Doksepina – właściwości, przeciwwskazania, interakcje
Doksepina należy do grupy tzw. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Mechanizm działania tej cząsteczki nie został dokładnie poznany. Prawdopodobnie hamuje ona zwrotny wychwyt noradrenaliny w szczelinach synaptycznych, co zwiększa przekaźnictwo między neuronami. Jakie są wskazania do stosowania doksepiny? Kto powinien zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania tej substancji?
Doksepina – wskazania do stosowania
Wskazaniem do stosowania doksepiny są:
- stany depresyjne z lękiem i niepokojem w przebiegu psychoz, w tym faza depresyjna w chorobie afektywnej dwubiegunowej;
- depresje i stany lękowe w przebiegu zaburzeń somatycznych oraz chorób organicznych;
- zespoły depresyjno-lękowe w przebiegu choroby alkoholowej;
- zaburzenia nerwicowe z objawami depresji lub lęku.
Doksepina – dawkowanie
Dzienna dawka doksepiny zależy od stanu pacjenta i nasilenia objawów. Jak w przypadku wszystkich leków przeciwdepresyjnych, pełne działanie następuje po kilku tygodniach regularnego stosowania. Leczenie zaczyna się zazwyczaj od 30 mg na dobę (w dawkach podzielonych), w stanach cięższych – średnio 75 mg na dobę (w dawkach podzielonych), aż do 300 mg na dobę. Maksymalna dawka jednorazowa to 100 mg (podawana przed snem).
U pacjentów cierpiących na bezsenność schemat dawkowania ustala się tak, aby największa dzienna dawka była podana przed snem.
Preparat nie jest, ze względu na brak wystarczających badań, dopuszczony do stosowania u dzieci poniżej 12 r.ż.
Doksepina – przeciwwskazania
Oprócz nadwrażliwości na substancję czynną i inne składniki preparatu do bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania doksepiny należą:
- jaskra,
- zatrzymanie oddawania moczu,
- ciężkie choroby wątroby,
- jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO (leków przeciwdepresyjnych).
Doksepina jest bezwzględnie przeciwwskazana podczas karmienia piersią, a korzyści z zastosowania leku w ciąży ustala lekarz.
Szczególną ostrożność przy stosowaniu doksepiny należy zachować u pacjentów:
- w podeszłym wieku – ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak pobudzenie, splątanie, niedociśnienie ortostatyczne;
- z niewydolnością wątroby i nerek;
- ciężkimi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi;
- z myślami i skłonnościami samobójczymi – doksepina w pierwszych tygodniach stosowania może nasilać te objawy, dlatego tacy pacjenci powinni być szczególnie monitorowani, a ich bliscy poinformowani o możliwych skutkach ubocznych na początku terapii. Zwiększone ryzyko samobójstwa występuje zwłaszcza u pacjentów poniżej 25 r.ż.
Tak jak przy wszystkich lekach działających na ośrodkowy układ nerwowy, podczas kuracji doksepiną również obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.
Doksepina – interakcje z lekami
Podczas kuracji doksepiną nie wolno stosować leków zawierających fenylefrynę (składnik popularnych złożonych leków na przeziębienie).
Doksepina może wchodzić również w istotne interakcje z:
- lekami znieczulającymi miejscowo i ogólnie,
- azotanami stosowanymi podjęzykowo (nitrogliceryna stosowana w chorobie wieńcowej serca),
- barbituranami (leki nasenne),
- hormonami tarczycy,
- niektórymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.
W związku z tym decyzję o połączeniu powyższych preparatów z doksepiną zawsze podejmuje lekarz.
Doksepina – działania niepożądane
Działania niepożądane są raczej łagodne i przemijające, a doksepina jest zazwyczaj dobrze tolerowana. Najczęstsze efekty uboczne są niespecyficzne i należą do nich:
- senność lub przeciwnie – bezsenność,
- bóle i zawroty głowy,
- koszmary nocne,
- drżenia, drętwienie kończyn,
- świąd, pokrzywka, wysypki skórne.
Po nagłym odstawieniu doksepiny mogą wystąpić: bezsenność, drażliwość, nadmierne pocenie się.
Lek jest stosowany wyłącznie z zalecenia i przepisu lekarza. Aby leczenie było skuteczne, warto wcześniej ustalić z lekarzem postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, by samodzielnie nie przerywać terapii.
Przeczytaj również:
Depresja u mężczyzn – czy chorują inaczej i jak ich wspierać?
Depresja u kobiet – jakie mogą być jej przyczyny?
Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?
Źródło:
Charakterystyka Produktu Leczniczego Doxepin Teva, tabletki 10 i 25 mg.
W niedzielę wzięłam małą dawkę, najmniejsze miano, dorety – z tramadolem. Czy mogę zacząć już brać doxepinę? Boję się interakcji, a nie wiem, czy nie muszą minąć dwa tygodnie.
Tylko i wyłącznie lekarz może zadecydować o wprowadzeniu danych leków. W tej sytuacji konieczna jest więc konsultacja z lekarzem.
Biore doksepine i leki nadcisnienie tętnicze i zauważyłam, że jak wżieląm.dawke leku nadciśnienie ta co powinnam to bardzo mi spadło ciśnienie Co mam zrobić bo teraz się obawiam bo czytając ulotkę właśnie wyczytałam, że może obniżać ciśnienie doksepona
Dzień dobry.
Rzeczywiście połączenia niektórych leków przeciwnadciśnieniowych z leczeniem doksepiną mogą wywołać nadmierne obniżenie ciśnienia. Należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy. Być może istnieje konieczność wprowadzenia zmian w dawkowaniu leków. Lekarz prowadzący podejmuje w tej kwestii indywidualną decyzję. Do czasu kontaktu z lekarzem należy kontrolować ciśnienie tętnicze, a w razie wystąpienia zawrotów głowy, wolnego rytmu serca, złego samopoczucia należy bezzwłocznie uzyskać pomoc lekarską.
Czy przyjmując doxepin 10 mg można prowadzić samochód ?
Doksepina może wydłużać czas reakcji i powodować senność. Pacjenci, u których wystepują takie reakcje, nie powinni prowadzić samochodu.