Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba przewlekła. Nie ma skutecznej metody na jej całkowite wyleczenie, można jedynie ograniczyć zapalenie w jelicie grubym. W tym celu stosuje się farmakoterapię. Istotą terapii między rzutami jest zapobieganie nawrotowi choroby, dlatego należy unikać stresu, antybiotykoterapii i stosowania NLPZ. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) należy do nieswoistych chorób zapalnych jelita. Etiologia tego przewlekłego zapalenia jelit nie jest poznana. Choroba ma charakter przewlekły, wieloletni i przebiega z okresami zaostrzeń (rzutów) i remisji. W ciężkich przypadkach doprowadza do owrzodzeń jelita.
Jak często występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
WZJG występuje na całym świecie. Wyższą zapadalność notuje się w krajach rozwiniętych. Statystyki dotyczące Polski nie są dokładne, niemniej jednak w Europie szacowana liczba nowych przypadków w ciągu roku wynosi około 10 na 10 tysięcy osób. Kilka procent przypadków wiązane jest z predyspozycją genetyczną, jednak dokładna przyczyna nie jest znana.
Co wpływa na zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wyodrębniono kilka czynników wpływających na częstość zachorowania na WZJG:
- Palenie tytoniu – WZJG jest rzadkim przypadkiem choroby, w której palenie tytoniu stanowi czynnik zapobiegający chorobie. Wieloletnie badania wykazały, że palenie tytoniu zmniejsza ryzyko zachorowania i łagodzi przebieg WZJG.
- Usunięcie wyrostka robaczkowego – appendektomię, szczególnie w młodym wieku, uznaje się za dodatkowy czynnik zapobiegający rozwojowi WZJG.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne – zauważono niekorzystny wpływ NLPZ na zaostrzenia choroby.
- Zakażenia pasożytnicze – istnieje hipoteza, że przebyte zakażenia pasożytnicze (szczególnie w dzieciństwie) zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i postaci choroby
Najczęstszym pierwszym objawem WZJG są częste, uporczywe biegunki, powtarzające się nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Pacjenci zgłaszają się zwykle z powodu biegunki trwającej ponad 6 tygodni, często z domieszką świeżej krwi.
Objawy zależą od postaci choroby, czyli od umiejscowienia i rozległości zapalenia. Postaci kliniczne choroby to:
- zapalenie odbytnicy – objawy mogą być ograniczone do uczucia silnego parcia na stolec i objawami krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
- postać lewostronna – zapalenie dalszego odcinka jelita grubego,
- postać rozległa – czasami zajęte jest całe jelito grube.
W przypadku zmian rozległych, obejmujących większość lub całość jelita grubego, dodatkowo mogą wystąpić:
- parcie na stolec,
- śluzowo-ropna wydzielina w stolcu,
- silne bóle brzucha ustępujące po wypróżnieniu.
Objawom WZJG mogą towarzyszyć uczucie osłabienia, nudności i wymioty oraz gorączka.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia zaostrzenia choroby są:
- silny stres psychiczny,
- zmiana diety,
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- infekcje wymagające antybiotykoterapii.
W jaki sposób lekarz diagnozuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Do badań wstępnych zalicza się badania laboratoryjne, niemniej jednak odchylenia nie są swoiste dla WZJG. Najpewniejszym badaniem jest endoskopia (fiberosigmoidoskopia) z pobraniem wycinka, a następnie badanie histopatologiczne. Przydatne w procesie diagnostycznym są także badania ultrasonograficzne (USG), tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (MR).
Jakie są powikłania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
Powikłania WZJG dzielą się na jelitowe i pozajelitowe. Do powikłań jelitowych zalicza się:
- polipowatość zapalna – najczęstsze powikłanie jelitowe. Wynika z ciężkiego miejscowego zapalenia błony śluzowej;
- megacolon toxicum – ostre rozdęcie okrężnicy. Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu i najbardziej niebezpieczne powikłanie. Polega na poszerzeniu odcinka lub całości jelita grubego. W najcięższych przypadkach prowadzi do pilnego leczenia chirurgicznego i wycięcia zmienionego jelita;
- rak jelita grubego – ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przebiegu WZJG rośnie wraz z czasem trwania choroby; po 20 latach wystąpi u ok. 8% chorych;
- perforacja (przerwanie ciągłości) i masywne krwawienie są powikłaniami wymagającymi pilnej interwencji chirurgicznej;
- inne powikłania jelitowe to przetoki, zwężenia, ropnie i szczeliny odbytu.
U części chorych rozwinąć mogą się powikłania pozajelitowe. Dotyczą one zwykle:
- stawów,
- wątroby i dróg żółciowych,
- skóry,
- oczu.
Jakie są metody leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
Istotą leczenia jest ograniczenie zapalenia w jelicie grubym. Lekami stosowanymi w tym celu są:
- aminosalicylany,
- glukokortykosteroidy,
- leki immunosupresyjne,
- leki biologiczne (m.in. infliksymab, adalimumab).
Między rzutami leczenie polega na zapobieganiu nawrotowi choroby. Istotnymi zaleceniami w tym okresie są: unikanie stresu, infekcji pokarmowych, antybiotykoterapii i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
WZJG – leczenie operacyjne
W przypadku objawów utrzymujących się pomimo wdrożonego leczenia, przy rozwijającym się nowotworze jelita grubego lub powikłaniach farmakologicznego leczenia zachowawczego, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej wykonywaną operacją jest usunięcie jelita grubego wraz z odbytnicą i wytworzenie zbiornika jelitowego („pouch”), której zaletą jest zachowanie pasażu jelitowego bez konieczności wyłaniania stomii. Usunięcie zmienionego zapalnie jelita grubego powoduje trwałe wyleczenie, jednak wiąże się ze znaczącym obniżeniem jakości życia. W niektórych przypadkach wyłonienie stomii może być ostatecznością.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – rokowania
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelita. Jej przebieg jest przewlekły z różnie długo trwającymi okresami remisji i zaostrzeń. Leczenie zachowawcze jest w większości przypadków wystarczające, jednak część chorych wymaga pilnego lub planowego leczenia chirurgicznego. Zwykle wiąże się to z pogorszeniem jakości życia chorego, jednak może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.
Źródła:
- Rydzewska G., Szczepanek M., Bartnik W., Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
- Pawlik M., Rydzewska G., Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Wielka Interna – Gastroenterologia, Medical Tribune, wydanie elektroniczne.
Pierwszy raz widzę zachętę do palenia tytoniu.
Dokładnie ja też
to nie zacheta durniu tylko prawda , przekonalem sie na wlasnej skorze
Zgadzam sie z w, póki paliłam dawałam rade w remisji bez leków. Odkąd rzuciłam palenie nie mogę wyjść z zaostrzenia ;/
Oczywiście jak wskazuje artykuł jest to jeden z rzadkich przypadków. Warto mieć na uwadze i inne czynniki. Zachęcamy do poczytania również
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/czy-palenie-papierosow-moze-byc-korzystne-dla-zdrowia-obalamy-mity/
Coś w tym musi być rzuciłem papierosy po pół roku pojawiły się pierwsze objawy choroby
Teraz jest tragedia ? ale nie zamierzam wrócić do papierosów
Mój 17 letni syn przez 3 tygodnie ma tak silne zaostrzenie tej choroby że wylądował w szpitalu. Po podaniu końskiej dawki sterydów, antybiotyków i innych leków lekarz zdecydował na lek biologiczny ponieważ już nic nie dawało rady. Krwotoki z odbytu były potężne. Po 1 dawce inflixiambu jest lekka poprawa. Wyleczenie tego dziadostwa jest bardzo ciężkie. Syn schudł 8 kg w przeciągu 2 tygodni. Teraz czekamy na reakcje jelit Po podaniu diety w postaci peptamenu nestle.
mam z tym problem od kilku lat. od wrzesnia 2022 mam duze nasilenie objawów , pomimo brania leków stwierdzam i mam objawy coraz wieksze , czesciej uczeszczam na “tron” albo kuracja nie trafiona , bo bez wskazanej diety (lekarz nic na ten temat nie mówi ),
moze ktos podzieli sie skuteczną metoda leczenia . pzdr Jacek
Leczenie biologiczne ,nie masz innego wyjścia
Jakie Leki polecacie ???
Ja otrzymuje Inflectra co 8 tygodni w kloprówce,jak narazie jakbym żył na nowo
Tylko leczenie biologiczne może pomóc.
Bardzo prosty i jasny w przekazie. Konkretny tekst,na temat. Polecam.
Niestety nie potrafię palić i nie mogę się tym leczyć
Lecze się na WZJ od 25 roku życia obecnie mam 42 lata. Biorę asamax priobiotyk jadłam wszystko. 1/2 roku temu przestałam palić i ostatnio mam częste pogorszenia nie wiem czy ma to związek :(. Czym się leczycie ?
Choruję na to dziadostwo już 21 lat….leczenie głownie sterydami, lekarze uzależnili mnie od encortonu. Skutek opłakany, stałem się osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym (steryd zniszczył biodra i kręgosłup) poruszam się o kulach, powoli siadam na wózek. To dla ostrzeżenia. A i tak bez pieluchy nie wychodzę z domu. Bardzo uważajcie co jecie. I nie chodzi tutaj o dietę, tylko o jakość zjadanych produktów. Starajcie się spożywać wyłącznie produkty proste ECO (te oznaczone zielonym liściem). Nie dotykać mleka słodkiego, a szczególnie UHT i produktów z zawartością mleka w proszku. Mleko przetworzone naturalnie przez bakterie, czyli sery, jogurty, maślanki są ok. Brałem udział w badaniach klinicznych leku biologicznego, ale w moim stadium choroby efekty były zbyt małe i wyeliminowali mnie z programu.
Podsumowując. Jedzenie czyste od chemii, unikać sterydów wtedy, kiedy jest to możliwe. Palenie ograniczyć nie rzucać. Tyle od weterana tej choroby. I jeszcze ważna rzecz, nie zażywać środków przeciwbólowych.
Nie mają prawa wyeliminować z programu leczenia biologicznego.Z roku na rok przybywa nowych leków do infuzji…
Jeżeli jeden się nie sprawdził należy zastosować inny.
Poczytaj publikacje i wypowiedzi prof,Rydzewskiej i prof,Piotr Eder z Poznania