Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Alergia LP
X - Zadbaj o komfort maluszka
X - Dzień Bliźniąt
X - Mamo to Twój dzień
2

Zabiegi beauty dla kobiet karmiących piersią

Słuchaj artykułu

Skóra kobiet karmiących piersią jest wciąż nieustabilizowana hormonalnie, dlatego może być wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Niektórych zabiegów nie powinno się wykonywać nie tylko ze względu na zdrowie malucha, ale przede wszystkim młodej mamy. Które zabiegi są bezpieczne, a których należy unikać?

Zabiegi beauty dla kobiet karmiących piersią

Zabiegi nawilżające  

Zabiegi nawilżające są całkowicie bezpieczne dla młodych mam i warto z nich korzystać. W wielu gabinetach kosmetycznych można znaleźć ofertę skierowaną do kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Zabiegi często poprzedzone są delikatnym peelingiem, np. enzymatycznym. Stosuje się przede wszystkim skoncentrowane ampułki, a także maski. Preparaty na bazie witamin, minerałów i aminokwasów można stosować bez ograniczeń. Warto postawić na produkty zawierające kwas hialuronowy oraz witaminę C, które podczas karmienia piersią są całkowicie bezpieczne. Zabiegi na twarz coraz częściej łączy się z relaksacyjnym masażem twarzy, który ułatwia wchłanianie składników aktywnych.


Kosmetyki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Oksybrazja 

Oksydermabrazja bywa także nazywana peelingiem wodno-tlenowym. Polega na złuszczaniu naskórka głowicą, z której wydobywa się sól fizjologiczna pod ciśnieniem. Oksybrazję można więc zaliczyć do peelingów mechanicznych. Oksybrazja sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry, od wrażliwej i suchej po tłustą. Zabieg, oprócz złuszczania naskórka, redukuje powierzchowne przebarwienia, reguluje wytwarzanie sebum, zwęża pory, a nawet zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek. Oksybrazja jest łagodniejszą metodą złuszczania naskórka niż dobrze znana mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja podczas laktacji nie jest zakazana, jednak unika się jej ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia podrażnień oraz przebarwień w czasie laktacji. 

Peelingi enzymatyczne 

Peelingi enzymatyczne są niezwykle bezpieczne dla mam karmiących piersią. Działają delikatnie i jedynie na powierzchni, dlatego nie występuje tu tak duże ryzyko podrażnień, jak w przypadku peelingów mechanicznych oraz kwasowych. Peelingi kwasowe, zwłaszcza silne, nie są wskazane w okresie laktacji. Kwasy działają głęboko i mogą powodować silne zaczerwienienie i pieczenie, które może utrzymywać się przez dłuższy czas. Skóra kobiet karmiących piersią jest nadal nieunormowana hormonalnie, dlatego może reagować zupełnie inaczej niż przed ciążą.  

Szczotkowanie ciała  

Szczotkowanie ciała, zarówno na sucho, jak i na mokro, to bezpieczny zabieg, który mogą wykonywać kobiety karmiące piersią. Warto jednak omijać okolice biustu, dopóki są one podrażnione i tkliwe. Jakie efekty daje ten zabieg? 

  • Poprawia ogólny wygląd skóry. 
  • Pobudza krążenie. 
  • W znacznym stopniu redukuje cellulit. 
  • Pobudza układ limfatyczny. 
  • Redukuje obrzęki. 
  • Wspomaga usuwanie toksyn. 
  • Rozwiązuje problem wrastających włosków i zapalenia mieszków włosowych. 

Lifting i laminacja rzęs 

Zabieg pozwala na uzyskanie wyrazistego, podkreślonego wyglądu oka, bez konieczności codziennego tuszowania rzęs. Polega na podniesieniu i podkręceniu rzęs, a także nałożeniu na nie odżywczego preparatu na bazie keratyny. Zabieg poprawia nie tylko wygląd rzęs, ale także ich kondycję. Rzęsy stają się grubsze, rozdzielone, uniesione oraz ciemniejsze. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 tygodni. Gabinety kosmetyczne oferują także zabieg laminacji brwi połączony z ich koloryzacją za pomocą specjalnej farbki. Podkreślenie spojrzenia tymi metodami potrafi zastąpić makijaż, na który przy maluchu często nie wystarcza czasu.

Henna brwi i rzęs

Nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonywania henny brwi oraz rzęs w okresie laktacji. Należy jednak pamiętać, że burza hormonalna może powodować nadwrażliwość skóry, może dojść do reakcji alergicznych i silnych podrażnień. Aby zminimalizować to ryzyko, przed zabiegiem warto wykonać próbę uczuleniową, najlepiej na niewielkiej powierzchni skóry, np. za uchem i odczekać 48 godzin. 

Zabiegi z użyciem lasera 

Lasera używa się m.in. do zabiegów fotoodmładzania, niwelowania przebarwień, zamykania naczynek, ale także redukowania rozstępów, które pojawiają się u wielu kobiet po okresie ciąży. Zabiegi z użyciem lasera nie są zabronione, jednak skóra kobiety karmiącej jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego może dojść do nieoczekiwanych reakcji. Na skórze może pojawić się długotrwałe zaczerwienienie, rumień, a nawet poparzenie i bąble. Z tego względu warto odczekać co najmniej kilka miesięcy, aby mieć pewność, że zabieg będzie bezpieczny.  

Zabiegi urodowe w okresie ciąży i laktacji najlepiej przeprowadzać w renomowanym gabinecie, gdzie wykona je doświadczony kosmetolog. Odpowiednio wykwalifikowana osoba będzie miała pełną wiedzę z zakresu przeciwwskazań do wykonania poszczególnych zabiegów.  

Przeczytaj również: 
Peeling enzymatyczny – łagodny sposób na usunięcie martwego naskórka
Szczotkowanie ciała na sucho – czy warto to robić?
Henna – dlaczego warto ją stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Karmienie piersią nie wyklucza zabiegów kosmetycznych, 2021, Fundacja Mlekiem mamy, www.mlekiemmamy.org.
  2. Kasprzak Joanna, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, EJMT 3 (2014): 4.
  3. Moskal I., Zabiegi dla kobiet w ciąży, Cabines 2012; 50: 42-47.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę