Babka jajowata – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Babka jajowata (łac. Plantago ovata) to roślina występująca na terenach śródziemnomorskich. Bardzo często znajduje się w składzie błonnika, który możemy znaleźć w formie sproszkowanej lub całych nasion. Odgrywa on ważną rolę w procesie regulacji układu pokarmowego. Jakie jeszcze właściwości kryje w sobie babka jajowata?
Babka jajowata – właściwości
Babka jajowata ma owłosione listki o podłużnym, płaskim i spiczasto zakończonym kształcie. Jej owocem są nasiona, których łupina jest bogata w związki śluzowe umieszczone w torebce.
Babka jajowata jest składnikiem wielu preparatów. Ze względu na zawartość śluzów jest stosowana jako środek żelujący i zawieszający. Działa przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i wspomaga leczenie ran.
Oprócz śluzów nasiona babki jajowatej zawierają:
- antyoksydanty,
- fitosterole,
- proteiny,
- tłuszcze,
- błonnik.
Błonnik poprawia trawienie, działa korzystnie przy zaparciach i wspomaga regulację wypróżnień.
Babka jajowata – zastosowanie
Babkę jajowatą najczęściej stosuje się w celu zmniejszenia ostrych zaparć, problemów z układem pokarmowym, a także oddechowym. Śluz, który usprawnia pracę jelit, pomaga w regulacji wypróżnień. Dzięki odpowiedniej wchłanialności wody oraz nawodnieniu masy kałowej pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.
Ze względu na dużą zawartość błonnika babka jajowata wspiera również proces odchudzania. Błonnik pęcznieje pod wpływem wody i zapełnia żołądek, dając uczucie sytości. Podobnie jak siemię lniane, może obniżać indeks glikemiczny posiłku. Oznacza to, że dodając do posiłku babkę jajowatą, możemy utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Babka jajowata odgrywa bardzo ważną rolę w mieszankach błonnikowych (mieszanka nasion o właściwościach redukujących pracę przewodu pokarmowego). Mieszankę możemy przygotować w formie naparu lub dodatku do jogurtu czy posiłku.
Babka jajowata – przeciwwskazania
Babki jajowatej nie powinny spożywać osoby:
- z niedrożnością jelit,
- mające problemy z przełykiem,
- z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej,
- ze zwężeniem układu pokarmowego.
Uwaga! Nie zaleca się również stosowania jej przy częstych i niezdiagnozowanych bólach brzucha i nudnościach.
W przypadku stosowania leków należy skonsultować się z lekarzem, aby nie doprowadzić do interakcji lekowej. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania babki jajowatej przez kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci powyżej 6. roku życia.
Babka jajowata – dawkowanie
Można spożywać od 5 do 10 łyżeczek nasion babki jajowatej 3 razy dziennie. Nasiona, łuski i proszek powinno się wymieszać z wodą, jogurtem lub innym posiłkiem, aby nie podrażnić i nie zablokować jelit.
Nie należy przekraczać dobowej zalecanej ilości babki jajowatej. Po przedawkowaniu możemy czuć się pełni (wzdęci).
Babka jajowata a babka płesznik
Chociaż babka jajowata często jest mylona z babką płesznik, są to dwie różne rośliny. Obie należą do rodziny babkowatych, lecz rosną w innych warunkach – babka jajowata preferuje tereny charakteryzujące się wysoką wilgotnością i dobrym nasłonecznieniem, natomiast płesznik, nazywana babką afrykańską, występuje przede wszystkim właśnie na tym kontynencie. Właściwości zdrowotne obu roślin są podobne dzięki pozytywnie wpływającemu na trawienie błonnikowi. Można z powodzeniem stosować je zamiennie.
Babka jajowata – cena
Babkę jajowatą znajdziemy w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Cena zależy od miejsca zakupu, jednak nie warto kierować się wyłącznie tym kryterium. Tak jak w przypadku innych produktów, tak i podczas wyboru babki jajowatej najlepiej skłonić się ku sprawdzonym źródłom.
Data aktualizacji: 22.09.2022
Przeczytaj również:
Babka płesznik – właściwości i zastosowanie
Źródła:
- Bienkiewicz M. i wsp.: Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Probl Hig Epidemiol. 2015, 96(1): 57-63.
- S. Kohlmunzer, Farmakognozja: podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Z. Zdrojewicz i in., „Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości”, Medycyna Rodzinna, nr 1 (18): 18-22
- R. Sardaz i in., „Plantago Ovata: a comprehensibe review on cultivation, bichemical, pharmaceutical and pharmacological aspects”, Acta Pol Pharm., nr 74(3) : 739- 746.
Witam, przedstawione informacje są w pełni zrozumiałe, ciekawe i zachęcające do skorzystania z dobrobytu natury. Dziękuje za tą wiedzę. Muszę jednak dopytać o przeciwskazania. Jeśli mam zdiagnozowany refluks przełykowo żołądkowy to nie mogę stosować tego zioła (babki jajowatej)?
Cieszymy się, że artkuł się Pani spodobał 🙂 Babka jajowata nie powinna być stosowana w przypadku chorób przełyku i wpustu żołądka. W związku z tym nie powinna jej Pani stosować w refluksie.
Artykuł jest bardzo ciekawy, miejscami nawet pasjonujący. Napisany jest prostym, zrozumiałym dla laika językiem więc łatwo można go zrozumieć a dzięki temu, z pożytkiem dla zdrowia, przyswoić zawarte w nim informacje. Poleca wszystkim a szczególnie osobom mającym problemy z wypróżnieniem się.
Cieszymy się, że artykuł się Panu spodobał 🙂