Jakie właściwości ma cytryna?
Cytryna jest bogata w witaminy i mikroelementy. Pozyskiwany z niej olejek stosuje się w przeziębieniach, zaburzeniach trawienia, zakażeniach dróg oddechowych czy trądziku. Działa on też przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo i obniża ciśnienie. Sok z cytryny używa się w pielęgnacji włosów.
Cytryna zwyczajna (Citrus limon L.) jest przedstawicielem rodzaju Citrus z rodziny Rutaceae. Według badań gatunek ten powstał poprzez skrzyżowanie dwóch innych cytrynowatych – Citrus aurantium (pomarańcza gorzka) i Citrus medica (cytron).
Rośliny z tej rodziny pochodzą prawdopodobnie z Azji, terenów Indii i Chin. W dzisiejszych czasach jest to roślina uprawna, której głównymi producentami są Stany Zjednoczone, Argentyna i Brazylia. Cytryna zwyczajna to drzewo, które osiąga wysokość 2,5-3 metrów. Posiada wiecznie zielone liście, białe kwiaty z purpurowym odcieniem na brzegach płatków oraz zielone owoce typu pomarańcza, które wraz z dojrzewaniem zmieniają barwę na żółtą.
Owoc cytryny składa się z trzech części:
- egzokarpu,
- mezokarpu,
- endokarpu.
Egzokarp jest „skórką”, czyli zewnętrzną częścią pokrytą woskiem. Mezokarp jest podzielony na dwie części:
- flavedo – część zewnętrzna; znajdują się w nim zbiorniki z olejkiem eterycznym i barwniki karotenoidowe,
- albedo – część wewnętrzna; biała gąbczasta tkanka miękiszowa.
Endokarp to jadalna część owocu.
Owoc cytryny jest bogaty w wiele związków chemicznych:
- polisacharydy,
- kwasy organiczne,
- lipidy,
- karotenoidy,
- flawonoidy,
- związki goryczowe.
W cytrynie można znaleźć również:
Właściwości cytryny
Cytryna jest popularnym na całym świecie produktem spożywczym. Skórka cytrynowa oraz miąższ dodawane są do różnych potraw, aby wzbogacić ich smak. Jednym z najczęściej spożywanych napojów jest herbata z cytryną, która oprócz wartości smakowych rozgrzewa oraz wspomaga zwalczanie infekcji.
Głównym surowcem pozyskiwanym z cytryny jest olejek eteryczny Limonis aetherolum, pochodzący z zewnętrznej części owocni (flavedo) metodą wytłaczania na zimno. Olejek jest bezbarwną lub lekko zabarwioną na żółto cieczą o silnym zapachu cytryn. Znajduje się w nim około 40 składników aktywnych, głównie z grupy terpenów. W przeważającej ilości są to: limonen, β-pinen, γ-terpinen. Olejek zawiera także furanokumaryny i kumaryny.
Olejek cytrynowy – właściwości
Olejek cytrynowy znajduje zastosowanie w:
- przeziębieniach,
- zaburzeniach trawienia,
- zakażeniach dróg oddechowych,
- artretyzmie,
- chorobach skóry, np. w trądziku.
Limonis aetherolum ma dużą skuteczność w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, szczególnie szczepów E. coli, Staphyloccocus capitis, Herpes simplex, Influenza virus, Candida parapsilosis. Wykazuje także właściwości przeciwutleniające i obniżające ciśnienie, a według najnowszych badań działa przeciwnowotworowo i przeciwwrzodowo. Limonen obniża również stężenie cholesterolu i glukozy we krwi.
Dzięki swoim antyoksydacyjnym właściwościom olejek jest też wykorzystywany przy produkcji kosmetyków. Stosuje się go w kremach wybielających zmiany skórne. Jest dodawany do perfum i znajduje zastosowanie w aromaterapii – wspomaga leczenie nerwic, zmniejsza zmęczenie umysłowe i łagodzi napięcie.
Podczas stosowania olejku cytrynowego należy unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, ponieważ może on wywołać uczulenie. Dlatego też nie występuje on w preparatach do opalania.
Sok z cytryny – właściwości
W cytrynach znajduje się duża ilość soku wyciskanego z miąższu. Związki zawarte w soku z cytryny to flawonoidy, do których należą:
- apigenina,
- diosmina,
- hesperydyna,
- eriodiktiol,
- kwercetyna,
- naringenina.
Badania wykazały skuteczność soku z cytryny w leczeniu szkorbutu i ran cukrzycowych. Pozytywnie wpływa on także na budowę kości i pamięć. Sok z cytryny znalazł również zastosowanie w kosmetyce – rozjaśnia włosy i ułatwia ich rozczesywanie. Dodawany do kąpieli działa odświeżająco i aromatyzująco.
Olej cytrynowy – właściwości
Z pestek cytryn pozyskuje się olej cytrynowy. W jego składzie znajdują się:
- kwasy tłuszczowe nienasycone,
- kwas oleinowy,
- kwas linolowy,
- kwasy nasycone,
- kwas arachidowy,
- kwas behenowy,
- kwas lignocerynowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas stearynowy.
Olej cytrynowy znajduje zastosowanie w kosmetyce, np. w olejowaniu włosów i paznokci. Używa się go również do masażu.
W kosmetykach, według Cosmetic Ingredient Database (europejskiej bazy surowców wykorzystywanych w kosmetykach), mogą występować aż 23 substancje pozyskiwane z cytryny. Należą do nich m.in.:
- olejki,
- hydrolaty,
- ekstrakty,
- proszek,
- sok,
- wosk.
Na rynku istnieją także dwa produkty kosmetyczne, które posiadają patent – mydło w kostce zawierające olejek cytrynowy pozbawiony bergaptenu oraz krem do mikrodermabrazji.
Pamiętajmy, by zachować ostrożność podczas zewnętrznego stosowania ekstraktów z cytryny oraz olejku cytrynowego. W kosmetykach te substancje mogą znajdować się w stężeniu nie większym niż 2%. Wyższe stężenie może wywołać podrażnienie lub uczulenie.
Źródła:
- Klimek-Szczykutowicz M., Szopa A., Klimek H., Cytryna – owoc o cennych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych 2018,
- Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Włodarkiewicz A., Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek cytrynowy, 2013,
- Klimek-Szczykutowicz M., Szopa A., Klimek H., Citrus limon (cytryna zwyczajna)- źródło surowców o cennych walorach kosmetycznych, 2017.
Tak
Artykuł jest bardzo pomocny,dla mnie i zapewne innych oczytanych osób.Dzieki.
Zjadam jedną cytrynę – wycinam miąższ i posypuję minimalną ilością soli… mam taką chęc, wręcz muszę taką cytrynkę zjeść. Czy to o czymś świadczý?
Dzień dobry.
Czasami faktycznie spożywane przez nas pokarmy mogą być oznaką niedoborów składników mineralnych i witamin w diecie, co uwidacznia się w zwiększonym zapotrzebowaniu na nie. Czasami jednak są to nasze osobiste preferencje smakowe. Proszę o konsultację z lekarzem, który zleci badania profilaktyczne w celu wykluczenia ewentualnych niedoborów.