Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

8

Jak przygotować się do mammografii?

Słuchaj artykułu

Mammografia to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które pomaga w wykrywaniu raka piersi na wczesnym etapie. Jest kluczowym narzędziem w walce z nowotworami, ponieważ wczesna diagnoza znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Na czym dokładnie polega mammografia? Jak się przygotować?

Jak przygotować się do mammografii?

Mammografia – co to jest? 

Mammografia to badanie obrazowe, które ocenia tkankę gruczołową piersi. Może być wykonywane profilaktycznie u zdrowych kobiet w celu wczesnego wykrycia raka piersi. Jest to bardzo czułe badanie, które może wykryć zmiany chorobowe już na bardzo wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są bardzo duże.  

Mammografia – od jakiego wieku? 

Każda kobieta powinna wykonać pierwsze badanie mammograficzne w wieku 40-50 lat. W tej grupie wiekowej mammografia profilaktyczna może być wykonywana co 2 lata. U kobiet w wiekuj powyżej 50 lat Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca coroczne badanie.  

U młodszych kobiet mammografia wykonywana jest jedynie w szczególnych przypadkach. W tej grupie wiekowej preferowanym badaniem jest USG piersi.  

Mammografia na małych piersiach 

Mały rozmiar piersi nie jest przeszkodą do wykonania badania mammograficznego. Wprawiona pielęgniarka czy technik wykonujący badanie zbada każdy rozmiar piersi. Przeszkodą do badania nie są także implanty piersi.  

Mammografia – jak przygotować się do badania? 

Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania. 

Do badania rozbiera się od pasa w górę, co oznacza, że trzeba zdjąć bluzkę i biustonosz, jak również biżuterię. 

W dniu badania nie stosuj: 

  • dezodorantu,  
  • antyperspirantu,  
  • perfum,  
  • balsamu do ciała,  
  • pudru, talku.  

Wymienione środki mogą zaburzyć obraz badania i w konsekwencji spowodować konieczność wykonania go ponownie. 

Jeśli miesiączkujesz, na mammografię zgłoś się między 5. a 12. dniem cyklu. Piersi są wtedy mniej tkliwe i wrażliwe. Po menopauzie możesz zgłosić się w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.  

Czy mammografia boli? 

Podczas mammografii pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną. Procedura ta jest niezbędna, by ustabilizować pierś i zapobiec jej poruszeniu. Ucisk zmniejsza również grubość tkanki, co z kolei przekłada się na lepszą jakość obrazu i lepsze odzwierciedlenie masy gruczołowej.

Poziom odczuwanego bólu jest kwestią indywidualną. Wpływa na to wiele czynników, np. rozmiar biustu czy gęstość tkanki.

Czy mammografia jest szkodliwa? 

W trakcie badania mammograficznego stosowane jest promieniowanie rentgenowskie. Według badań w trakcie badania mammograficznego kobieta przyjmuje około 1/6 rocznej dawki przyjmowanej z atmosfery czy gleby. Wraz z wiekiem zmniejsza się również wrażliwość na promieniowanie. 

Jeśli badania mammograficzne są wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarskimi, dawka promieniowania jest bezpieczna. Warto zaznaczyć, że ryzyko zachorowania na raka piersi wywołanego promieniowaniem jest znacznie niższe niż samo zachorowanie na ten typ nowotworu. 

Mammografia – cena 

Mammografia wykonana w gabinecie czy prywatnej klinice kosztuje około 100-150 zł.  

Mammografia na NFZ 

W Polsce dostępny jest bezpłatny program profilaktyczny dla kobiet w wieku 45-74 lat.

Mammografię możesz wykonać: 

  • co 2 lata, jeśli nie miałaś wcześniej wykrytej zmiany nowotworowej w piersi; 
  • co rok, jeśli w ciągu 5 lat miałaś chirurgicznie usuwany nowotwór i jesteś w trakcie terapii uzupełniającej lub zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni okres monitorowania po wyleczeniu.  

Wsparcie w okresie menopauzy
Zakupy z doradcą Gemini
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę