Nattokinaza. Kiedy warto ją suplementować?
Od tysięcy lat mieszkańcy Dalekiego Wschodu stosują w diecie natto, czyli nasiona fermentowanej soi. To tradycyjna japońska żywność, a zarazem źródło wartościowych składników odżywczych. Czy warto suplementować nattokinazę?
Nattokinaza – właściwości
Nattokinaza to enzym, który jest izolowany z fermentowanego produktu spożywczego natto, tradycyjnego dania pochodzącego z Japonii. Są to gotowane nasiona soi, fermentowana przy użyciu bakterii Bacillus subtilis. Nattokinaza zyskała popularność jako substancja działająca prozdrowotnie po wykazaniu korzystnych działań na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto nattokinaza wspomaga łagodzenie objawów choroby Alzheimera, chorób związanych ze starzeniem się organizmu oraz w stanach zapalnych.
Nattokinaza a zakrzepica
Zakrzepica to choroba, która może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, udaru niedokrwiennego czy zatorowości płucnej.
Badania wykazują, że nattokinaza jest obiecującym środkiem o działaniu przeciwzakrzepowym. Podana doustnie rozszczepia usieciowaną fibrynę, hamuje krzepnięcie, zmniejsza aktywność czynnika VIII. Stosowanie nattokinazy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Prawdopodobna siła działania nattokinazy jest porównywana z działaniem heparyny i warfaryny.
Potrzeba jednak więcej badań, na różnych grupach osób, aby potwierdzić te działania.
Nattokinaza na żylaki
Żylakami określamy przypadłość, w której żyły wydłużają się i poszerzają. Pojawiają się zwłaszcza na nogach. Osoby z żylakami mają większą tendencję do tworzenia zakrzepów. Suplementacja nattokinazą, która działa przeciwzakrzepowo, znacznie zmniejsza to ryzyko.
Nattokinaza na nadciśnienie
Rozwój nadciśnienia tętniczego jest związany z procesem starzenia. W badaniach dowiedziono, że stosowanie 100 mg nattokinazy dziennie przez 8 tygodni skutecznie obniżyło ciśnienie krwi. Nie jest jednak znany mechanizm tego działania.
Nattokinaza na miażdżycę
Badania z zastosowaniem wysokich dawek nattokinazy wskazują, że może ona mieć działanie przeciwmiażdżycowe. Długotrwała suplementacja nattokinazą w dawce 10800 FU na dzień zmniejszyła grubość błony tętnicy szyjnej oraz rozmiar blaszki miażdżycowej. Wprowadzenie nattokinazy wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną może korzystnie wpłynąć na obniżenie poziomu lipidów we krwi.
Nattokinaza a zdrowie mózgu
Suplementacja nattokinazą daje także obiecujące wyniki w terapii chorób Alzheimera i innych chorób neurologicznych. Stosowanie nattokinazy może także pomóc w procesie rehabilitacji osób po udarze mózgu.
Nattokinaza – jak stosować?
Zazwyczaj stosowaną dawką w suplementach diety z nattokinazą jest 100 mg, często określana jako 2000 jednostek fibrynolitycznych (FU). Dawka ta jest uważana za bezpieczną, która nie powoduje wystąpienia działań niepożądanych.
Nattokinaza – skutki uboczne
Jak każda substancja nattokinaza może wywołać pojawienie się skutków ubocznych, jednak są one bardzo rzadkie.
Podczas stosowania tego suplementu mogą wystąpić:
- reakcje alergiczne – wysypka, świąd skóry, obrzęk, problemy z oddychaniem; nattokinazy powinny unikać osoby uczulone na soję;
- przemieszczenie skrzepu – nattokinaza może doprowadzić do rozbicia skrzepu i przemieszczenie go w naczyniu krwionośnym; może to doprowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych;
- nadmierne obniżenie ciśnienia krwi;
- nadmierne krwawienie i postawanie siniaków.
Nattokinaza – z czym nie łączyć?
Stosowanie nattokinazy może powodować interakcje z lekami:
- obniżającymi ciśnienie krwi,
- rozrzedzającymi krew.
Nattokinaza ma podobne właściwości do wyciągu z miłorzębu japońskiego. Te dwa suplementy nie powinny być łączone ze sobą, ze względu na właściwości rozrzedzające krew.
Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki czy suplementy diety, przed zastosowaniem nattokinazy skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nattokinaza – przeciwwskazania
Nie stosuj nattokinazy, jeśli masz alergię na tę substancję lub na nasiona soi.
Suplementów diety z nattokinazą nie powinny również stosować osoby:
- z chorobami związanymi z rozrzedzeniem krwi,
- planujące operację lub zabieg chirurgiczny.
Nie ma wystarczających informacji dotyczących przyjmowania nattokinazy w okresie ciąży i karmienia piersią. Unikaj stosowania suplementów diety z tą substancją w tym czasie.
- Hao W. i in., Nattokinase as a functional food ingredient: therapeutic applications and mechanisms in age-related diseases, Food Science and Human Wellness, 2024.
- https://examine.com/supplements/nattokinase/
skad mam wiedziec ktora Nattokinaza jest dobre jakosci?
Przy wyborze nattokinazy należy kierować się informacją, czy jest ona standaryzowana. Ważne jest również określenie przez producenta pochodzenia i składu produktu.
Dobry wieczór, czy po wstawieniu stentu do tętnicy szyjnej można stosować nattokinazę zamiast przepisanego Plavixu?
Dzień dobry, nattokinaza nie ma tak silnego działania leczniczego jak wspomniany lek i może nie zapobiec zakrzepom. Suplementy diety nie służą leczeniu, dlatego nie wolno nimi zastępować leków przepisanych przez lekarza. Terapia może być nieskuteczna i w efekcie groźna dla zdrowia.
Suplementy nie są lekami.
Stosujemy je dlatego,że są składnikami jakie powinno zawierać pożywienie.
A ponieważ pożywienie jest takie jak każdy wie
dlatego trzeba je stosować całe życie żeby nasz organizm miał wszystkie witaminy iminerały
Witam, czy można przyjmować nattokinazę ze statynami? Pozdrawiam
Dzień dobry, jednym z efektów regularnego stosowania nattokinazy (podobnie jak statyn) jest obniżenie stężenia lipidów. Z tego względu ich jednoczesne przyjmowanie należałoby wcześniej skonsultować z lekarzem.
Witam, czy można zażywać nattokinazę przy przyjmowaniu statyn? Pozdrawiam
Dzień dobry. Jednym z efektów regularnego stosowania nattokinazy (podobnie jak statyn) jest obniżenie stężenia lipidów. Z tego względu ich jednoczesne przyjmowanie należałoby wcześniej skonsultować z lekarzem.
Czy można jednocześnie stosowac nattokinaze i heparynę drobnocząsteczkową?
Dzień dobry, nie należy stosować nattokinazy wraz z lekiem przeciwzakrzepowym jakim jest heparyna drobnocząsteczkowa z powodu możliwości nasilenia jego działania i zwiększonego ryzyka wystąpienia krwawień.
czy można przyjmować nattokinazę przy chorobie von WIllebranda ?
Suplementacja nattokinazy nie jest wskazana przy chorobie von Willebranda, ponieważ wykazuje ona właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe.
Czy można stosować nattokinaze z lekiem na tachykardię?
Osoby zażywające leki powinny przyjmować nattokinazę pod kontrolą lekarza.