Karczochy – właściwości i zastosowanie
Karczoch zwyczajny to wieloletnia roślina lecznicza pochodząca z regionu środziemnomorskiego. Karczochy są zasobne w cenne dla zdrowia składniki – powszechnie spożywane są jako warzywo, lecz coraz więcej badań potwierdza ich terapeutyczne działanie, głównie w chorobach wątroby i hiperlipidemii.
Karczochy – co to za rośliny?
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) jest warzywem uprawianym głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w krajach Azji i Ameryki Południowej. W Polsce natomiast, z uwagi na panujący klimat, są to uprawy amatorskie. Karczochy należą do rodziny astrowatych (Asteraceae) i są uważane za najstarsze warzywa uprawiane przez ludzi. Niegdyś nazywane były artyszokiem i wykorzystywane w medycynie ludowej jako remedium na problemy trawienne. Cynara scolymus jest rośliną leczniczą obecnie często stosowaną w roślinnych suplementach diety i ziołowych naparach ze względu na swoje korzystne właściwości zdrowotne. Nie brakuje również pomysłów na przepisy z wykorzystaniem tego interesującego warzywa.
Karczochy – rodzaje
Roślina ta może osiągać wysokość 1,2-1,3 m i składa się z łodygi z liśćmi, na której wyrastają koszyczki z kwiatostanem, przypominające kwiaty ostu. Każda z odmian karczocha posiada różnorakie cechy, co sprawia, że jedna będzie lepsza do gotowania na parze, a inna nada się do smażenia. Wyróżniane są trzy odmiany karczocha: C.scolymus, C.altilis i C.sylvestris. Światowym liderem w hodowli karczochów są Włochy, gdzie uprawia się ich wczesne odmiany takie jak: „Spinoso Sardo”, „Catanese”, „Violetto di Sicilia”, „Romanesco”, „Violetto di Toscana” i „Terom” [1] – różnią się one między sobą wyglądem i wielkością kwiatów, a także walorami smakowymi. Każda z odmian karczocha obfituje w cenne składniki odżywcze o działaniu prozdrowotnym.
Karczochy – smak i wygląd
Karczochy mają charakterystyczny, wytrawny smak. Czasem bywają delikatnie cierpkie i gorzkawe, co zawdzięczają związkowi – cynarynie. Częścią jadalną karczocha są główki kwiatostanów, a dokładnie ich samo „serce”, po usunięciu zewnętrznych liści. Fioletową barwę karczochy zawdzięczają antocyjanom. Najsmaczniejsze są młode, nieduże karczochy. W przypadku starszych pąków karczocha, jadalne jest tylko dno kwiatowe, poddane wcześniej obróbce termicznej. Karczochy gotujemy w osolonej wodzie przez 35-40 minut. Karczochy są nietrwałymi warzywami, które można przechowywać do dwóch tygodni od momentu zbioru, jednak świeżo obrane i ugotowane karczochy należy spożyć w ciągu 24 godzin od ich przygotowania, w przeciwnym razie może pojawić się na nich pleśń [1].
Aby karczoch był bardziej atrakcyjny dla konsumenta, poddaje się go blanszowaniu, co znacznie poprawia jego barwę. Najwięcej przepisów kulinarnych z karczochami w roli głównej pochodzi z kuchni włoskiej. Karczochy rzadko spożywa się na surowo. Zalecanym sposobem obórki kulinarnej jest ich zapiekanie z dodatkiem oliwy z oliwek i mięty lub zwyczajowe smażenie. Ciekawym sposobem na przyrządzenie karczochów jest nadzianie ich farszem składającym się z natki pietruszki połączonej z czosnkiem, miętą i bułką tartą, które należy zapiec w oleju.
Karczochy – prozdrowotne właściwości karczochów
Wartość energetyczna dla 100 g surowego karczocha wynosi 57 kcal, co sprawia, że jest on warzywem niskokalorycznym. W 100 g karczocha znajdziemy również około 3 g białka, 0,2 g kwasów tłuszczowych i 11 g węglowodanów, w tym aż 5,4 g błonnika pokarmowego [1].
Spożywanie karczochów dostarcza także solidną porcję składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk czy potas oraz witaminę C [1-2]. Ważnym składnikiem występującym w karczochu jest inulina, która nie ulega procesom trawienia w jelicie cienkim człowieka i pełni działanie prebiotyczne, będąc tym samym pożywką dla pożytecznych bakterii jelitowych, korzystnie wpływających na pracę przewodu pokarmowego. Wysoka zawartość inuliny w C.scolymus stymuluje wzrost szczepów bakterii Bifidobacterium [2-3]. Karczochy to warzywa cenione ze względu na obecność licznych polifenoli, takich jak kwas chlorogenowy, kwas kawowy, ferulowy, apigenina, luteolina i cynaryna [1-2].
Substancjami odpowiedzialnymi za gorzkawy smak są obecne w sercu karczocha taniny. Serca karczocha, jako jadalna część rośliny, uznawane są za niezwykle cenną część tego warzywa, jednak to z niejadalnych części, czyli liści, pozyskuje się liczną ilość substancji czynnych.
Liść karczocha (Cynarae folium) zawiera kwas chlorogenowy, liczne kwasy fenolowe, w tym cynarynę i jest on najbogatszym źródłem luteoliny ze wszystkich części tej rośliny [1].
Substancja ta posiada właściwości hepatoprotekcyjne i antyoksydacyjne, dba o prawidłowy poziom cholesterolu, obniżając jego stężenie we krwi [1-3]. Cynaryna stymuluje wydzielanie żółci i wspomaga jej przepływ w drogach żółciowych.
Ekstrakty z liści karczocha znajdują zatem zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym zaburzeń dyspeptycznych (takich jak uczucie przepełnienia, nudności i wymioty, zgaga) oraz w zespole jelita drażliwego.
Karczoch posiada właściwości antybakteryjnie i przeciwwirusowe, moczopędne oraz przeciwcukrzycowe, wydaje się mieć dobry potencjał jako środek wspomagający redukcję masy ciała – stosowany w postaci ziołowych suplementów poprawia metabolizm lipidów [2].
Karczochy – zastosowanie
Karczoch zwyczajny wykorzystywany jest jako roślina jadalna. Jego korzystne działanie ma coraz większe znaczenie z uwagi na duże możliwości zastosowania w przemyśle farmaceutycznym. Ziele karczocha stosowane jest tradycyjnie w suplementach diety i preparatach leczniczych w przypadku występującej niestrawności, zaburzeń wydzielania żółci, a także pomocniczo w hipercholesterolemii jako substancja obniżająca poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi [2-3].
Wiele badań koncentruje się na działaniu obniżającym stężenie lipidów – ekstrakt z liści C. scolymus obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL (tzw. „złego cholesterolu”), zwiększa natomiast poziom HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”)[2].
Karczochy wpływają pozytywnie na pracę wątroby, wykazują właściwości wzmagające wydalanie toksyn, detoksykują organizm.
Jako składnik suplementów wspomagających odchudzanie, wyciąg z karczocha będzie odpowiedni dla osób z nadmierną masą ciała oraz cierpiących na zespół metaboliczny. C.scolymus zwiększa lipolizę i zmniejsza stężenie glukozy (cukru) we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku, przez co działa korzystnie u osób z cukrzycą typu 2 i insulinoopornością [2]. Właściwości te przypisuje się obecności kwasu chlorogenowego, który zmniejsza wchłanianie węglowodanów z przewodu pokarmowego.
Ekstrakty z karczocha są bogate w składniki bioaktywne z grupy fenoli i flawonoidów, które w badaniach wykazały aktywność przeciwnowotworową i ograniczającą powstawanie wolnych rodników [5]. Biorąc pod uwagę szereg cech jakie posiada karczoch, można zaliczyć go do żywności funkcjonalnej.
Karczochy w kosmetyce
Szerokie spektrum działania substancji znajdujących się w karczochu sprawia, że znalazł on zastosowanie również w kosmetologii. Ponieważ cynaryna zawarta w karczochu działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, wyciąg z tej rośliny używany jest w kosmetykach przeznaczonych do skóry tłustej i trądzikowej, jako dodatek do toników, lotionów, kremów i maseczek do twarzy. Dodatkowo zapobiega powstawaniu łojotoku skórnego, stąd znajdziemy go w preparatach wspomagających leczenie łuszczycy i trądziku.
Roślina ta stosowana jest również w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, zwiększa ich objętość, rewitalizuje i nadaje blask.
Przeczytaj również:
Brokuły – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie
Źródła:
- Teterycz D., Michalak-Majewska M., Karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus) – innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 593, 2018, 87-100.
- Mahboubi M., Cynara scolymus (artichoke) and its efficacy in management of obesity, Bulletin of Faculty of Pharmacy, Cairo University Volume 56, Issue 2, 2018, s. 115-120.
- Marques P. i in., Cynara scolymus L.: A promising Mediterranean extract for topical anti-aging prevention, Industrial Crops and Products Volume 109, 2017, s. 699-706.
- Cavini S, Artichoke (Cynara cardunculus var. scolymus L.) by-products as a source of inulin: how to valorise an agricultural supply chain extracting an added-value compound, Natural Product Research, 2022.
- Shallan M. i in., n vitro antimicrobial, antioxidant and anticancer activities of Globe artichoke (Cynara cardunculus var. scolymus L.) bracts and receptacles ethanolic extract, Biocatalysis and Agricultural Biotechnology 29, 2020.
Świetny artykuł, bardzo dużo cennych informacji.
Dziękujemy za komentarz🙂