Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
23

Bluszcz pospolity – roślina trująca czy lecznicza?

Słuchaj artykułu

Dość popularny, spotykany w lasach i przydomowych ogródkach. Zielony nawet zimą. Choć uznawany za roślinę ozdobną, jest pod ochroną. Chociaż trujący, znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Bluszcz pospolity, bo o nim mowa, jest krzewem pełnym kontrowersji. Mimo wszystko nie należy się do niego zrażać – wprawdzie budzi mieszane uczucia, jednak wykazuje właściwości, z którymi warto się zapoznać.  

Bluszcz pospolity – roślina trująca czy lecznicza?

Bluszcz pospolity – charakterystyka 

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) to wiecznie zielony krzew z rodziny araliowatych. Charakteryzuje się długą, osiągającą nawet 20 m łodygą, z której wyrastają liczne korzenie przybyszowe. Zapewniają one roślinie przyczepność, dzięki czemu może ona swobodnie piąć się po murach, budynkach czy drzewach, oplatając je w charakterystyczny sposób. Liście bluszczu są 3-5-klapowe, ciemnozielone i lśniące, a ich unerwienie bywa białawe. W stanie dzikim bluszcz kwitnie bardzo rzadko, a gdy zakwitnie, jego kwiaty są drobne, o zielonkawożółtym zabarwieniu. Owoce dojrzewają wiosną, przyjmując postać czarnych, połyskujących jagód.

Bluszcz pospolity – występowanie 

Bluszcz pospolity rośnie naturalnie w Europie Zachodniej i Azji Środkowej. W Polsce można go spotkać w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, na terenach nizinnych oraz w niższych partiach gór. Dobrze rośnie w zacienionych miejscach, preferuje gleby urodzajne, próchniczne i wilgotne. Naturalnie rosnący podlega ochronie gatunkowej.  


Produkty zawierające bluszcz
Zakupy z doradcą Gemini

Bluszcz pospolity – właściwości i działanie 

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są liście bluszczu. Zawarte w nich substancje czynne to m.in.: 

  • saponiny triterpenowe, 
  • sterole, 
  • flawonoidy, 
  • kwasy fenolowe, 
  • olejek eteryczny. 

Saponiny zawarte w bluszczu wpływają korzystnie na drenaż żylny i limfatyczny. Zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych. Zwiększają aktywność nabłonka migawkowego, który wyściela oskrzela oraz rozluźniają zalegający w nich gęsty śluz, dzięki czemu ułatwiają odkrztuszanie. Obecność saponin sprawia także, że wyciągi z liści bluszczu wykazują działanie rozkurczowe, przeciwgrzybicze oraz słabe działanie przeciwnowotworowe. Mają również właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Co więcej, stymulują krwawienie miesiączkowe u kobiet.  

Bluszcz pospolity – zastosowanie wewnętrzne 

Dzięki swojemu działaniu przetwory z liści bluszczu znajdują zastosowanie w leczeniu: 

  • zapalenia górnych odcinków dróg oddechowych, 
  • astmy, 
  • przewlekłego zapalenia oskrzeli, 
  • krztuśca, 
  • uciążliwego kaszlu, 
  • zaburzeń miesiączkowania. 

Warto jednak wspomnieć, że w Polsce lecznicze właściwości bluszczu są wykorzystywane stosunkowo rzadko, chociaż u naszych zachodnich sąsiadów już ponad 50 lat temu został on umieszczony w farmakopei. 

Bluszcz pospolity – zastosowanie zewnętrzne 

Mimo że w pierwszej kolejności bluszcz kojarzony jest z leczeniem chorób układu oddechowego, wykorzystywany jest również zewnętrznie. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu stosuje się go na rany, natomiast właściwości przeciwbólowe sprawiają, że przynosi ulgę osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W medycynie ludowej przetwory z bluszczu wykorzystywane są do okładów, obmywań oraz kąpieli, jako środek łagodzący ból.  

Wyciąg z bluszczu stosowany jest również przy produkcji kosmetyków. Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, pobudza krążenie krwi, korzystnie wpływa na tkankę łączną, a także poprawia wygląd skóry, zwiększając jej elastyczność i jędrność. Te właściwości sprawiają, że można go znaleźć w składzie produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów, zaś szczególnie często spotykany jest w kosmetykach antycellulitowych oraz preparatach do masażu

Bluszcz pospolity – przeciwwskazania 

Przede wszystkim należy pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą. Chociaż za szczególnie toksyczne uważane są jego owoce, to również inne części Hedera helix mogą być szkodliwe dla zdrowia. W przypadku stosowania wewnętrznego niekorzystne działanie objawia się przede wszystkim podrażnieniem żołądka i jelit, biegunkami oraz wymiotami, natomiast przy stosowaniu zewnętrznym możliwe jest podrażnienie skóry i błon śluzowych. Za trujące właściwości bluszczu odpowiadają wspomniane wcześniej saponiny, którym zawdzięczamy również jego korzystne działanie. By lepiej to zrozumieć, warto przetoczyć słowa znanego nowożytnego medyka Paracelsusa: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.  Zgodnie z tym cytatem podczas stosowania przetworów z bluszczu nie należy przekraczać zalecanych dawek.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki Redukujące Cellulit, Probl Hig Epidemiol, 2016. 
  2. Klimowicz A. i wsp., Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu. Postępy Fitoterapii, 2/2015 
  3. Ożarowski A, Jaroniewski W. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. IWZZ, Warszawa 1987,1:99-100. 
  4. Senderski M. Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie. Wydawnictwo Mateusz Senderski, Podkowa Leśna 2017,3:205-206.
  1. 2 lipca 2023, 23:09
    Krystyna

    Doskonale pomogły mi tabletki z bluszczem, kupione w aptece na zatrzymanie flegmy, z którą nie mogłam sobie poradzić, bo moje ciało produkowało ogromna ilość flegmy. Nareszcie mogę normalnie oddychać.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę