Jakie są najczęstsze choroby u kobiet po 40. roku życia?
Pojawiające się po czterdziestce zmiany hormonalne i spowolniony metabolizm mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Słabsza przemiana materii to większe ryzyko wzrostu wagi i problemów trawiennych. Niezdrowy tryb życia może zaś prowadzić do miażdżycy, nadciśnienia czy nowotworów. Początki menopauzy również nie pozostaną obojętne dla kobiecego organizmu. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kobiet po 40. roku życia?
Do najczęstszych schorzeń dotykających kobiety po czterdziestym roku życia należą:
Miażdżyca tętnic
To bardzo groźna choroba, ponieważ rozwija się latami i długo nie daje żadnych objawów. Prowadzi do wielu poważnych powikłań takich jak zawał serca czy udar mózgu. Przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, a także zła dieta przyczyniają się do rozwoju miażdżycy. Palenie tytoniu to kolejny czynnik mający wpływ na rozwój miażdżycy. Dlatego też warto zadbać o prawidłowy jadłospis, a także systematycznie wykonywać badania profilaktyczne, by uniknąć tej przykrej dolegliwości.
Nadciśnienie tętnicze
Schorzenie, które długo może nie dawać żadnych objawów. Prowadzi do poważnych uszkodzeń narządów takich jak nerki, wzrok czy układ nerwowy. Często dotyka ludzi w nieco starszej grupie wiekowej, jednak już po czterdziestce ważna jest profilaktyka – badanie ciśnienia tętniczego.
Choroby onkologiczne
U kobiet po czterdziestym roku życia znacznie wzrasta ryzyko nowotworów płuca, piersi, jajnika, szyjki macicy i jelita grubego. Choroby te to druga (zaraz po chorobach układu krążenia) przyczyna śmierci w Polsce. Niestety wiek 40+ u kobiet często jest określany jako „wiek nowotworowy”. Rozwojowi nowotworów sprzyja nasz tryb życia – brak ruchu, nadużywanie alkoholu i papierosów czy też nieodpowiednia dieta. Istotne są badania przesiewowe, dzięki którym istnieje szansa diagnozy choroby we wczesnym stadium – gdy leczenie jest bardziej skuteczne. Bardzo niekorzystnym czynnikiem, który powoduje dużą umieralność na nowotwory u kobiet, jest błędne przekonanie o braku konieczności wizyt u ginekologa po menopauzie. Tylko regularne badania kontrolne są w stanie ustrzec nas przed rozwojem raka.
Reumatyzm
To bardzo ogólny termin, pod którym kryje się wiele jednostek chorobowych związanych ze stawami. Najczęstsze choroby reumatyczne to: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. W wystąpieniu zmian reumatycznych dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Badania profilaktyczne pomagają w diagnozie i identyfikacji choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Występuje szczególnie w grupie palaczy po 40. roku życia. Choroba charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Przyczyną jest choroba dróg oddechowych, a także zniszczenia miąższu płucnego. Jej objawy to poranny kaszel oraz narastająca duszność, która po pewnym czasie nasila się bardzo intensywnie i utrudnia wykonywanie najprostszych czynności. Badaniem profilaktycznym, jakie możemy wykonać w celu diagnozy tej choroby, jest spirometria (badanie wydolności oddechowej). Pamiętaj, by wykonywać ją regularnie, gdy palisz papierosy.
Problemy trawienne
W wieku 40+ coraz częściej dotykają nas problemy gastryczne takie jak zgaga czy też niestrawność. Pomocna okaże się konsultacja z farmaceutą, który zaproponuje dostępne w aptece leki i suplementy diety pomagające uporać się z tym schorzeniem. Jeżeli zaczynasz odczuwać silne dolegliwości, warto umówić się na wizytę u lekarza gastrologa. Zaproponuje on odpowiednie leki, a w razie potrzeby – wykona gastroskopię.
Menopauza
Najczęściej dotyka kobiety w wieku 45-55 lat i wiąże się z szeregiem zmian w organizmie. Objawami menopauzy są: uderzenia gorąca, nocne poty, wzrost wagi, wahania nastroju, spadek libido oraz zmiany skórne. Pojawiają się na skutek spadku stężenia estrogenów i progesteronu. Z powodu menopauzy wzrasta również ryzyko osteoporozy. Zmianie ulega także nasz metabolizm – w okresie menopauzalnym znacznie łatwiej o zbyt wysoki poziom cholesterolu, co przekłada się na zwiększone ryzyko miażdżycy.
Inne dolegliwości, które mogą dotknąć nas po 40 roku życia:
Przyrost masy ciała
Na skutek zwalniającego stale metabolizmu, a także zbyt wysokiego poziomu stresu i braku aktywności możemy napotkać problem wzrastającej wagi. Kluczowa jest więc aktywność fizyczna, zachowanie zdrowej proporcji pracy do życia prywatnego, a także dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeżeli mimo wszystko borykasz się z nadprogramowymi kilogramami – warto udać się do lekarza. Prawdopodobne jest chociażby wystąpienie niedoczynności tarczycy – choroby objawiającej się wzrostem masy ciała.
Chroniczne zmęczenie
Zmiany w Twoim organizmie związane z menopauzą wpływają na poziom hormonów. Zaburzona gospodarka hormonalna powoduje zaś objawy zmęczenia i senności. Warto w takich przypadkach udać się do lekarza, który rozważy hormonalną terapię zastępczą. Nie powinniśmy bagatelizować takich objawów – mogą one świadczyć nawet o chorobie nowotworowej.
Spadek libido
To normalne zjawisko w okresie okołomenopauzalnym. Gdy doskwiera Ci obniżony popęd płciowy, warto udać się do ginekologa. Lekarz może rozważyć przepisanie hormonalnej terapii zastępczej, która powinna przynieść zdecydowaną poprawę.
Bezsenność
To kolejny skutek menopauzy. Pomocne okażą się dostępne w aptece leki i suplementy diety zawierające składniki ułatwiające zasypianie. Warto zadbać także o odpowiednią higienę snu.
Depresja
Wraz z wiekiem kobiety stają się coraz bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym. Tendencja ta wydaje się zdecydowanie bardziej nasilona w grupie kobiet w stosunku do grupy mężczyzn. Związane jest to najprawdopodobniej ze zmianami hormonalnymi, które pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym. Pamiętaj – depresja to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty (psychiatry) w celu dobrania odpowiednich leków przeciwdepresyjnych.
Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia – które wykonać?
Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia – które wykonać?
Jakie są najczęstsze choroby u mężczyzn po 40. roku życia?
Źródła:
- Minkin M. J., Wright C., What Every Woman Needs to Know about Menopause: The Years Before, During, and After. Yale University Press.
- Freeman EW., Sammel MD., Lin H. i in., Symptoms associated with menopausal transition and reproductive hormones in midlife women. Obstetrics and gynecology 2 (2007), 230–240.
- Devereux G. ABC of chronic obstructive pulmonary disease. Definition, epidemiology, and risk factors. BMJ 332 (2006), 1142–1144.
- https://upacjenta.pl/poradnik/choroby-ktore-najczesciej-dotycza-kobiet-badania-i-profilaktyka
- https://www.gedeonrichter.pl/choroby-kobiece-co-warto-o-nich-wiedziec/
- https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/188939,kobiety-czesciej-umieraja-z-powodu-chorob-sercowo-naczyniowych.