Kategorie
Gemini.pl

Artyku艂y

X - Projekt opalanie
X - Eucerin
X - Baby Week
X - Piel臋gnacja w艂os贸w latem
19

Kawa – fakty i mity

S艂uchaj artyku艂u

W wielu 藕r贸d艂ach mo偶emy spotka膰 liczne informacje dotycz膮ce negatywnych skutk贸w picia kawy. Jednak wi臋kszo艣膰 z nich nie ma pokrycia w rzeczywisto艣ci, a badania naukowe im zaprzeczaj膮. Kt贸re informacje dotycz膮ce kawy s膮 prawdziwe, a kt贸re mo偶emy potraktowa膰 jako mity?

Kawa – fakty i mity

Kawa a nadciśnienie

Kawa, spożywana regularnie, nie powoduje wzrostu ciśnienia. Dlatego też ograniczanie kawy w prewencji bądź leczeniu nadciśnienia nie ma uzasadnienia. Kawa, spożywana sporadycznie, może nieznacznie zwiększać ciśnienie krwi (o ok. 10 mmHg), jednak jedynie tymczasowo. 

Picie kawy nie zwiększa ryzyka wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Tak więc informacja o tym, że pacjenci z nadciśnieniem nie powinni pić kawy, jest nieprawdziwa. Nawet kilka filiżanek kawy dziennie nie ma wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego.


Zawieraj膮 kofein臋
Darmowa dostawa Gemini

Kawa a rak

W składzie kawy z palonych ziaren znajduje się substancja kancerogenna – akrylamid. Badania nie potwierdzają jednak związku między spożywaniem kawy a częstością zachorowań na nowotwór. 

Podejrzewa się, że w przypadku niektórych nowotworów, kawa może mieć działanie zapobiegawcze. Mowa o nowotworach:

  • piersi,
  • przewodu pokarmowego,
  • prostaty.

Istniejące badania nie dostarczają wystarczających informacji, aby z pewnością powiedzieć, że kawa zapobiega tym nowotworom, jednak większość sugeruje, że kawa wpływa ochronnie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że substancją badaną w kawie jest kofeina, podczas gdy mniej uwagi poświęca się pozostałym składnikom kawy, które również mają wpływ na nasze zdrowie.

Kawa a osteoporoza

Kawa działa moczopędnie. W związku z tym uważa się, że wypłukuje ona niektóre minerały np. wapń i magnez. Można więc przypuszczać, że regularne i długotrwałe picie kawy powoduje zmniejszenie gęstości kości (osteoporozę). Nie ma rzetelnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby negatywny wpływ picia kawy na kości. 

Peeling z kawy

Kawa a ból głowy

Przeciwbólowe działanie kawy zostało potwierdzone naukowo. W aptekach możemy znaleźć preparaty, które łączą w swoim składzie kofeinę i paracetamol. Udowodniono, że stosowanie obu składników daje lepszy efekt niż pojedyncze stosowanie paracetamolu czy ibuprofenu. 

Kawa a uprawianie sportu

Spożywanie kawy może być wsparciem dla sportowców, w szczególności dla biegaczy. Co na tym zyskują?

  • Dla sprinterów picie kawy wiąże się ze zwiększeniem pobudliwości mięśni.
  • U długodystansowców przynosi efekt w postaci wzmożonego metabolizmu tłuszczów.

Kawa a nauka

Dowiedziono, że kawa poprawia zdolność koncentracji, wpływa również na lepsze zapamiętywanie. Efekty jej spożywania są również widoczne u osób, które mają problemy ze snem. Dowiedziono, że w tej grupie picie kawy ma również korzystny wpływ na kierowanie pojazdami, ponieważ poprawia szybkość reakcji.

Kawa w kosmetyce

Według producentów kosmetyków kofeina może wspomagać wzrost włosów poprzez stymulację wydzielania czynników wzrostu w cebulkach włosa. Produkty zawierające kofeinę są więc zalecane do stosowania miejscowego, w szczególności u osób, które mają problem z łysieniem.

Na rynku dostępne są również peelingi z dodatkiem kofeiny. Zdaniem producentów mają one pomagać w zwalczaniu cellulitu. Deklarują oni, że dzieje się tak poprzez aktywujący wpływ kofeiny na metabolizm tłuszczów. O ile wiele badań prowadzonych na sportowcach potwierdza działanie kofeiny podawanej doustnie na wzmożony metabolizm tłuszczów, niewiele źródeł mówi o takim charakterze działania przy stosowaniu miejscowym. Niemniej jednak kofeina może wchłaniać się przez skórę, co pozwala przypuszczać, że w pewnym stopniu jej spożywanie może pomóc w walce z cellulitem.

Jak widzimy, kawa ma szerokie zastosowanie. Informacje rozpowszechniane na temat jej działania często są nieprawdziwe. Warto kierować się wynikami badań naukowych, które w większości opisanych sytuacji nie potwierdzają negatywnego wpływu kawy na nasze zdrowie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Je艣li szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania lek贸w lub suplement贸w diety, ch臋tnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceut臋