Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
115

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Słuchaj artykułu

Choroba Leśniowskiego-Crohna zazwyczaj na początku ma charakter skryty i skąpoobjawowy. To utrudnia wczesną diagnostykę. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle brzucha i przedłużające się biegunki, trwające ok. 6 tygodni, które występują często w nocy. Najczęstszą manifestacją jest zajęcie jelita cienkiego. 

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna  

Choroba Leśniowskiego-Crohna, mimo obecności w źródłach wiedzy medycznej od ponad stu lat, w dalszym ciągu pozostaje problematyczną jednostką. Pomimo wielu lat badań jej geneza nie została jeszcze jednoznacznie wyjaśniona, a w większości przypadków wciąż nie udaje się uzyskać optymalnego leczenia. Obserwuje się również niepokojący wzrost liczby zachorowań wśród coraz młodszych pacjentów. 

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna? 

Choroba Leśniowskiego-Crohna nazywana jest też chorobą Crohna oraz chorobą Leśniowskiego. Należy do grupy chorób zapalnych jelit (IBD – inflammatory bowel disease) o nieustalonej etiologii. Przewlekłe zapalenie, przeważnie ziarniniakowe, obejmuje całą ścianę przewodu pokarmowego i może wystąpić na całej jego długości – od jamy ustnej aż po odbyt. Zwykle jest odcinkowe – ze zdrowymi fragmentami przewodu pokarmowego przedzielającymi zajęte odcinki. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kto zapada na chorobę Leśniowskiego-Crohna? 

Szacuje się, że w Polsce występuje około 9 nowych przypadków choroby na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu roku. Kobiety i mężczyźni chorują tak samo często ze szczytami zachorowalności przypadającymi na 15-40 i 50-80 rok życia – jednak zachorować można w każdym wieku. Choroba zwykle nie wpływa znacząco na oczekiwaną długość życia, pod warunkiem leczenia i stosowania się do zaleceń lekarskich. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny 

Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Liczne badania wskazują na związek między zaburzeniami genetycznymi i immunologicznymi oraz czynnikami środowiskowymi. Udokumentowanym czynnikiem ryzyka choroby Leśniowskiego-Crohna jest palenie papierosów. Zwraca się też uwagę na niekorzystny wpływ zachodniego trybu odżywiania, tj. dietę o wysokiej zawartości węglowodanów i tłuszczów wzbogaconą o różne dodatki do żywności. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i doustna antykoncepcja również zaliczają się do czynników ryzyka.  

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy i postaci choroby 

Choroba Leśniowskiego zwykle początkowo ma charakter skryty i skąpoobjawowy, co utrudnia wczesną diagnostykę. Chorzy najczęściej zgłaszają się z powodu bólu brzucha i przedłużającej się (ok. 6 tygodni) biegunki, występującej często w nocy. 

Choroba może przybierać różne postaci kliniczne, jednak najczęstszą manifestacją jest zajęcie jelita cienkiego.  

Ból brzucha

Postaci i objawy choroby Crohna: 

  • Postać klasyczna z zajęciem końcowego odcinka jelita krętego – u około 40-50% chorych. Najczęściej występują bóle brzucha w prawym podbrzuszu oraz wodnista lub śluzowa biegunka. Może pojawić się wyczuwalny guz w prawym podbrzuszu. Jelito może ulec przewężeniu – pojawiają się zaparcia
  • Zajęcie jelita grubego – w 20% izolowane, częściej w połączeniu z zajęciem jelita cienkiego. Najczęstszym pierwszym objawem jest biegunka. Należy je różnicować z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (inna postać IBD). Może towarzyszyć krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (świeża krew w stolcu), uczucie parcia na stolec. 
  • Górny odcinek przewodu pokarmowego – zmiany w jamie ustnej, przełyku, żołądku i dwunastnicy rzadko występują izolowanie, zwykle towarzyszą zapaleniu jelit. Pojawienie się nadżerek i owrzodzeń w tych lokalizacjach może poprzedzać epizod zaostrzenia choroby. Zajęcie przełyku może powodować dysfagię (problemy z przełykaniem pokarmów) i odynofagię (ból przy przełykaniu pokarmu). Zmiany zlokalizowane w żołądku i dwunastnicy powodują ból w nadbrzuszu, wymioty i nudności. 
  • Okolica odbytu charakterystyczna lokalizacja zmian w chorobie Leśniowskiego-Crohna, występuje u większości chorych z zajęciem jelita grubego, może być też pierwszą manifestacją choroby. Występują szczeliny, owrzodzenia, ropnie i przetoki okolicy odbytu. 
  • Objawy pozajelitowe – dotyczą stawów (najczęściej kręgosłupa), skóry i oczu. Rzadziej – stwardniające zapalenie dróg żółciowych i ostre zapalenie trzustki. 

Choroba Crohna jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń („rzutów”) i różnie długimi okresami remisji. Epizody zaostrzeń mogą być wywołane przez: 

  • infekcje
  • stres, 
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci 

W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowalności wśród dzieci i młodzieży. Nowe zachorowania w 20-25% przypadków dotyczą osób poniżej 18 roku życia. U dzieci choroba częściej przybiera postać jelitową. Dominuje:

  • ból brzucha,
  • biegunki,
  • utrata masy ciała,
  • krwawienie z odbytu.

Często w momencie postawienia diagnozy i przeprowadzenia dokładnych badań na jaw wychodzi niedobór wzrostu, niezauważony wcześniej przez rodzinę i samo dziecko.  

W jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna? 

Przy podejrzeniu choroby Leśniowskiego i Crohna badaniem z wyboru jest ileokolonoskopia – endoskopowe badanie jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego lub gastroskopia (przy podejrzeniu zmian w górnym odcinku przewodu pokarmowego). W trakcie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Obraz uzyskany w badaniu oraz wyniki badania histopatologicznego ułatwiają rozpoznanie. Pomocne również są badania radiologiczne: 

  • RTG (zdjęcie rentgenowskie), 
  • USG (ultrasonografia),  
  • TK (tomografia komputerowa), 
  • MR (rezonans magnetyczny). 

Przeczytaj również:
Kolonoskopia – jak przebiega badanie? Jak się do niego przygotować?

Jak leczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna? 

Z powodu nieustalonej etiologii choroby Leśniowskiego-Crohna leczenie przyczynowe nie jest na ten moment możliwe. Stosuje się leczenie zachowawcze, obejmujące: 

  • farmakoterapię; stosuje się tutaj następujące leki: 
    • przeciwbólowe, 
    • przeciwbiegunkowe,  
    • przeciwzapalne – glukokortykosteroidy,  
    • immunosupresyjne, 
    • biologiczne,  
    • w niektórych przypadkach antybiotyki,  
  • leczenie żywieniowe i uzupełnianie niedoborów, 
  • wsparcie psychologiczne.  

Ważnym zaleceniem jest zaprzestanie palenia tytoniu i unikanie czynników zaostrzających przebieg choroby.  

Szacuje się, że w ciągu 10 lat trwania choroby ok. 80% pacjentów będzie wymagało leczenia operacyjnego, z których połowa będzie wymagała powtórnej operacji. Chorzy palący papierosy wymagają leczenia chirurgicznego częściej niż niepalący.  

Leczenie chirurgiczne często jest niezbędne z powodu wskazań nagłych, tj. wymagających natychmiastowej operacji. Należą do nich: 

  • całkowita niedrożność przewodu pokarmowego wskutek zwężenia jelita, 
  • masywny krwotok, 
  • perforacja (przedziurawienie) przewodu pokarmowego. 

Z zasady operacje planowe wykonywane w chorobie Leśniowskiego-Crohna mają charakter oszczędzający – jak najmniej skraca się jelito. Usuwa się zmieniony chorobowo odcinek z następnym odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego. Czasami konieczne jest wyłonienie stomii czasowej, a w przypadkach zmian rozległych – stałej.  

Choroba Leśniowskiego-Crohna – rokowania 

Rokowania leczenia chirurgicznego, szczególnie ze wskazań nagłych, są niepomyślne. U większości chorych dochodzi do nawrotu choroby i pojawienia się nowych ognisk zapalnych po usunięciu zmienionego chorobowo fragmentu przewodu pokarmowego. Leczenie chirurgiczne nie prowadzi do wyleczenia. Operacje wykonywane ze wskazań nagłych obarczone są dużą ilością powikłań i nie prowadzą do ulepszenia jakości życia i poprawy czynności przewodu pokarmowego.  

Istotnym elementem terapii jest przewlekłe leczenie zachowawcze i objawowe, podtrzymujące etap remisji. 

Czy choroba Crohna jest śmiertelna? 

Choroba Leśniowskiego-Crohna, ze względu na nieznaną etiologię, nadal stanowi duże wyzwanie terapeutyczne dla lekarzy. Ta wieloletnia, przewlekła choroba zapalna jelit może wystąpić w każdym wieku i przebiegać z różnie długimi okresami remisji przerywanych zaostrzeniami. Istotą leczenia jest podtrzymywanie okresu remisji oraz unikanie czynników zaostrzających chorobę. Leczenie operacyjne, szczególnie ze wskazań nagłych, obarczone jest dużą ilością powikłań i nie prowadzi do wyleczenia. Śmiertelność wśród pacjentów obciążonych tą chorobą jest nieznacznie wyższe niż w populacji ogólnej. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna – dieta 

Pacjentom cierpiącym na chorobę Leśniowskiego-Crohna zaleca się dietę zbilansowaną, zawierającą węglowodany, tłuszcze i białka. Należy unikać produktów przetworzonych i słodzonych oraz bogatych w tłuszcze trans. Nie należy ograniczać ani znacząco zwiększać spożycia błonnika – zalecaną wartością jest 14 g na 1000 kcal. 

U niektórych pacjentów czynnikiem prowokującym zaostrzenie są różnorodne produkty spożywcze – ich rodzaj różni się wśród pacjentów, którzy często są w stanie zaobserwować związek między spożywanymi produktami a pogorszeniem choroby. Rozsądnym rozwiązaniem podczas aktywnej choroby jest czasowe wyeliminowanie tych produktów z diety. Należy to jednak robić z ostrożnością, tak by nie doprowadzić do niedożywienia i wyniszczenia organizmu. Niezalecane jest eliminowanie dużych grup produktów spożywczych w trakcie remisji. Lekarz z pomocą dietetyka może pomóc wprowadzić niewielkie ograniczenia do codziennej diety. 

Przeczytaj również:
Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Nieswoiste zapalenia jelit – jak radzić sobie z bólem?

Źródła: 

  • Rydzewska G., Szczepanek M., Bartnik W., Choroba Leśniowskiego i Crohna, Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019, 
  • Witanowska A., Pawlik M., Rydzewska G., Choroba Leśniowskiego Crohn, Wielka Interna – Gastroenterologia, Medical Tribune, wydanie elektroniczne. 
  1. 17 sierpnia 2022, 09:10
    Wladyslawa

    Moja wnuczka jest po 4 operacji ma wycinane ropnie! Ma 8 lat jak to jest możliwe nadal zycie???? Co dalej??? Tysiące pytan się cisnie na usta!!!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę