Apteczka seniora – domowy niezbędnik osoby starszej
Istnieje kilka grup pacjentów o szczególnych potrzebach, dla których dedykowane są specjalne produkty. Należą do nich np. niemowlęta, sportowcy czy seniorzy. Poniższy artykuł podpowie Wam, jakie urządzenia, leki i suplementy mogą przydać się pacjentom w wieku 65+, ale nie tylko.
Sprzęt medyczny
Ciśnieniomierz i pulsoksymetr
Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób u osób starszych. Cierpi na nie ponad 60% osób powyżej 70. roku życia. Żeby skutecznie z nim walczyć, oprócz leków potrzebna jest regularna kontrola ciśnienia przez pacjenta. W tym celu warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Pamiętajmy, że modele naramienne są dokładniejsze niż te zakładane na nadgarstek. Do najprostszych należą oczywiście modele automatyczne, które włączamy po uprzednim nałożeniu mankietu na ramię, a pomiar przeprowadza się sam. Kupując ciśnieniomierz starszej osobie, zwróćmy uwagę na wielkość i czytelność wyświetlacza. Na rynku dostępne są modele, które zapamiętują nawet kilkadziesiąt ostatnich pomiarów, a także takie, które potrafią wykryć arytmię serca.
Oprócz pomiaru ciśnienia warto również monitorować wysycenie krwi tlenem. Przydatny do tego będzie pulsoksymetr – elektroniczne urządzenie do pomiaru saturacji. Dodatkowo pulsoksymetr mierzy częstotliwość pracy serca, czyli puls (wartość tętna PRbpm). W połączeniu z ciśnieniomierzem stanowi idealny zestaw do profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
Glukometr
Częstym problemem u osób starszych, zwłaszcza z otyłych, jest cukrzyca. Niemal u połowy pacjentów wykrywana jest, dopiero gdy pojawią się niebezpieczne dla życia objawy, takie jak zawał czy udar. Kontrola poziomu cukru może pomóc w szybkim wykryciu ewentualnej choroby. Glukometr jest łatwo dostępny, czasem można otrzymać go nawet za darmo w poradni diabetologicznej lub aptece podczas zakupu pasków.
Termometr
Produkt niezbędny i przydatny w każdym wieku. Do wyboru mamy termometry elektroniczne lub tradycyjne. Warto wspomnieć, że w drugim przypadku nie są dostępne już termometry rtęciowe. Zamiast rtęci wykorzystuje się substancję o podobnych właściwościach, a sam pomiar przebiega podobnie jak w urządzeniach starego typu – po wykonanym pomiarze należy „zbić” lub „strzepnąć” temperaturę. Istnieją także termometry z lupą na skali pomiarowej, które ułatwiają odczyt.
W przypadku urządzeń elektronicznych do wyboru mamy termometry dotykowe lub bezdotykowe. W termometrze dotykowym należy nacisnąć przycisk i rozpocząć pomiar, który zazwyczaj trwa około minuty. Bezdotykowe są znacznie droższe, ale pomiar jest krótszy. Wystarczy wycelować termometr w skroń, odczekać 2 sekundy i od razu uzyskujemy wynik. Każdy typ urządzenia jest prosty w obsłudze, a wybór konkretnego modelu zależy od naszych preferencji.
Produkty lecznicze i suplementy diety
Kwas acetylosalicylowy w małych dawkach
Choroby układu krążenia to częsta dolegliwość u seniorów. W przebiegu tych chorób zazwyczaj stosuje się kwas acetylosalicylowy oraz magnez z potasem. Kwas acetylosalicylowy przyjmowany w małych dawkach powoduje hamowanie agregacji (zlepiania) płytek krwi w profilaktyce chorób układu krążenia, które niosą ze sobą ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów w naczyniach krwionośnych (np. zawał serca, choroba niedokrwienna serca). Zalecana dawka to 75-150 mg (w zależności od zaleceń lekarza) stosowana raz dziennie.
Magnez i potas
Preparaty zawierające magnez i potas stosuje się profilaktycznie (pod kontrolą lekarza) w chorobach serca, np. niemiarowości i nadpobudliwości serca, chorobie wieńcowej, w rekonwalescencji po zawale oraz w celu zapobiegania skutkom ubocznym stosowania glikozydów nasercowych i niektórych leków moczopędnych. Leki i suplementy bogate w magnez i potas poleca się także w przypadku nawracających skurczy mięśni.
Leki przeciwbólowe
Starsi pacjenci (ale nie tylko) często skarżą się na bóle mięśniowo-stawowe. W celu zwalczenia tych nieprzyjemnych dolegliwości możemy zastosować miejscowo żel, np. z diklofenakiem, etofenamatem czy naproksenem. Dostępne są także plastry do przyklejenia na bolesne miejsce. Do wyboru mamy przeciwbólowe, rozgrzewające lub chłodzące. Jeśli te sposoby nie pomogą, można sięgnąć po środki doustne, najlepiej takie, które w najmniejszym stopniu podrażnią żołądek, np. deksketoprofen. Najpopularniejszy wśród seniorów jest jednak paracetamol, który nie ma właściwości drażniących śluzówkę żołądka. Zdarza się, że tabletki przeciwbólowe są nadużywane, dlatego w pierwszej kolejności wybierajmy preparaty działające miejscowo.
Środek nawilżający skórę
Nawet 75% osób starszych cierpi na problem przesuszonej skóry. W walce z nim pomogą kremy, emulsje lub balsamy nawilżające. Latem warto sięgnąć po kosmetyk z filtrem. W razie potrzeby używajmy produktów do skóry wrażliwej lub atopowej, ponieważ ograniczą one ryzyko podrażnienia czy miejscowego odczynu uczuleniowego.
Suplement diety z luteiną
W celu utrzymania prawidłowego widzenia starsi pacjenci słusznie sięgają po suplementy diety z luteiną. Do wyboru mamy wiele preparatów, które oprócz luteiny zawierają witaminy, kwasy omega i inne składniki pomagające zachować dobry wzrok. Przy zakupie suplementu zwróćmy uwagę na proporcję luteiny do zeaksantyny. Najlepiej, jeśli wynosi ona 5:1, czyli np. 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny.
Powyższe produkty mogą okazać się przydatne nie tylko dla seniorów. Po niektóre z nich mogą również sięgnąć osoby młodsze Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Dlatego też warto przygotować sobie domową apteczkę i uniknąć nerwowych poszukiwań apteki w nagłych przypadkach.
Data aktualizacji: 18.08.2022 r.
mama jest po kolonoskopi nie moze jesc i ciezko jest jej sie wyproznic