151
26 kwietnia 2019

Oblicz wskaźnik BMI – normy i tabela BMI

Wskaźnik BMI (body mass index) wyraża stosunek indywidualnej masy ciała do wzrostu, którego wynik może pomóc nam w odpowiedzi na pytanie “Czy moja masa ciała jest właściwa?”. BMI może wskazywać prawidłową masę ciała, nadwagę lub otyłość, a nawet określone stopnie niedowagi.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Aby obliczyć wskaźnika BMI, przydatny może się okazać kalkulator BMI. Można również wyliczyć go samodzielnie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twoja waga jest odpowiednia oblicz BMI korzystając z poniższego wzoru:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost*2 (m).

Wartość BMI, którą otrzymaliśmy, przypisujemy do odpowiedniego zakresu. Pozwala nam to na ustalić normy BMI, czyli czy masa naszego ciała jest adekwatna do wzrostu.

Przeczytaj również:
Na czym polega dieta na redukcję tkanki tłuszczowej?

Kalkulator BMI

Oblicz wskaźnik masy ciała (BMI)

Poniższa skala pozwoli nam na przyporządkowanie wartości wskaźnika BMI do odpowiedniego zakresu wagi:

 • < 16 = wygłodzenie,
 • 16 – 16,99 = wychudzenie,
 • 17 – 18,49 = niedowaga,
 • 18,5 – 24,99 = wartość prawidłowa,
 • 25 – 29,99 = nadwaga,
 • 30 – 34,99 = otyłość I stopnia,
 • 35 – 39,99 = otyłość II stopnia,
 • > 40 = otyłość III stopnia.

Ograniczenia w odniesieniu do wskaźnika BMI

BMI to popularny wskaźnik, znany na całym świecie. Stanowi dobre odzwierciedlenie oceny masy ciała, lecz należy wspomnieć o ograniczeniach związanych z jego stosowaniem.

Weźmy pod uwagę aktywność fizyczną oraz towarzyszącą jej kwestię anaboliczną. Sportowcy nie powinni sugerować się wskaźnikiem BMI. Zwiększona masa mięśniowa np. w przypadku kulturystów mogłaby sugerować nadwagę lub otyłość. Z drugiej strony, lekkoatleta, o wyjątkowo smukłej sylwetce i niskim poziomie tkanki tłuszczowej, zostałby potencjalnie zakwalifikowany na granicy wartości prawidłowej i niedowagi.

Z drugiej strony, w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych, wskaźnik BMI może sugerować prawidłową wartość. Dopiero dokładniejsze badania antropometryczne mogą nam wskazać np. patofizjologiczne otłuszczenie narządów wewnętrznych.

Ostatnim ograniczeniem jest masa kostna człowieka, którą u każdego z nas determinuje pochodzenie, genetyka oraz stan odżywiania. Może to wprowadzić niezgodność między dwiema osobami o jednakowym wzroście i masie ciała.

Uwaga! Wskaźnik BMI ma zastosowanie dopiero u dzieci powyżej 2. roku życia!

Podsumowując, BMI jest stosunkowo prostym i ogólnym, lecz istotnym wskaźnikiem masy ciała. Jego zastosowanie jest pierwszym krokiem do indywidualnej oceny i podjęcia dalszych działań, jeżeli odczujemy, że masa naszego ciała nie jest adekwatna do naszego wzrostu.

Źródła:

Nuttall F. Q. Body Mass Index – Obesity, BMI, and Health: A Critical Review. Nutrition Research, 50(3), 2015.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy należy unikać owoców podczas odchudzania?

Świeże owoce są ważnym składnikiem zdrowej i urozmaiconej diety. Są niskokaloryczne, sycące, jak również bogate w wodę, witaminy, składniki mineralne,…

Zobacz więcej

Jakie jedzenie na grilla?

Przede wszystkim, produkty grillowane nie powinny zawierać konserwantów, np. azotyn sodu i potasu, których aktywność kancerogenna wzrasta wraz z obróbką…

Zobacz więcej

Ile jajek można zjeść w Wielkanoc?

Dwa jaja w ciągu dnia będą optymalną sumą. Jeżeli mamy zamiar zjeść więcej, pamiętajmy, aby w pozostałe dni około Wielkanocy,…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Eugenia pisze:

  Dziękuję

  1. 997 pisze:

   proszę bardzo

 2. 998 pisze:

  Mam wyglodzenie 🙁

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)