Rabarbar. Kto powinien go unikać?
Rabarbar to źródło wielu witamin i minerałów. Często rośnie w przydomowych ogródkach, dlatego jest chętnie wykorzystywany w kuchni. Używa się go m.in. jako dodatek do ciast, dań czy kompotów. Jednak nie dla każdego jest on wskazany. Czy wiesz, kto powinien unikać rabarbaru? Sprawdź w artykule!
Rabarbar – charakterystyka
Rabarbar (rzewień) jest rośliną należącą do rodziny rdestowatych, wywodzącą się z terenów Azji, Syberii i Bułgarii. W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywano go od wieków. Rabarbar był ceniony przede wszystkim za swoje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, moczopędne i „czyszczące krew”.
W Polsce najpowszechniej występuje rabarbar ogrodowy (rzewień ogrodowy), który często jest uprawiany w przydomowych ogródkach. Roślina ta osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości, a jej cechą charakterystyczną są długie, duże liście koloru zielonego na grubych ogonkach o barwie czerwonej, różowej bądź zielonej. Jadalną częścią rośliny są właśnie ogonki liściowe, które posiadają wiele zastosowań kulinarnych i są źródłem związków bioaktywnych.
Rabarbar – wartość odżywcza
Wartość energetyczna rabarbaru wynosi ok. 15 kcal w 100 g produktu. Prawie 90% jego masy stanowi woda. Jest on źródłem węglowodanów (ok. 4,6 g/100 g), z czego 3,2 g stanowi błonnik pokarmowy. Rabarbar zawiera niewielką ilość białka (ok. 0,5 g/100 g) oraz tłuszczu (ok. 0,1 g/100 g).
Rabarbar jest źródłem wielu witamin:
- witamina C (ok. 9 mg/100 g),
- witamina B1 (ok. 0,023 mg/100 g),
- witamina B2 (ok. 0,029 mg/ 100 g),
- witamina B3 (ok. 0,11 mg/ 100 g),
- witamina B6 (ok. 0,03 mg/ 100 g),
- witamina E (ok. 0,18 mg/ 100 g).
Ponadto zawiera wiele składników mineralnych:
- wapń (ok. 52 mg/ 100 g),
- fosfor (ok. 24 mg/ 100 g),
- magnez (ok. 13 mg/ 100 g),
- potas (ok. 136 mg/ 100 g),
- żelazo (ok. 0,6 mg/100 g),
- cynk (0,13 mg/100 g),
- mangan (ok. 0,16 mg/100 g),
- miedź (ok. 0,05 mg/100 g).
Wśród związków biologicznie czynnych obecnych w rabarbarze można wyróżnić:
- kwasy organiczne (kwas szczawiowy),
- antrachinony,
- flawonole,
- antocyjany,
- stilbeny (resweratrol).
Rabarbar – właściwości i zastosowanie
- Rabarbar jest niskokaloryczny – może być dobrym urozmaiceniem diet redukcyjnych i wykorzystywany przez osoby z nadwagą i otyłością;
- ma niski indeks glikemiczny, dlatego może stanowić urozmaicenie dań w diecie cukrzycowej;
- reguluje pracę jelit – dzięki zawartości błonnika pokarmowego wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom;
- posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwnonotworowe, hepatoprotekcyjne (działa ochronnie na wątrobę) dzięki zawartości stilbenów, a zwłaszcza resweratrolu.
Rabarbar – kto powinien go unikać?
Ze względu na obecność kwasu szczawiowego rabarbar nie jest zalecany u osób chorujących na kamice nerkowe, zwłaszcza w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej. Kwas szczawiowy łączy się z jonami wapnia, tworząc trudno rozpuszczalny szczawian wapnia. Osadza się on m.in. w nerkach i tworzy tzw. kamienie. Rabarbaru unikaj również, jeśli cierpisz na dnę moczanową lub osteoporozę.
Rabarbaru powinny również unikać osoby chorujące na choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ze względu na możliwość nadmiernego podrażniania przewodu pokarmowego. Nie jest on również wskazany w przypadku zespołu złego wchłaniania, zaburzeń trawienia czy biegunek.
Jeśli lubisz rabarbar, zwróć uwagę na to, czy w Twojej diecie nie brakuje wapnia. Równoważy on niekorzystne działanie szczawianów.
Rabarbar w ciąży
W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości, mięśni i układu nerwowego dziecka. Kwas szczawiowy, jako substancja antyodżywcza, może niekorzystnie wpływać na przyswajanie składników mineralnych, w tym wapnia. Dlatego też specjaliści nie zalecają spożywania rabarbaru kobietom w ciąży. Jeśli karmisz piersią, również powinnaś zrezygnować w rabarbaru w swojej diecie. Warzywo to może bowiem wpływać drażniąco na układ pokarmowy dziecka. Wykluczenie rabarbaru w okresie ciąży i karmienia piersią jest również zalecane z uwagi na możliwe działanie przeczyszczające.
Rabarbar – jak go przygotować?
Obróbka termiczna zmniejsza zawartość kwasu szczawiowego w rabarbarze. Zamiast surowego rabarbaru, warto wykorzystać go więc np. w cieście lub kompocie.
Ciasto kruche z rabarbarem i truskawkami
Ciasto:
- 400 g mąki pszennej
- kostka masła (200 g)
- 200 g serka waniliowego
- 50 g cukru pudru
- 16 g cukru waniliowego
- łyżeczka proszku do pieczenia
Kruszonka:
- 150 g mąki
- 100 g masła
- 100 g cukru
Nadzienie:
- 1 kg rabarbaru
- 500 g truskawek
- 200 g cukru
- 40 g skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie:
Składniki na kruche ciasto zagnieć, uformuj kulę, owiń ją w folię spożywczą i wstaw do lodówki na około pół godziny. Formę o wymiarach 24 x 34 cm natrzyj odrobiną masła i wyłóż papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkuj, przełóż do formy i ponakłuwaj widelcem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C i zapiecz przez około 25 minut do zarumienienia. Wyjmij i odstaw do przestudzenia.
W tym czasie przygotuj nadzienie. Pokrój rabarbar w kostkę, przełóż do garnka, dodaj cukier i gotuj na małym ogniu, aż puści sok. Dodaj pokrojone w kostkę truskawki i wymieszaj. Następnie dodaj skrobię wymieszaną z odrobiną zimnej wody i ponownie zamieszaj. Odstaw do lekkiego przestudzenia. Z wymienionych składników zagnieć kruszonkę. Na podpieczony spód wyłóż masę owocową i posyp kruszonką. Ponownie wstaw całość do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz około 50 minut, aż kruszonka będzie złocista.
Kompot z rabarbaru
Składniki:
- 4 łodygi rabarbaru
- 2 l wody
- 6 łyżek cukru
Przygotowanie:
Umyj i osusz łodygi rabarbaru, nie obieraj ich. Odetnij części, które łączą łodygę z liśćmi oraz te, które znajdują się przy ziemi. Każdą łodygę pokrój na małe kawałki i wrzuć do dużego garnka. Zasyp rabarbar cukrem i wlej 1 l wody (drugi litr dodasz po ugotowaniu kompotu). Przykryj garnek przykrywką i ustaw wysoką moc palnika. Kiedy woda zacznie się gotować, zmniejsz moc palnika, by kompot tylko lekko mrugał. Gotuj przez 30 minut. Po lekkim przestudzeniu przecedź kompot przez sitko i dodaj drugi litr wody.
Przeczytaj również:
Jagody. Dlaczego warto je jeść?
- Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa, 2017.
- Mitek M., Lysoniewska E., Rabarbar – ciekawy surowiec dla przemysłu, Przemysł Spożywczy, 2012, 66, 7.
- Pussa T., Raudsepp P., Kuzina K., Raal A., Polyphenolic composition of roots and petioles of Rheum rhaponticum L. Phytochemical analysis, 2008; 20(2):98-103.
- Svajger U., Jeras M., Anti-inflammatory effects of resweratrol and its potential use in therapy of immune-mediated disease. Int Rev Immunol, 2012, 31:202-222.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007.
- Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010.
- Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.
- https://wylecz.to/zywnosc/rabarbar/