne są produkty, które pomagają pozbyć się tego problemu – zasypki przeciwpotne, kremy, żele antyperspiracyjne i dezodoranty w aerozolu. Oprócz działania blokującego nadmierną potliwość wykazują one najczęściej działanie chroniące przed bakteriami i grzybicą.
Na dzień warto zastosować krem o lekkiej konsystencji, najlepiej z zawartością mocznika, który dogłębnie nawilża i zmiękcza skórę. Zbyt tłuste i ciężkie kremy mogą wzmagać potliwość stóp. Na noc można zastosować preparaty o bogatszej konsystencji, z zawartością witamin, masła shea i alantoiny. Raz na jakiś czas warto posmarować stopy grubszą warstwą kosmetyku, nałożyć bawełniane skarpetki i pozostawić na kilka godzin lub całą noc.
Pielęgnacja stóp nie musi wiązać się z kosztownymi zabiegami czy poświęceniem ogromnej ilości czasu. Wystarczy wyrobić prawidłowe nawyki i zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Stopy bardzo szybko wrócą do formy i będą pięknie prezentować się przez cały rok.
Przeczytaj również:
Pękające pięty – jak sobie z nimi poradzić?