Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
483

Jak wybrać maseczkę?

Słuchaj artykułu

Przed wybuchem epidemii maski stosowane były głównie przez pracowników narażonych na wysokie stężenie pyłu, dymu i innych aerozoli we wdychanym powietrzu. Obecnie znajdują zastosowanie także w celu ograniczenia transmisji wirusa SARS-CoV-2. Jaką maskę wybrać?

Jak wybrać maseczkę?

Czy maska chroni przed wirusami? 

Półmaski mają za zadanie chronić drogi oddechowe przed szkodliwymi cząstkami w powietrzu. Maseczki, które szczelnie przylegają do twarzy, mogą ograniczyć transmisję koronawirusa aż o 90%. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 w głównej mierze przenosi się drogą kropelkową. Aerozol powstaje w trakcie mówienia, kichania czy kaszlu. Dane dotyczące odległości, na jaką może rozprzestrzeniać się koronawirus wraz z aerozolem, są sporne. Ponadto wirus może unosić się w powietrzu nawet przez kilka minut. 

Maski filtrujące FFP2 i FFP3 – różnice 

Maski filtrujące typu FFP2 i FFP3, nazywane także półmaskami, zostały zaprojektowane tak, by dokładnie przylegały do twarzy, a całość wdychanego powietrza przechodziła wyłącznie przez filtr. 

Maskę noś jedynie do momentu jej zawilgotnienia. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów stanowiących zagrożenie dla zdrowia. 

Maski te nie filtrują powietrza wydychanego, a jedynie wdychane. Zapewniają przez to jedynie jednostronną ochronę użytkownika, a w przypadku osoby chorej stanowią zagrożenie dla innych. Maski z zaworem powinny być stosowane jedynie przez personel medyczny mający styczność z osobami chorymi. Pozostali powinni wybierać maski bez zaworu, filtrujące zarówno powietrze wdychane, jak i wydychane, stanowiące obustronną ochronę. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Efektywność filtracji dla FFP1 wynosi 80%, dla FFP2 94%, a dla FFP3 99%. W uproszczeniu – im większy numer, tym większa ochrona. W Stanach Zjednoczonych korzysta się z kolei z oznaczenia N opatrzonego liczbą. Maska N95 zatrzymuje minimalnie 95% cząstek, a maska N99 – 99% cząstek.  

Maski FFP2 są określane jako przeciwpyłowe lub antysmogowe. Charakteryzują się wysoką skutecznością przeciwdrobnoustrojową. Dla celów ograniczenia transmisji wirusa SARS-CoV-2 rekomendowane jest stosowanie właśnie tych masek, ponieważ zapewniają optymalny stopień ochrony zarówno zwykłym użytkownikom, jak i lekarzom. 

Maski FFP3 nazywane są antywirusowymi, antybakteryjnymi. Maski filtrujące FFP3 są w stanie zatrzymać ponad 99% cząstek. Dotyczy to bakterii, wirusów, a także szkodliwych pyłów. Stosowanie masek tego typu rekomendowane jest wyłącznie dla personelu medycznego bezpośrednio narażonego na kontakt z osobami chorymi lub potencjalnie zakażonymi.

Dla usystematyzowania efektywność filtra rozumiana przez usuwanie x% wszystkich cząstek o średnicy 0,3 mikrometra lub większej przedstawia się w następujący sposób: 

  • FFP1 – co najmniej 80%, 
  • FFP2 – co najmniej 94%, 
  • N95 – co najmniej 95%, 
  • FFP3 i N99 – co najmniej 99%. 

Określenia efektywności filtracji dokonuje się przy użyciu cząstek o średnicy 0,3 mikrometra, ponieważ cechują się one największą zdolnością penetracji. Badania dowodzą, że maski FFP2, mające filtrować co najmniej 94%, w praktyce filtrują od 94% aż do 99%. Maski FFP2 i FFP3 w kontekście redukowania transmisji koronawirusa okazują się niemal tak samo skuteczne. Zarówno maski FFP2, jak i FFP3 mogą być stosowane wielorazowo. Należy jednak poddawać je odpowiedniej, dostosowanej do nich dekontaminacji, aby nie obniżyć efektywności filtrowania. 

Wybierając maskę ochronną, warto zwrócić uwagę także na inne oznaczenia umieszczane na maskach: 

  • CE – produkt został poddany procedurze oceny zgodności, gwarantuje spełnienie wymagań techniczno-prawnych; 
  • NR – półmaska jednorazowego użytku, przeznaczona do noszenia przez maksymalnie 8 h, nie należy jej zakładać ponownie; 
  • R – półmaska wielokrotnego użytku.

Dlaczego warto nosić maski FFP2 i FFP3?

Maseczki FFP2 i FFP3 zapewniają zdecydowanie lepszą ochronę niż maseczki chirurgiczne czy bawełniane maseczki wielokrotnego użytku. Dzięki elementom regulującym szczelnie przylegają do twarzy i w znaczny sposób ograniczają możliwości transmisji wirusa SARS-CoV-2. Dlatego też stanowią obecnie najbardziej rekomendowany środek ochrony indywidualnej. 

Maseczki FFP2 są zdecydowanie łatwiej dostępne niż FFP3 i zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony osobistej, który jest wystarczający w codziennym funkcjonowaniu. 

Maseczki filtrujące składają się z wielu warstw pełniących różne funkcje. Zazwyczaj posiadają warstwę wierzchnią, stanowiącą barierę antystatyczną oraz warstwę twarzową, wykonaną z delikatnych dla skóry i hipoalergicznych materiałów. Najważniejszą warstwą maseczek FFP2 i FFP3 jest warstwa filtrująca zapewniająca zatrzymywanie cząstek na odpowiednim dla danej klasy poziomie. Niektóre maseczki posiadają również warstwę grafenową, będącą dodatkowo barierą bakteriostatyczną. Przy wyborze maseczki warto zwrócić uwagę, czy spełnia ona odpowiednie wymagania. Maseczki powinny posiadać certyfikat CE.

Jak długo można nosić maskę FFP2? 

Maseczki FFP2 i FFP3 mają specjalne oznaczenia określające, czy mamy do czynienia z maseczką jednorazową (NR – NonReusable), czy wielokrotnego użytku (R – Reusable). 

W przypadku maseczek jednorazowych (NR) rekomendowany czas użycia wynosi 8 godzin. Dla maseczek wielokrotnego (R) użytku jest to zazwyczaj 48 godzin. 

Co ważne, aby ponownie założyć maseczkę wielokrotnego użytku, należy ją odpowiednio zdezynfekować. Dekontaminację maseczki można przeprowadzić z użyciem promieniowania UV-C lub nadtlenku wodoru. Jest to jednak procedura trudna do przeprowadzenia w warunkach domowych. W badaniach naukowych udowodniono, że na tego typu powierzchniach koronawirus utrzymuje się do 3 dni. Maseczkę można więc odłożyć w bezpieczne miejsce na co najmniej 72 godziny.

Podsumowując, dla ochrony personelu medycznego powinno stosować się półmaski klasy FFP2 oraz FFP3. Maski FFP3 wykorzystywane powinny być jedynie przez lekarzy, pielęgniarki i inny personel medyczny mający bezpośredni kontakt z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie wirusem. W ich przypadku konieczna jest wysoka ochrona osobista. Używanie tego typu masek przez osoby nieprzeszkolone może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, gdyż w sposób znaczący utrudniają oddychanie. Dla większości społeczeństwa maski typu FFP2 są wystarczające, ponieważ zapewniają optymalny stopień ochrony.

Maseczka wielorazowa – jak ją zdezynfekować? 

Wypierz maseczkę wielorazową po każdym użyciu w wodzie o temperaturze 60°C z dodatkiem środków piorących.

Następnie: 

  1. Rozłóż tkaninę i przytrzymaj maseczkę za gumkę. 
  2. Rozpyl na maseczkę środek do dezynfekcji o zawartości alkoholu minimum 70%. 
  3. Rozłożoną maseczkę wysusz. 
  4. Umyj dokładnie ręce. 

II sposób: 

  1. Do szklanego naczynia wlej wrzącą wodę. 
  2. Zanurz maseczkę we wrzątku i pozostaw na 15 minut.  
  3. Umyj ręce. 
  4. Ostrożnie wyjmij maseczkę. 
  5. Rozłożoną maseczkę wysusz. 

III sposób: 

Umieść maseczkę w strumieniu pary na około 60 sekund.

Noszenie masek a maskne 

Nazwa schorzenia wywodzi się od angielskich słów mask (maseczka) oraz acne (trądzik). Wypryski i zmiany skórne w maskne koncentrują się wokół ust, na brodzie i na policzkach. Podczas noszenia maseczki osadza się na niej wilgoć z powietrza, które wydychamy, co sprzyja rozwojowi bakterii i zatykaniu porów skóry. Dodatkowo po dłuższym noszeniu maseczki skóra uwrażliwia się i staje się bardziej reaktywna, co sprzyja szybszemu rozwojowi trądziku. 

Jak zapobiegać maskne? 

Jeśli używasz jednorazowych maseczek chirurgicznych, pamiętaj, by nosić ją maksymalnie do 30 minut. Po tym czasie maseczka staje się wilgotna, co sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów. Jeśli używasz maseczek bawełnianych, pamiętaj o ich bardzo częstym praniu. 

Kolejnym ważnym aspektem w zapobieganiu maskne jest codzienna pielęgnacja skóry.

Dokładnie oczyszczaj twarz i częściej stosuj delikatne peelingi, np. enzymatyczne. W ten sposób pozbędziesz się martwego naskórka, który w połączeniu z wilgocią, potem i sebum spod maseczki doprowadza do zatykania się porów skóry. Wybierz krem nawilżający, który nie zawiera w swoim składzie substancji zapychających pory skóry, takich jak parafina, wazelina czy lanolina. 


Zamień też ciężkie i obciążające skórę podkłady na produkty mineralne lub zrezygnuj z nich całkowicie na czas noszenia maseczki. 

Po powrocie do domu i zdjęciu maseczki od razu oczyść twarz i posmaruj ją lekkim kremem nawilżającym, aby mogła odpocząć. 

Jak pielęgnować skórę z maskne? 

Skóra z maskne potrzebuje szczególnej pielęgnacji w postaci oczyszczania połączonego z zastosowaniem produktów antybakteryjnych, np. toniku ze składnikami hamującymi rozwój drobnoustrojów. Takie preparaty mają w składzie olejki eteryczne, tj. olejek z drzewa herbacianego lub miętowy, a także kwas salicylowy. Ten ostatni wykazuje działanie lekko złuszczające oraz przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejszy wysięki i zaczerwienienie skóry w miejscach ze zmianami trądzikowymi.

Przy bardziej uporczywej formie maskne polecane są produkty zawierające nadtlenek benzoilu lub delikatniejszy kwas azelainowy. Pomogą one w pozbyciu się dużych zmian trądzikowych.  


Przeczytaj również:
Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Role of Mask/Respirator Protection Against SARS-CoV-2. Smereka J., Ruetzler K., Szarpak L., Filipiak K., Jaguszewski M. Anesth Analg. (2020). Journal List. 
  • Resolved Penetration of Filtering Materials from CE-Marked Filtering Facepiece Respirators. Serfozo, N., Ondráček, J., Zíková, N., Lazaridis, M. and Ždímal V. (2017). Size- Aerosol Air Quality Research. 
  • N95 Respirators vs Medical Masks for Preventing Influenza Among Health Care Personnel. A Randomised Clinical Trial. Lewis J. Radonovich Jr., MD, Michael S. Simberkoff, MD, Mary T Besessen. (2019). JAMA.  
  • Do N95 Respirators Provide 95% Protection Level Against Airborne Viruses, and How Adequate are Surgical Masks? Bałazy A.,Toivola M, Adhikari A. (2006) “American Journal of Infection Control 34. 
  • Virus Transfer from Personal Protective Equipment to Healthcare Employees’ Skin and Clothing.  Casanova L., Alfano-Sobsey E., Rutala W., Weber D., and Sobsey M. (2018) Emerging Infectious Diseases. 
  • Association between 2019-nCoV transmission and N95 respirator use. Wang X, Pan Z, Cheng Z. J Hosp Infect. (2020). PubMed 
  • Comparison of performance of three different types of respiratory protection devices. Lawrence RB, Duling MG, Calvert CA, Coffey CC. J Occup Environ Hyg. (2006). PubMed. 
  1. 3 lutego 2021, 17:04
    Henryk

    Większość maseczek jest dla ludzi z drobną twarzą czy są maseczki większe ?

  2. 19 lutego 2021, 23:08
    tak czy nie

    Moze ze trzy dni temu czytalem ze wilgoc pod maska ma zbawienny wplyw na nawilzanie drog oddechowych a teraz cos calkiem innego czytam :(. Czy Wy juz zescie do konca zwariowali? Tych “ekspertow” od wirusow nie jest duzo a i tak jak widac nie umieja sie dogadac i ustalic zeznan !!!! :(.

    1. 22 lutego 2021, 14:12
      Kazik

      Świeża wilgoć jest OK, ale stara zatęchła wilgoć (z namnożonymi grzybami i innymi drobnoustrojami) to już mniej OK. Po jakimś czasie trzeba maskę wyrzucić.

    2. 12 marca 2021, 15:22
      Anonim

      BRAWO

  3. 19 lutego 2021, 23:14
    tak czy nie

    Czemu mamy nosic maseczki? Zeby sie i innych nie zarazac – taka padnie odpowiedz. A co sie stanie jezeli osoba zarazona nosi maseczke z wentylem? Juz Wam odpowiadam. Bedzie zarazal !!!!!!!Czyli noszenie takiej maseczki nie ma najmniejszego sensu. To jest logika wynikajaca z obserwacji. Rzadzacy pokazuja sie w najrozniejszych maseczkach i nawet takich z wentylem, czyli sa przykaldem zlego zachowania !!!! Oj duzo mam innych spostrzezen :(.

    1. 23 lutego 2021, 07:36
      Nnnn

      Będzie zarażać ale dużo mniej wydziela aerozolu przy mówieniu czy kaszlu czyli maseczka ma za zadanie zmniejszyć nie zlikwidować zarazanie.

    2. 24 lutego 2021, 16:28
      hbb

      Przykładem złego zachowania jest paradowanie bez maseczki, jak nasz prezydent podczas spotkań wyborczych w kilkoma tysiącami ludzi.

    3. 4 marca 2021, 09:54
      Zamaskowany

      Jeśli wszyscy będą nosić maski ffp3, to nie będą sięwzajemnie zarażać. Tak to należy rozumieć. Ale będą zarażać “szalikowców”. Więc niech każdy dba najpierw o siebie, jeśli boi się zarazić.

  4. 1 marca 2021, 18:27
    rysz

    Mówi się, że w Polsce brakuje lekarzy. Nieprawda, przecież co drugi to medyk i specjalista.

  5. 6 marca 2021, 07:47
    Natalia

    Dlaczego maseczka ffp3 bez zaworu oddechowego filtruje powietrze tylko przy wdechu? Czy otoczenie nie jest w ogóle chronione?

    1. 3 czerwca 2021, 01:12
      Damian

      Bez zaworka filtruje dwustronnie, z zaworkiem filtruje tylko wdychane powietrze a wydychane wychodzi zaworkiem bez filtracji

  6. 22 marca 2021, 13:07
    Jaco

    pytanie jaka jest zdolność filtracji takiej maski N95 w stosunku do wirusów.. bo bakterie, cząstki smogu, ok zatrzymują w 95%.. z uwagi na rozmiar np bakterii. Ale wirusy? ich rozmiar zaczyna się od 18nm… czy te maski wogóle zatrzymują wirusy? dadzą radę.. możliwe że tak ale nie będzie to 95% jak się pisze.. to fizycznie nierealne

  7. 14 kwietnia 2021, 19:35
    arek

    Jestem nauczycielem. Czy jeśli będę miał na sobie maskę ffp2 na lekcjach to znaczy że chronię siebie nawet w 94% czyli nawet jak dzieci nie będą mieć żadnej maski ? Czy to 94% ochrony jest tylko wtedy jak uczniowie tęż będą mieć jakąś maseczkę.

    1. 20 kwietnia 2021, 13:30
      StefanTelefan

      To znaczy że uchronisz się w 94% przed cząsteczkami o wielkości 0,6mikrometra, a koronawirus jest mniejszy od 4 do 10 krotnie. Wstaw sobie kraty w oknie i oczekuj, że Ci muchy nie wlecą. Czy nauczyciel nie powinien czytać ze zrozumieniem?

    2. 21 kwietnia 2021, 14:45
      Kajci

      Filtruje 94 procent cząsteczek niezależnie od ich ilości w powietrzu. Pamiętaj o zmienianiu masek Arek!

    3. 17 stycznia 2022, 10:17
      sss

      tez nie jaze wiec jak to jest?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę