Choroby gardła. Zwróć uwagę na te objawy!
Ból i choroby gardła są jednymi z najczęstszych dolegliwości, na które uskarżają się pacjenci w okresie jesienno-zimowym. Nieprzyjemne drapanie, chrypka, uczucie „kluski” w gardle to tylko niektóre objawy opisywane lekarzowi. Jakie wyróżniamy choroby gardła i co warto wiedzieć na ich temat?
Budowa gardła
Gardło łączy ze sobą jamę ustną, jamę nosową, krtań i przełyk. Jest zatem łącznikiem pomiędzy drogą pokarmową a oddechową. Ma nieregularny kształt i jest wyścielony mięśniami, włóknami i śluzówką.
Wyróżniamy kilka części gardła:
- część górną (nosową) – obejmuje obszar od podstawy czaszki do podniebienia miękkiego (zakończonego języczkiem); w części nosowej znajdują się nozdrza, które łączą ze sobą jamę nosową z jamą gardła, migdałek gardłowy oraz ujście trąbki słuchowej Eustachiusza;
- część środkową (ustną) – znajduje się między podniebieniem miękkim a górną częścią nagłośni (jest ona częścią krtani i zamyka wejście do niej podczas przełykania pokarmu, dzięki czemu się nie krztusimy); część środkowa gardła obejmuje łuki podniebienne, podstawę języka, dolną część podniebienia miękkiego oraz zewnętrzną część nagłośni;
- część dolną (krtaniową) – obejmuje obszar od zewnętrznej części nagłośni do dolnej krawędzi chrząstki pierścieniowatej, będącej częścią krtani (łączy ona gardło z przełykiem i z krtanią).
Gardło unerwione jest zarówno czuciowo, jak i ruchowo, a to wszystko zawdzięcza nerwom czaszkowym.
Gardło – jakie pełni funkcje?
Jak już wspomniano, gardło łączy ze sobą drogi oddechowe i pokarmowe. Dzięki niemu pokarm przedostaje się w głąb przełyku aż do żołądka. Ponadto umożliwia nam swobodne oddychanie. To właśnie przez gardło przepływa strumień powietrza podczas wdechu i wydechu.
Gardło bierze też udział w tworzeniu mowy. Jest swoistym rezonatorem, który podczas mówienia nadaje naszemu głosowi odpowiednią barwę i wzmacnia go. Prawidłowo pracujące gardło zapobiega wydostawaniu się powietrza przez nos, gdy mówimy.
Gardło pełni też funkcję obronną – chroni nas przed odruchem wymiotnym i kaszlowym. Oprócz tego znajdujący się w gardle system chłonny bierze aktywny udział w obronie naszego organizmu przed chorobami, wirusami itd.
Choroby gardła – rodzaje
Choroby gardła mogą dotyczyć każdego piętra gardła, tj. części nosowej, ustnej lub krtaniowej.
Do najczęściej występujących zaliczamy:
- zapalenie gardła,
- ostre zapalenie gardła,
- ostre przewlekłe zapalenie gardła – wirusowe (70-90%) i bakteryjne (10-30%),
- anginę (ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych).
Rzadziej lekarz diagnozuje:
- polipy,
- guzki głosowe,
- ziarniaki,
- nowotwory.
W tym artykule skupimy się na chorobach gardła występujących najczęściej, tj. na ostrych i przewlekłych zapaleniach gardła.
Zapalenie gardła
Jest ono najczęściej spowodowane infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi (paciorkowce), rzadziej grzybiczymi.
Do głównych objawów należą:
- silny ból gardła,
- trudności i ból podczas przełykania pokarmów i płynów,
- rzadziej suchy kaszel.
Zapalenie gardła jest chorobą zakaźną. Możemy się nim zarazić drogą kropelkową lub bezpośrednią, np. przez pocałunki.
Zdarzają się sytuacje, gdy zapalenie gardła nie ma swojego źródła w wirusach, bakteriach czy grzybach. Odpowiadają za nie np. używki w postaci alkoholu czy papierosów lub nietypowe bakterie, np. chlamydie, mykoplazmy itd. Nieprawidłowa dieta może być przyczyną refluksu drażniącego ściany gardła i powodującego dyskomfort.
Poza głównymi objawami zapalenia gardła, zależnie od jego przyczyny, występują także inne symptomy:
- przy wirusowym zapaleniu gardła – przekrwiona i zaczerwieniona błona śluzowa gardła wraz z powiększonymi, przekrwionymi migdałkami,
- przy bakteryjnym zapaleniu gardła – błona śluzowa gardła ma kolor ciemnoczerwony, a na jej powierzchni może pojawić się jasny nalot.
Oba przypadki zapalenia gardła wymagają leczenia. O ile w przypadku wirusowego zapalenia gardła stosuje się głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, o tyle przy zapaleniu bakteryjnym konieczny jest już antybiotyk. Leczenie trwa zazwyczaj około tygodnia. Jeśli nie przynosi oczekiwanych efektów, a objawy nadal się utrzymują, prawdopodobnie zapalenie gardła przeszło w przewlekłe zapalenie gardła.
Przewlekłe zapalenie gardła
Wyróżniamy kilka postaci przewlekłego zapalenia gardła:
- proste – charakterystycznym objawem jest stałe uczucie przeszkody w gardle, którą chory próbuje odkrztusić lub przełknąć;
- przerostowe – błona śluzowa pokrywająca ścianę gardła jest wyraźnie powiększona i przekrwiona, widoczne są także grudki chłonne; pacjent odczuwa przeszkodę w gardle, którą próbuje odkrztusić;
- zanikowe – dotyka zazwyczaj osób starszych i nierzadko może mieć związek z poważnymi chorobami gardła, np. nowotworami; cechę szczególną stanowi zróżnicowany wygląd błony śluzowej gardła – od bladoróżowego do ciemnoczerwonego; objawy zanikowego zapalenie gardła nasilają się szczególnie latem, gdy jest gorąco i sucho.
Leczenie przewlekłego zapalenia gardła w dużej mierze zależy od jego postaci. Najczęściej skupia się ono na silnym nawilżeniu śluzówki gardła, a także stosowaniu preparatów pobudzających tworzenie wydzieliny w błonie śluzowej (np. przy pomocy jodyny). Zdarzają się przypadki, kiedy jedynym sposobem na pozbycie się problemów z gardłem jest zmiana wykonywanego zawodu.
Angina
Angina, czyli ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, może być wywołana przez bakterie, wirusy i grzyby.
Jej pierwsze objawy są podobne do przeziębienia:
- katar,
- ból gardła,
- podwyższona temperatura,
- bóle mięśni,
- ogólne zmęczenie.
Angina jest chorobą zakaźną i zazwyczaj wymaga leczenia antybiotykiem (w zależności od przyczyny), dlatego pacjent powinien pilnie skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.
Przeczytaj również:
Angina. Jak ją rozpoznać i leczyć?
- Behrbohm H., Kaschke O., Nawka T., Swift A., Choroby ucha, nosa i gardła, wyd. Urban & Partner, 2011.
- Latkowski B., Otorynolaryngologia, Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, wyd. I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019, Warszawa.