Krzem dla mocnych kości, pięknych włosów i paznokci
Krzem jest pierwiastkiem chemicznym występującym naturalnie w skorupie ziemskiej. Zajmuje drugie miejsce pod względem rozpowszechnienia w środowisku. Właściwości krzemu pozwalają na wielorakie wykorzystanie tego minerału zarówno w przemyśle, jak i medycynie, co czyni go popularnym surowcem.
Krzem w środowisku obecny jest pod postacią krzemionki, czyli związku chemicznego składającego się z krzemu i tlenu. Dopiero po przeprowadzeniu skomplikowanych procesów chemicznych w laboratoriach otrzymuje się czysty krzem, wykorzystywany na przykład do produkcji preparatów farmaceutycznych. Krzem występuje także w dużych ilościach w skorupie ziemskiej.
Właściwości krzemu
Krzem w organizmie człowieka znajduje się w przysadce, tarczycy, nadnerczach, włosach i paznokciach. Odgrywa on bardzo ważną rolę związaną z utrzymaniem prawidłowych właściwości tkanki łącznej. Wchodzi w skład kolagenu, który jest istotnym składnikiem tkanki łącznej. Jego obecność zapewnia prawidłową elastyczność i sprężystość. Z tkanki łącznej zbudowane są np. ściany naczyń krwionośnych, ścięgna czy skóra.
Krzem:
- przyspiesza eliminację toksyn,
- uszczelnia naczynia włosowate,
- poprawia wytrzymałość tkanki kostnej,
- spowalnia proces przedwczesnego starzenia się,
- poprawia kondycję włosów,
- zmniejsza łamliwość paznokci i poprawia ich wygląd,
- niweluje stany zapalne skóry,
- ogranicza wypadanie włosów,
- przyspiesza wzrost włosów i paznokci.
Wskazania do stosowania krzemu
Aby skorzystać z jego pozytywnych właściwości, dorośli powinni przyjmować 10-30 mg krzemu na dobę. Zwiększona suplementacja wskazana jest u osób, które przeszły urazy lub operacje kostne. W celu szybszej regeneracji i poprawy zrastania się kości po złamaniu również zaleca się suplementację krzemu.
Zwiększone przyjmowanie krzemu może przynieść korzyści osobom w podeszłym wieku oraz kobietom w wieku pomenopauzalnym.
To również ważny budulec kości u dzieci, a jego braki w diecie mogą być przyczyną opóźnionego rozwoju fizycznego (najczęściej spowolnienia wzrostu).
Najczęstszym wskazaniem do stosowania preparatów na bazie krzemu są problemy z włosami lub paznokciami. Krzem zwiększa elastyczność paznokci, minimalizując ich łamliwość oraz wzmacnia strukturę włosów.
Aby poprawić kondycję włosów i paznokci, możesz stosować napary z ziół, w skład których naturalnie wchodzi krzem.
Zaliczamy do nich:
- skrzyp polny,
- pokrzywę zwyczajną,
- rdest ptasi,
- perz właściwy.
Krzem zawarty w ziołach może wpływać pozytywnie także na układ krążenia, zwiększając wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych.
Pamiętaj, że tylko regularne i długotrwałe przyjmowanie preparatów ziołowych może przynieść korzyści zdrowotne.
Krzem – przeciwwskazania
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny omówić suplementację krzemu z lekarzem. Krzemu nie można przyjmować w przypadku nadwrażliwości na ten składnik.
Przeczytaj również:
Ranking suplementów na piękne włosy
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny omówić suplementację krzemu z lekarzem. Krzemu nie można przyjmować w przypadku nadwrażliwości na ten składnik.