Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
53

Przejedzenie. Jak sobie z nim radzić?

Słuchaj artykułu

Gdy szykuje się duża uczta czy świętowanie, niezwykle trudno odmówić sobie skosztowania wszystkich potraw przygotowanych przez nas oraz naszych bliskich. Nie liczymy wtedy kalorii i oddajemy się w pełni celebrowaniu tego czasu. Spędzamy wspólnie całe dnie, jedząc dania obfite w tłuszcz i cukier, popijając słodkimi napojami, sokami czy alkoholem. Nietrudno wtedy o przejedzenie. Czy można temu zapobiec?

Przejedzenie. Jak sobie z nim radzić?

Skutki przejedzenia

Gdy uczta zakończy się przejedzeniem, towarzyszą nam przede wszystkim:

  • uczucie ciężkości,
  • ospałość,
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • mdłości,
  • ból brzucha,
  • zaparcia.

W skrajnych przypadkach może dojść do wymiotów, a nawet silnych biegunek. U osób, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym, konsekwencją może być kolka wątrobowa, spowodowana skurczem pęcherzyka lub przewodów żółciowych. Pojawia się wtedy ostry, kłujący ból. Jak z tym walczyć?

Zapobieganie przejedzeniu – zasady

  • Aby uniknąć przykrych konsekwencji przejedzenia, nie unikaj jedzenia przed przystąpieniem do głównego posiłku. Zasiadając bardzo głodnemu do stołu, można najeść się ponad swoje możliwości. Gdy żołądek wyśle sygnał do mózgu, że czas najwyższy skończyć ucztowanie, może być już trochę za późno.
  • Pij dużo wody, jednak nie później niż pół godziny przed i po posiłku, by nie rozcieńczać zbyt mocno soków żołądkowych. Spowolni to proces trawienia.
  • Dania przygotowywane na specjalną okazję zazwyczaj nie należą do tych dietetycznych i nikt nie próbuje namawiać do zamiany tradycyjnych potraw na te fit. Jednak niewielkie modyfikacje mogą znacznie ułatwić procesy trawienne i pomóc uniknąć problemów gastrycznych. Podczas przygotowywania posiłków używaj ziół i naturalnych przypraw – majeranku, kopru, bazylii, tymianku, czosnku czy cynamonu. Usprawniają one pracę żołądka, pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych, dzięki czemu potrawy staną się mniej ciężkostrawne.
  • Na talerz nakładaj umiarkowane porcje i wybieraj dużo dodatków warzywnych. Świetnymi produktami są kiszonki, gdyż zawierają dużo naturalnych probiotyków i enzymów, które ułatwiają trawienie. Obecny w nich kwas mlekowy reguluje skład flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.
  • Każdy kęs dokładnie i powoli przeżuwaj, nie spiesząc się z jedzeniem. Im dłużej pokarm będzie przeżuwany, tym szybciej ulegnie strawieniu.
  • Nie popijaj zimnymi napojami, ponieważ powodują one skurcz jelit i spowalniają ich pracę. Ciepła herbata, zwykła lub ziołowa, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.
  • Zamiast ociekających lukrem ciast, lepiej wybierz lekkie musy owocowe, galaretkę czy pudding.

A co jeśli jednak przekroczymy swoje możliwości i dojdzie do przejedzenia?   

Sposoby na przejedzenie

Jeśli stan przejedzenia powoduje dyskomfort i ból, warto skorzystać z poniższych pomocnych rad.

  • Nigdy nie kładź się po posiłku, gdyż powoduje to cofanie się treści żołądkowej i nasila objawy zgagi czy refluksu. Wybierz aktywną formę odpoczynku, na przykład zabierz bliskich na spacer. W wyprostowanej pozycji żołądek będzie miał więcej miejsca i nie będziemy na niego naciskać. Chodzenie poprawia krążenie w układzie pokarmowym oraz zwiększa perystaltykę jelit, dzięki czemu pokarm zaczyna sprawniej i szybciej się przesuwać.
  • Wypij filiżankę ciepłej herbaty. Gorący napar rozgrzewa, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i wspomaga trawienie tłuszczów. Jeszcze większą skuteczność mają napary ziołowe, np. z mięty, rumianku, kopru włoskiego czy dziurawca. Działają one przeciwzapalnie, rozkurczowo i żółciopędnie oraz łagodzą problemy trawienne czy wzdęcia. Można je pić samodzielnie albo w postaci gotowych mieszanek ziołowych, dostępnych w aptekach.
  • Zaparz we wrzątku przez 5 minut kilka plasterków świeżego imbiru. Napar ten będzie stymulował trawienie i koił podrażnioną śluzówkę żołądka.
  • Przygotuj kleik z mielonego lnu. Wystarczy łyżkę zmielonych nasion zalać szklanką gorącej wody i odstawić na 15 minut. Będzie on łagodził bóle żołądka i niwelował objawy zgagi.
  • Przed ucztą zaopatrz swoją domową apteczkę w preparaty na niestrawność i zgagę. Pomocne mogą być ziołowe krople żołądkowe, herbatki wspomagające trawienie, ziołowe tabletki na niestrawność, tabletki z wyciągiem z czarnej rzodkwi, z ostropestem czy leki z ranitydyną, omeprazolem, pantoprazolem, trimebutyną.

Zakupy z doradcą Gemini

Przejedzenie u dzieci

W przypadku przejedzenia u dzieci najczęściej pojawiają się takie objawy, jak ból i ucisk górnej części brzucha. Często dochodzi też do wymiotów lub biegunki. Aby nie doszło do odwodnienia, podaj dziecku elektrolity. Dodatkowo nie należy podawać dziecku żadnych posiłków przez około 4 godziny.

Jeśli po tym czasie dziecko zgłodnieje, podaj mu coś lekkostrawnego. Gdy problem będzie powtarzał się zbyt często, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem pediatrą.


  1. 13 kwietnia 2020, 19:09
    Patti

    U mnie po przejedzeniu niestety zaczynają się zaparcia. Piję wtedy więcej wody, jem lekkostrawne posiłku, staram się więcej ruszać. Kiedy zaparcie nie ustępuje to stosuję czopki.

    1. 15 kwietnia 2020, 14:22
      Kasia

      a jakie dokładniej te czopki? jakieś na receptę czy bez?

    2. 29 czerwca 2020, 11:15
      Marcelina

      Mnie pomagają czopki bez recepty. Po około 10 minutach od aplikacji można się z łatwością wypróżnić.

    3. 21 stycznia 2023, 21:45
      adam

      cześć kasia źle się czuje po ból brzucha na dużo się jadłam o pisz

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę