Atrofia pochwy i sromu. Jak ją leczyć?
Atrofia pochwy i sromu to cicha epidemia dotykająca nawet 60-80% kobiet po menopauzie. Ma ona znaczący wpływ na jakość życia kobiety, jej aktywność seksualną i intymność. Ze względu na wciąż wydłużającą się średnią życia coraz więcej kobiet cierpi na to schorzenie. Objawy nie ustępują bez zastosowania leczenia, a mimo tego według badań aż 75% kobiet z atrofią nie szuka pomocy u specjalisty.
Atrofia pochwy i sromu – jak powstaje?
Tkanki układu moczowo-płciowego są bardzo wrażliwe na estrogeny (hormony płciowe). Właściwy poziom tych hormonów zapewnia optymalny przepływ krwi do błony śluzowej pochwy i odpowiednie nawilżenie. Obniżenie ich poziomu w okresie menopauzalnym, a potem ich stałe niskie stężenie po menopauzie doprowadzają do atrofii, czyli zaniku tych tkanek. Błona śluzowa pochwy staje się cieńsza, spada jej elastyczność i aktywność gruczołów. Następuje również skrócenie i zwężenie pochwy, co często jest przyczyną bolesnych stosunków płciowych.
Niedobór estrogenu powoduje zmiany zarówno w wargach sromowych, łechtaczce i pochwie, jak i cewce moczowej i pęcherzu, gdzie również występują receptory dla estrogenów. Przy braku tych hormonów możesz doświadczać nietrzymania moczu. Dodatkowo pH pochwy staje się bardziej zasadowe i zaburzony jest balans flory bakteryjnej, przez co częściej możesz zmagać się z infekcjami.
Atrofia pochwy i sromu – objawy
Do objawów związanych z atrofią w obrębie pochwy zaliczamy:
- obniżenie elastyczności i napięcia ścian pochwy,
- suchość pochwy – swędzenie, pieczenie, ból przy stosunku, który może prowadzić do zmniejszenia libido, a nawet do lęku przed stosunkiem. Gdy częstotliwość stosunków spada, suchość pochwy się nasila;
- stany zapalne pochwy.
Objawy związane z atrofią w obrębie układu moczowego to:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- zwiększona częstość oddawania moczu,
- wielokrotne oddawanie moczu w nocy (nykturia).
Atrofia pochwy i sromu – leczenie
Atrofia pochwy i sromu nie ustępuje bez leczenia. Istnieje wiele sposobów leczenia i złagodzenia objawów tego schorzenia.
Zaliczamy do nich:
- lubrykanty i środki nawilżające pochwę – stanowią leczenie pierwszego rzutu przy łagodnych i średnich objawach lub u kobiet, u których nie można zastosować terapii hormonalnej. Środki nawilżające pochwę stosuj kilka razy w tygodniu, a lubrykanty zawsze przed stosunkiem. Ważna jest tutaj regularna aktywność seksualna. Wybierając rodzaj produktu, kieruj się podobieństwem do naturalnej wydzieliny w pochwie w składzie, osmolalności i pH;
- hormonalną terapię zastępczą – jest skuteczna w leczeniu atrofii pochwy i jej suchości. Hormony (estrogeny) są najczęściej podawane drogą dopochwową w postaci kremu lub pierścienia dopochwowego, ale mogą być również podane ogólnoustrojowo (w tabletkach lub plastrach). Estrogeny podawane dopochwowo są skuteczne w 80-90% przypadków. Taka terapia poprawia stan nabłonka pochwy i cewki moczowej oraz zwiększa ilość dobrych bakterii naturalnej flory bakteryjnej;
- selektywne modulatory receptora estrogenowego (SPERM) – pobudzają receptory estrogenowe w docelowych narządach i blokują w innych. Są stosowane jako leczenie alternatywne dla leczenia estrogenami;
- DHEA, czyli dehydroepiandrosteron – prohormon, który jest w organizmie łatwo przekształcany do testosteronu lub estradiolu. Metabolizm DHEA w pochwie prowadzi do aktywacji receptorów estrogenowych. Jest skuteczny w leczeniu dyspareunii, czyli bolesnych stosunków płciowych;
- leczenie laserowe – terapia laserem poprawia unaczynienie błony śluzowej pochwy, pobudza produkcję nowego kolagenu i macierzy w tkance łącznej oraz pogrubia nabłonek pochwy, co zmniejsza objawy atrofii spowodowanej brakiem estrogenów;
- fitoestrogeny – to związki zawarte w roślinach takich jak soja czy soczewica. Wykazują działanie podobne do estrogenu i łagodzą objawy menopauzalne.
Menopauza to zjawisko, które dotyka każdą kobietę. Średnia wieku występowania menopauzy w krajach europejskich to 46-50 lat. Czas ten charakteryzuje się obniżeniem funkcji hormonalnej jajników. Atrofia pochwy i sromu pojawia się u ponad połowy kobiet po menopauzie. Spadający poziom estrogenów prowadzi do wielu powszechnie znanych objawów, np. uderzeń gorąca, ale również do atrofii pochwy i sromu związanej z cieńczeniem i suchością nabłonka pochwy. Prowadzi to do suchości pochwy, podrażnienia, pieczenia, bolesności podczas stosunku, a nawet problemów z nietrzymaniem moczu. Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele opcji terapeutycznych, które pozwalają złagodzić objawy i poprawić jakość życia kobiet.
Przeczytaj również:
Suchość pochwy a menopauza. Jak ją leczyć?
- Bręborowicz G, Położnictwo i ginekologia. Tom 2, PZWL 2020.
- Archer D.F., Simon J.A., Portman D.J., Goldstein S.R., Goldstein I., (2019) Ospemifene for the treatment of menopausal vaginal dryness, a symptom of the genitourinary syndrome of menopause, Expert Review of Endocrinology & Metabolism, DOI: 10.1080/17446651.2019.1657008.
- Naumova I., Castelo-Branco C., Current treatment options for postmenopausal vaginal atrophy, Int J Womens Health, 2018 Jul 31;10:387-395 DOI: 10.2147/IJWH.S158913.
- Rahn D.D., Carberry C., Sanses T.V., Mamik M.M., Ward R.M., Meriwether K.V., Olivera C.K., Abed H., Balk E.M., Murphy M., Society of Gynecologic Surgeons Systematic Review Group. Vaginal estrogen for genitourinary syndrome of menopause: a systematic review, Obstet Gynecol, 2014 Dec;124(6):1147-56, DOI: 10.1097/AOG.0000000000000526.
- Santoro N., Epperson C.N., Mathews S.B., Menopausal Symptoms and Their Management, Endocrinol Metab Clin North Am, 2015;44(3):497-515, DOI:10.1016/j.ecl.2015.05.001.
Czasami taka suchosc pochwy jest spowodowana po prostu zyciem w biegu i slaba dieta. Organizmu niestety nie oszukamy te wszystkie nieprzyjemne sprawy sie na nim odbijaja. Jednak zaradzic zawsze cos mozna – dobrze sie sprawdzi zel nawilzajacy ktory przyniesie ulge i ulatwi stosunek plciowy 🙂
Czy przy Hashimoto można stosować globulkj z estrogenem
Dzień dobry, estradiol może powodować wzrost stężenia wolnej (niezwiązanej) tyroksyny. O możliwości jego stosowania decyduje lekarz.
Osobiście zmagam się z atrofią pochwy i nie jest to nic przyjemnego. To ciągły ból, pieczenie, świąd. Zakupiłam sobie w aptece globulki dopochwowe cicatridina i dolegliwości zniknęły. Nie odczuwam również bólu podczas współżycia, który był bardzo uciążliwy. Problem zniknął 🙂
Mi nie pomogły nic
Tez zmagam sie z atrofią z zapaleniem/juz ok, 10 lat/raz było lepiej ,raz gorzej..a teraz cały czas żle.Do tego doszła przepuklina pochwy/cystocele/.Obecnie stosuje globulki VAGIFEM, ale niewiele pomaga.Przepuklina II stopnia -nie wolno dżwigac.Za 2 m-ce kontrola..i co dalej?Przez cały czas byłam pod kontrolą lek, ginekologa/co najmniej 4 x w roku-też cytologia.Może skorzystam z podpowiedzi co dalej, czy sa szanse na poprawe i jakie.
Ok