Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
39

Miodunka – jakie ma właściwości lecznicze?

Słuchaj artykułu

Miodunka jest znaną od dziesiątek lat rośliną o licznych właściwościach leczniczych. Dawniej była powszechnie stosowana w leczeniu chorób płuc, następnie przez lata została zapomniana, by w XXI wieku powrócić „do łask”. W Polsce występują 4 gatunki tej niezwykłej rośliny, z których najpowszechniej występującą jest miodunka plamista. 

Miodunka – jakie ma właściwości lecznicze?

Miodunka – jak ją rozpoznać? 

Miodunka to niewielka bylina. Jest rośliną zielną, niezdrewniałą. Należy do rozłogowych roślin wieloletnich i jest zaliczana do rodziny ogórecznikowatych. Występuje głównie na terenie Europy oraz Środkowej Azji. W Polsce reprezentowana jest przez 4 gatunki:  

  • miodunkę ćmę,  
  • miodunkę miękkowłosą,  
  • miodunkę plamistą, 
  • miodunkę wąskolistną.  

Produkty z miodunką
Zakupy z doradcą Gemini

Ze względu na swój dekoracyjny wygląd, za sprawą różowo-fioletowych kwiatów, w wielu ogrodach hodowana jest jako roślina ozdobna. W stanie naturalnym można ją znaleźć w wilgotnych lasach liściastych lub na terenach podmokłych czy nadrzecznych. Miodunka należy do hemikryptofitów, czyli roślin zimujących w postaci odnawiających się pąków, zlokalizowanych tuż przy powierzchni ziemi. Jest niewielkich rozmiarów – osiąga wysokość do 30 cm. W budowie morfologicznej wyróżnia ją owłosiona łodyga oraz owalne liście i charakterystyczne kolorowe kwiaty, których barwa zależna jest od rodzaju rośliny, okresu w ciągu roku czy rodzaju gleby. Miodunka może być biała, różowa, czerwona, niebieska, purpurowa, aż do odcieni ciemnego fioletu.  

Miodunka – jakie ma właściwości? 

Roślina ta jest bogatym źródłem wielu związków chemicznych:  

  • witamin (z grupy B oraz witaminy A, C i E),  
  • związków mineralnych (głównie krzemionki),  
  • saponin,  
  • flawonoidów,  
  • garbników, 
  • antocyjanów (zlokalizowanych głównie w kolorowych kwiatach miodunki, z których największą grupę stanowią polifenole).  

Ze względu na takie bogactwo substancji miodunka zaliczana jest do roślin leczniczych. 

Wykazuje właściwości odtruwające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stosowana jest głównie wspomagająco w leczeniu uporczywych i nawracających schorzeń układu oddechowego

  • ułatwia odkrztuszanie, 
  • regeneruje błonę śluzową dróg oddechowych, 
  • nawilża nabłonek. 

Ze względu na właściwości gojące może być wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się ran. Ma także działanie moczopędne oraz osłaniające na nabłonek przewodu pokarmowego

Zastosowanie miodunki 

Miodunka ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju chorobach dróg oddechowych nazywana bywa też „płucnikiem”. W dawnych czasach była wykorzystywana w łagodzeniu objawów gruźlicy. W postaci naparu może być stosowana w dolegliwościach bólowych gardła i krtani dzięki temu, że ma właściwości powlekające i łagodzące. Wspomaga także procesy immunologiczne, zwiększając odporność organizmu na infekcje. Za to działanie odpowiedzialne są obecne w miodunce witaminy i mikroelementy. 

Miodunka, głównie w postaci odwarów, może być także stosowana w chorobach przewodu pokarmowego, np. wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej, oraz w chorobach jamy ustnej, objawiających się występowaniem aft, ran i wszelkiego rodzaju zmian zapalnych.  

Siła działania ściągającego warunkowana jest zawartością garbników w roślinie. Właściwość ta wykorzystywana jest także w naturalnej terapii biegunek.  

Miodunka ma też właściwości moczopędne, dzięki czemu może przynieść ulgę osobom borykającym się z nawracającymi infekcjami układu moczowego. 

Miodunka znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Może być składnikiem domowych i naturalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Działa ściągająco na skórę, przyspiesza gojenie ran oraz ma właściwości przeciwbakteryjne. W efekcie zastosowania wyciągu z płucnika zauważalna jest poprawa wyglądu skóry oraz redukcja zmarszczek. 

Podsumowując, najważniejszymi wskazaniami, w których warto rozważyć stosowanie miodunki, są nawracające dolegliwości ze strony układu oddechowego w postaci chrypki, kaszlu, bólu gardła i problemów z odkrztuszaniem. Warto jednak zaznaczyć, że nadal opublikowano niewiele badań naukowych potwierdzających właściwości miodunki, a jej zastosowanie opiera się głównie na wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2413004 [dostęp 28.12.2020]. 
  2. Aleksander Ożarowski, Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy, Warszawa 1982: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, s. 216. 
  3. Sadowska i In., The Pros and Cons of Cystic Fibrosis (CF) Patient Use of Herbal Supplements Containing Pulmonaria officinalis L. Extract: the Evidence from an In Vitro Study on Staphylococcus aureus CF Clinical Isolates, Molecules, 2019 Mar, 22;24(6):1151. 
  4. Justyna Krzyżanowska-Kowalczyk i In., Novel Phenolic Constituents of Pulmonaria officinalis L. LC-MS/MS Comparison of Spring and Autumn Metabolite Profiles, Molecules, 2018 Sep, 6;23(9):2277. 
  1. 24 maja 2021, 12:43
    Odrzanka

    Mam chorobę palacza. Chodzę do pulmonologa. Sprawdzam, czy miodunka trochę to złagodzi. 50 gram 2 x dziennie rano i wieczorem. Jak się skończy to chyba zrobię przerwę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę