Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
53

Badanie ogólne moczu – o czym mówią jego wyniki?

Słuchaj artykułu

Badanie ogólne moczu (BOM) jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej, ale też w ośrodkach specjalistycznych. To proste i tanie badanie jest podstawą diagnostyki zakażeń układu moczowego (ZUM), chorób nerek i chorób metabolicznych, a także chorób wątroby, endokrynologicznych i neurologicznych. Spełnia funkcję badania diagnostycznego (u osób z objawami choroby), przesiewowego (u pacjentów bezobjawowych, np. przed znieczuleniem) oraz kontrolnego (np. w przewlekłych chorobach nerek, w monitorowaniu leczenia substancjami nefrotoksycznymi). 

Badanie ogólne moczu – o czym mówią jego wyniki?

W jaki sposób pobiera się mocz do badania? 

Pacjenci ambulatoryjni najczęściej proszeni są o oddanie próbki moczu do specjalnego jednorazowego pojemnika, zwykłego lub próżniowego. Pojemniki można kupić w każdej aptece lub rejestracji w przychodni. Ich cena to ok. 1-2 zł. Jeśli zlecony jest posiew moczu, pojemnik powinien być jałowy.


Produkty do badania moczu
Zakupy z doradcą Gemini

Mocz do badania należy pobrać na czczo, po nocy, z tzw. środkowego strumienia – zapobiega to zanieczyszczeniu próbki drobnoustrojami i komórkami nabłonka z cewki moczowej. Kobiety dodatkowo powinny wykonać toaletę krocza i rozchylić wargi sromowe. Pierwszą niewielką porcję moczu należy oddać do toalety, następnie, nie przerywając mikcji, oddać strumień „środkowy” do pojemnika, po czym końcową porcję moczu znów oddać do toalety.  

Kobiety nie powinny badać moczu w trakcie krwawienia miesięcznego (oraz 3 dni przed i 3 dni po). Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo zanieczyszczenia próbki krwią.  

Próbka moczu powinna być poddana badaniu nie później niż ok. 2-3 godziny po pobraniu. 

W jaki sposób oceniane jest badanie ogólne moczu? 

Badanie fizyczne 

W badaniu fizycznym ocenia się zabarwienie, przejrzystość, zapach i ciężar właściwy moczu. Prawidłowy mocz jest koloru słomkowożółtego, jest przejrzysty i ma zapach amoniaku. Prawidłowe wartości ciężaru właściwego moczu mieszczą się między 1,003 a 1,035 g/l.  

Odchylenia we właściwościach fizykalnych mogą być spowodowane: 

  • barwa: jeśli inne zabarwienie nie jest spowodowane przyjętym posiłkiem (buraki, sztuczne barwniki) lub lekami (ryfampicyna), jest to oznaka patologii, np. odwodnienia, zakażenia, krwawienia; 
  • przejrzystość: zmętnienie może być spowodowane zakażeniem lub obecnością białka w moczu; 
  • zapach: przyjęte posiłki zmieniają zapach moczu (np. szparagi, kawa). Charakterystyczny jest tzw. mysi zapach moczu u niemowląt, sugerujący fenyloketonurię
  • ciężar właściwy: zależy od zagęszczenia moczu; odchylenia mogą być spowodowane odwodnieniem lub obecnością np. glukozy, białka, środków kontrastujących. 

Badanie chemiczne 

Badanie chemiczne moczu  może być wykonane za pomocą testów paskowych. Prawidłowe wartości uzyskane w testach paskowych to: 

  • lekko kwaśny odczyn pH, czyli wartości 6,0-6,2 (zasadowy odczyn moczu może być spowodowany dietą wegetariańską); 
  • brak obecności w moczu białka, glukozy, ciał ketonowych, bilirubiny, erytrocytów, azotynów i esterazy leukocytów. Odchylenia w tych wartościach mogą sugerować stany chorobowe, np. białkomocz (białko), cukrzycę (glukoza), kwasicę ketonową (związki ketonowe), żółtaczkę (bilirubina) czy zakażenia (esteraza leukocytów, azotyny). 

Mikroskopowa ocena osadu moczu  

Ostatnią składową badania ogólnego moczu jest mikroskopowa ocena osadu moczu. Na podstawie tego badania można wstępnie rozpoznać niektóre choroby nerek. Ocenie podlegają elementy morfotyczne i inne składniki moczu.  

W osadzie moczu: 

  • nie powinny znajdować się więcej niż 2 erytrocyty w polu widzenia – większa liczba sugeruje krwinkomocz lub krwiomocz, 
  • liczba leukocytów nie powinna przekraczać 1-3 w polu widzenia – ich zwiększona liczba może oznaczać zakażenie dróg moczowych, 
  • obecność jakiejkolwiek liczby bakterii jest patologią i u objawowych pacjentów może oznaczać zakażenie układu moczowego. Jednak często obecność bakterii związana jest z zanieczyszczeniem próbki – dokładna ocena jakościowa i ilościowa bakteriomoczu wykonywana jest podczas posiewu moczu.  
  • nabłonki płaskie w liczbie >5 mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, 
  • obecność wałeczków może sugerować różnego typu nefropatie.  

Ile kosztuje badanie ogólne moczu? 

Cena badania wykonanego prywatnie to ok. 7-10 zł w zależności od laboratorium. Badanie zlecone podczas wizyty lekarskiej na NFZ jest nieodpłatne.  

Źródła: 

  • Solnica B,. Tabela 27.3-1. Badanie ogólne moczu. W: Badania laboratoryjne. Interna Szczeklika 2020. Kraków, Medycyna Praktyczna; 2020. 
  • Wańkowicz Z., Badania laboratoryjne w chorobach nerek. W: Myśliwiec M,. Choroby nerek. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2008. 
  1. 6 lipca 2023, 05:51
    Ela

    Zastanawia mnie to , że jak idę mocz badać na NFZ to w badaniu ogólnym nie ma osadu moczu jak robię badanie komercyjnie to mam dokładne badanie łącznie z osadem . Mija rok po operacji gdzie doszło do zakażenia przez cewnik
    i nie mam dobrze zbadanego moczu .Poprzedni lekarz pisał na skierowaniu badanie ogólne z osadem .Zmieniłam Przychodnie i lekarza i ten pisa badanie ogólne moczu (nie pisze z osadem ) będę musiała zmienić lekarza ? Czy całe życie chodzić prywatnie badać mocz podstawowe ,ogólne badanie ?

    1. 6 lipca 2023, 14:42
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Może warto zasugerować lekarzowi, aby umieścił na skierowaniu informację o zbadaniu osadu?

  2. 14 lipca 2023, 05:11
    Beata

    Bardzo pomocne rady.

    1. 14 lipca 2023, 12:30
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  3. 14 lipca 2023, 05:12
    Beata

    Dziękuję za praktyczną wartość artykułu

    1. 14 lipca 2023, 12:30
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł się Pani spodobał 🙂

  4. 24 października 2023, 21:31
    Stanislawa

    Właściwie dopiero z tego artykułu dowiedziałam się jakie wartosci są prawidlowe pozdrawiam

    1. 25 października 2023, 12:40
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł był dla Pani pomocny!

  5. 24 listopada 2023, 20:34
    Klara

    Jeśli w wynikach badania moczu erytrocyty wynoszą 22.3, a bakterie 75 muszę udać się do lekarza? Wg zakresu norm podanych na wynikach jest ok

    1. 27 listopada 2023, 11:43
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Powinna się Pani skonsultować z lekarzem, gdyż wynik jest powyżej normy.

  6. 15 maja 2024, 16:50
    Maria

    Artykuł pomocny przy analizie wyników badania . Proszę o info, jakie kroki muszę podjąć, gdy wykryto u mnie Azotyny, bez podania liczebności?

    1. 16 maja 2024, 08:02
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      W przypadku odchyleń wyników moczu od normy powinna się Pani skonsultować z lekarzem rodzinnym. Lekarz zaproponuje dalsze postępowanie.

  7. 15 maja 2024, 17:07
    Maria

    Wykryto u mnie leukocyty, azotyny i liczne bakterie. w zakresie biochemii, mam dużo mocno za wysoką Glukozę (L-43) i (SI). Leczę się na cukrzycę od nastu lat. Raz jest lepiej teraz gorzej. Wiele z info tu wyczytanych jest interesujących, szczególnie, gdy nie jest się “medykiem” Pozdrawiam

  8. 4 czerwca 2024, 13:52
    Paulina rzemien

    Tak

  9. 11 lipca 2024, 12:36
    Justyna

    Witam bede miala badanie moczu na zawartosc alkoholu cxy po 10dniach abstynencji może być widoczne ze spożywałam alkohol?

    1. 12 lipca 2024, 09:18
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Stężenie alkoholu w moczu utrzymuje się przez kilka-kilkanaście godzin.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę