Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
90

Nifuroksazyd – kiedy się go stosuje?

Słuchaj artykułu

Nifuroksazyd zaliczany jest do grupy leków wykazujących działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne i przeciwzapalne w chorobach jelit. Chemicznie jest to pochodna nitrofuranu, która należy do chemioterapeutyków stosowanych w zakażeniach układu pokarmowego. Pamiętajmy, że nifuroksazyd znajduje zastosowanie w leczeniu biegunki bakteryjnej i nie należy go stosować podczas biegunki wirusowej.

Nifuroksazyd – kiedy się go stosuje?

Nifuroksazyd – właściwości 

Nifuroksazyd nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a dodatkowo działa tylko w jego obrębie bez wpływu na resztę organizmu. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne wobec większości bakterii. Mechanizm działania tej substancji nie został do końca wyjaśniony. Spekuluje się, iż nifuroksazyd hamuje dehydrogenazy (enzymy niezbędne w procesie oddychania) oraz syntezę białek bakteryjnych. Bez wyżej wymienionych – zarówno bez energii pozyskiwanej przy procesie oddychania, jak i bez białek, np. budulcowych, enzymatycznych, strukturalnych – komórka bakteryjna nie jest w stanie przetrwać. A zatem jej rozwój jest nieprawidłowy bądź w ogóle się nie odbywa – komórka bakteryjna ulega zniszczeniu.  


Zakupy z doradcą Gemini

Na jakie bakterie i drobnoustroje działa nifuroksazyd?  

Spektrum działania nifuroksazydu obejmuje: 

  • ziarniaki Gram-dodatnie, np. Staphylococcus, Streptococcus,  
  • drobnoustroje Gram-ujemne, np. Salmonella, Shigella, Klebsiella, Escherichia.  

Nifuroksazyd nie działa wobec bakterii z rodzaju: Pseudomonas, Proteus.  

Nifuroksazyd nie zaburza naturalnej flory jelitowej obecnej w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Można zatem stwierdzić, iż działa jedynie na „złe” bakterie. Nie powoduje także powstawania szczepów bakterii opornych, które są niezwykle niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka.  

Nifuroksazyd osiąga wysokie stężenia w świetle przewodu pokarmowego – stąd jego działanie miejscowe tylko w tym obszarze. Po wchłonięciu ulega dość szybko usunięciu wraz z kałem.  

Nifuroksazyd – wskazania do jego stosowania 

Jako wskazanie do stosowania nifuroksazydu uznaje się ostrą bądź przewlekłą biegunkę towarzyszącą zakażeniom bakteryjnym występującym w obrębie przewodu pokarmowego. Zaleca się go także w innych schorzeniach z przebiegającą biegunką, np. w ostrych zatruciach pokarmowych.  

Nifuroksazyd – dawkowanie 

Osoby dorosłe powinny zażyć ok. 800 mg nifuroksazydu na dobę w postaci od dwóch do czterech dawek podzielonych. W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia podaje się od 600 do 800 mg również w 2-4 dawkach podzielonych. U dzieci powyżej 7 miesiąca życia do 6 roku stosuje się dawkowanie 220 mg 4 razy na dobę. Z kolei u dzieci od 2 do 6 miesiąca życia podaje się ok. 110-220 mg nifuroksazydu dwa razy na dobę.  

Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż przez 7 dni. 

Nifuroksazyd – przeciwwskazania 

Przeciwskazaniem do stosowania nifuroksazydu jest uczulenie na substancję czynną lub składniki dodatkowe zawarte w tabletce.  

Podczas stosowania nifuroksazydu nie jest wskazane spożywanie alkoholu, ponieważ może to nasilić zarówno biegunkę, jak i powodować silne bóle brzucha oraz wymioty.  

Ponadto nifuroksazydu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami, gdyż opisywana substancja wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Spowoduje to osłabienie działania leku, który przyjęliśmy wraz z nim.  

Ze względu na brak danych klinicznych nie zaleca się stosowania nifuroksazydu w trakcie ciąży i karmienia piersią

Nifuroksazyd – działania niepożądane 

Skutki uboczne po zastosowaniu nifuroksazydu występują niezwykle rzadko. Można do nich zaliczyć np. alergiczne reakcje skórne. Zatem nifuroksazyd jest uznawany za dobrze tolerowaną substancję leczniczą.  

Nifuroksazyd jest dostępny w aptekach bez recepty w dawce 100 i 200 mg oraz na receptę jako zawiesina doustna w dawce 220 mg/5 ml zawiesiny.  

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę