Haloperidol – wskazania, działanie i przeciwwskazania
Haloperidol jest to silny lek stosowany w chorobach związanych z pobudzeniem psychoruchowym i w zaburzeniach psychotycznych oraz zaburzeniach zachowania. Jego przyjmowanie wymaga ścisłej kontroli lekarskiej. Wiedza na temat działania haloperidolu i efektów niepożądanych może okazać się przydatna dla pacjentów stosujących specyfik oraz ich bliskich.
Czym jest haloperidol?
Haloperidol zalicza się do leków z grupy przeciwpsychotycznych. Pod względem chemicznym jest pochodną butyrofenonu. Farmakologicznie wykazuje działanie ośrodkowe, będąc silnym antagonistą receptora dopaminowego. Efektem jego działania jest widoczne zmniejszenie objawów związanych z zaburzeniami psychotycznymi, takich jak omamy i urojenia. Haloperidol wykazuje również działanie przeciwwymiotne i zmniejsza napęd psychoruchowy. Występuje w postaci roztworu do wstrzykiwania oraz kropli doustnych.
Haloperidol – wskazania
Zastosowanie haloperidolu jest wskazane najczęściej w przypadku:
- ciężkich objawów pobudzenia psychoruchowego, które mogą towarzyszyć epizodom manii w chorobie dwubiegunowej,
- wystąpienia majaczenia, kiedy inne leczenie farmakologiczne okazało się nieskuteczne,
- pląsawicy w przebiegu choroby Hungtingtona,
- zaburzeń zachowania przebiegających z agresją lub autoagresją,
- zespołu Tourette’a,
- zapobiegania wymiotom i nudnościom po zabiegach operacyjnych oraz u pacjentów, u których inne leki okazały się nieskuteczne.
Haloperidol – przeciwwskazania
Nie należy stosować preparatów z haloperidolem w przypadku stwierdzonej bądź pojawiającej się po podaniu nadwrażliwości na substancje pomocnicze znajdujące się w składzie leku lub substancję czynną.
Niewskazane jest stosowanie leku u pacjentów obciążonych następującymi schorzeniami:
- choroba Parkinsona,
- śpiączka,
- niewydolność serca,
- niedawno przebyty zawał,
- nieuregulowany wcześniej niski poziom potasu we krwi (hipokaliemia).
Haloperidol – interakcje z innymi lekami
Przy stosowaniu haloperidolu niewskazane jest przyjmowanie:
- leków przeciwarytmicznych, takich jak dyzopiramid, chinidyna, amiodaron, dofetylid, dronedaron, ibutylid, sotalol,
- leków przeciwdepresyjnych, takich jak cytalopram, escytalopram,
- niektórych antybiotyków:
- azytromycyny,
- klarytromycyny,
- erytromycyny,
- lewofloksacyny,
- moksyfloksacyny,
- telitromycyny,
- niektórych leków przeciwpsychotycznych, przeciwgrzybiczych, przeciwmalarycznych i stosowanych w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.
Lista interakcji pomiędzy haloperidolem a innymi leki jest znacznie dłuższa. Dlatego lek ten podawany jest tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza i wyspecjalizowanego personelu medycznego.
Haloperidol – działania niepożądane
Do najczęściej występujących działań niepożądanych zaliczamy zaburzenia pozapiramidowe, do których należą:
- sztywność,
- zaburzenia chodu,
- drżenie.
Podczas przyjmowania leku może pojawić się również:
- bezsenność albo pobudzenie,
- ból głowy,
- depresja,
- zwiększenie masy ciała.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że chociaż nie stwierdzono działań niepożądanych u kobiet w ciąży, lek ten może wchodzić w interakcje z innymi substancjami leczniczymi i wywoływać działanie teratogenne.
Haloperidol – przechowywanie
Warto wiedzieć, że leku z haloperidolem zarówno w postaci roztworu do wstrzykiwania, jak i kropel doustnych nie należy przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. W celu zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania należy pozostawić lek w oryginalnym opakowaniu chroniącym go przed dostępem światła. Nie powinno się zamrażać leku.
Haloperidol to lek silnie działający, dostępny w aptece tylko i wyłącznie na podstawie recepty. Leczenie wymaga stałej kontroli lekarskiej. Warto wiedzieć, w jaki sposób przebiega leczenie i jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu leku.
Jak długo należy przyjmować Haloperidol?
Panie Marku, Haloperidol to lek przepisywany na receptę, a więc jego stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej. To lekarz określa, jak długo pacjent powinien zażywać ten lek.
Co grozi przy przedawkowaniu? Tęściu dorwał mi się do butelki ale nie wiem czy coś z nią robił. Normalnie dostawał 8 kropli do herbaty.
Dzień dobry. Zażycie większej niż zalecona dawki leku może nasilić działanie leku oraz jego skutki uboczne wymienione w ulotce. Najczęściej występuje sedacja, wzmożone napięcie mięśni, drżenie, nadciśnienie lub niedociśnienie. W niektórych przypadkach może dojść do śpiączki i depresji układu oddechowego. W przypadku podejrzenia przedawkowania lub zażycia leku przez niewłaściwą osobę należy pilnie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.
Nieprawdą jest że od haloperidolu się tyje.Ja 35 lat bez żadnego szpitala na tisercinie I haloperidorze.A leczenie tym lekiem zaczęło się w 1970 roku.Dawniej pacjenci leczeni haloperidolem nawet na odzialach chronicznych w znacznej większości nie byli otyli.Kilkadziesiat lat temu wymusiłem by nie zmieniać leków z haloperidolu i wygrałem. Teraz 35 lat a w zesniej 10 lat bez szpitala. Obżarstwo otyłość to są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.Bron Boże przed nawet najmniesza ilością alkoholu,a nawet przed papierosami. To można ze schizofrenią nawet do końca zycia bez szpitala w dobrej formie.Długo i dobrze żyć. Rygororystyczniw unikać złego towarzystwa by za ich zło nie odpowiadać, by nie dolali do napojów wszechpanujacego alkoholu.
Dzień dobry czy haloperidol może działać usypiająca mój syn od jakiegoś czasu bierze i często w dzień śpi co wcześniej mu się nie zdarzało oczywiście wcześnie j nie brał leków leki bierze od czwartku
Proszę skonsultować się z lekarzem, który zalecił stosowanie wskazanego leku.
Dzień dobry syn od 3 tygodni przyjmuje haloperidol bardzo często śpi zauważyłam że ręce mu się trzęsą i ma zachwiania równowagi czy to normalne mam się martwic czy skonsultować się wcześnie z lekarzem 29 listopada mamy kolejną wizyte
Dzień dobry. Wśród działań niepożądanych haloperidolu wymienia się m.in.: senność, wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie mięśni, drgawki, zawroty głowy. Wszystkie możliwe działania niepożądane znajdzie Pani w ulotce leku. Proszę dalej czujnie obserwować syna i notować występujące objawy, aby móc je przedstawić na planowanej wizycie. Gdyby jednak objawy się nasiliły lub wystąpiły inne, które Panią zaniepokoją, proszę nie czekać do końca listopada.