Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Rodzaje szczoteczek do zębów

Słuchaj artykułu

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Bazą do osiągnięcia tego efektu jest codzienna higiena jamy ustnej. Rynek stomatologiczny oferuje coraz to nowsze rozwiązania  pozwalające zachować zdrowe zęby. Jak to możliwe?

Rodzaje szczoteczek do zębów

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej kojarzy nam się głównie z myciem zębów. Już od najmłodszych lat rodzice zaszczepiają w nas nawyk mycia zębów, abyśmy w przyszłości mogli cieszyć się mocnymi i zdrowymi zębami. Aby przekonać dzieci do systematycznego mycia zębów, rodzice stosują różne metody. Wybierają kolorowe szczoteczki do zębów, np. z dodatkowymi funkcjami (świecenie, odtwarzanie melodii) oraz smakowe, bajkowe pasty do zębów. Z biegiem lat mycie zębów staje się codziennym rytuałem, poszerzonym między innymi o nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Należy pamiętać, iż samo mycie zębów nie wystarczy. Należy również zadbać o przestrzenie międzyzębowe, dziąsła oraz język. Dzięki temu unikniemy rozwoju próchnicy, grzybicy jamy ustnej oraz innych, nieprzyjemnych dolegliwości.

Szczoteczka manualna (tradycyjna)

To typ szczoteczki, którą posiadał lub posiada każdy z nas: plastikowa rączka z nieruchomą główką, zakończona włóknem o odpowiednim stopniu twardości. W zależności od wieku oraz wrażliwości zębów wybieramy odpowiednią twardość włosia.


Stosowane w higienie jamy ustnej
Zakupy z doradcą Gemini

Szczoteczka tradycyjna dla dzieci

Najczęściej jest szczoteczką o miękkim włóknie zebranym w owalny pęczek (szczoteczki dla najmłodszych) lub niewielki prostokąt (starsze dzieci). Rączka zazwyczaj jest atrakcyjna w swoim wyglądzie. Istnieją na rynku szczoteczki w kształcie bohaterów z bajek, zawierające kolorową nalepkę, świecące kolorowym światełkiem czy nawet odtwarzające dźwięki.

Szczoteczka tradycyjna dla dorosłych

Podobnie jak ze szczoteczkami dla najmłodszych, szczoteczki dla dorosłych mogą mieć różne kolory i kształty. Jednak w tej grupie wiekowej najważniejsza jest twardość włókna czyszczącego oraz jego rodzaj. Wyróżniamy 3 stopnie twardości szczoteczek:

  • Twarda – usuwa trudne zabrudzenia, osad nazębny. Może podrażniać wrażliwe dziąsła, a przy nieumiejętnym stosowaniu może przyczyniać się do ubytków w szkliwie. Nie jest zalecana dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Dla kogo: stosowana w wyjątkowych przypadkach, np. przez palaczy papierosów, nie jest zalecana jako szczoteczka do codziennego mycia oraz dla osób z wrażliwymi dziąsłami lub zębami, niewskazana dla dzieci.
  • Średnia – typ uniwersalny. Dobrze czyści zęby, jednocześnie nie podrażniając dziąseł. Dla kogo: osoby ze zdrowymi zębami, bez nadwrażliwości na temperaturę/ dotyk, bez chorób przyzębia, może być stosowana przez dorosłych i dzieci.
  • Miękka – włosie nie podrażnia dziąseł, delikatnie czyści powierzchnię zębów. Może dawać uczucie „niedomytych” zębów, przy złym stosowaniu. Dla kogo: osoby z parodontozą, nadwrażliwością, odsłoniętymi szyjkami zębowymi, zalecana do stosowania u małych dzieci.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Szczoteczka elektryczna

Dzięki wbudowanemu silniczkowi elektrycznemu wykonuje ruchy oscylacyjno-obrotowe. Wymaga ładowania przy udziale indukcyjnej ładowarki. Najczęściej wykonana z plastiku powleczonego gumą. Ruchoma główka ma przeważnie okrągły kształt. Szczoteczka elektryczna dzięki wykonywaniu kilku tysięcy oscylacyjnych ruchów na minutę, umyje zęby dokładniej niż szczoteczka manualna. Za pomocą wymiennych główek szczoteczki, możemy odpowiednio dobierać stopień czyszczenia czy usuwania osadu. W większości przypadków do trzonu danego producenta pasują wszystkie produkowane przez niego końcówki. Szczoteczki elektryczne posiadają czujnik nacisku, który przy zbyt mocnym dociśnięciu szczoteczki do zęba, zmniejsza ilość obrotów ruchomej główki. Dodatkowo szczoteczki te mogą pulsować (tzw. timer) np. co 30 sekund – co określa nam czas, z jakim powinniśmy myć połowę jednego łuku zębowego. Pulsowanie jest także obecne po pełnym cyklu – 2 min. , kiedy oba łuki zostaną umyte. Podstawowe funkcje szczoteczki elektrycznej sprawiają, iż mycie zębów jest łatwiejsze i dokładniejsze, niż w przypadku szczoteczek manualnych. Na rynku są obecne coraz to nowsze modele z dodatkowymi funkcjami np. świecące pierścienie, połączenie szczoteczki z naszym smartfonem (a nawet kamerą!) w celu monitorowania jakości mycia zębów. Mimo tak zaskakujących funkcji, zasady działania wszystkich szczoteczek elektrycznych są takie same.

Szczoteczka soniczna

Jej zadaniem jest usuwanie osadu oraz myje zębów za pomocą drgań, nawet do kilkudziesięciu tysięcy na minutę. Podobnie jak szczoteczka elektryczna ma timer, który informuje nas o długości trwania danego cyklu mycia zębów. Innym podobieństwem są wymienne końcówki czy konieczność ładowania, a także czujnik nacisku. Szczoteczki soniczne posiadają kilka trybów pracy. Różnią się one częstotliwością drgań, a co za tym idzie stopniem usuwania osadu nazębnego. W wyglądzie przypominają połączenie szczoteczki elektryczne ze szczoteczką manualną.

Porównanie szczoteczek do zębów

W poniższej tabeli zebrano podobieństwa i różnice między opisanymi rodzajami szczoteczek do zębów.

CechaManualnaElektrycznaSoniczna
Czas mycia2 min2 min2 min
Czujnik naciskuNieTakTak
TimerNieTakTak
Konieczność ładowaniaNieTakTak
Wymienne końcówkiJedynie różne typy włosiaTaktak
RuchSiła własnych mięśniOscylacyjno-rotacyjnyPulsacyjny
Żywotność 2-3 miesiąceWymianie podlegają końcówki co 2-3 miesiąceWymianie podlegają końcówki co 2-3 miesiące
Jakość myciaPrzy zachowaniu prawidłowej techniki bardzo wysokaBardzo wysokaBardzo wysoka
CenaOk. 8 złOd ok. 50 złOd ok. 130 zł

Która z powyższych szczoteczek do zębów będzie dla nas najlepsza? To musimy ocenić sami. Szczoteczka elektryczna czy soniczna jest wygodniejsza w użyciu i łatwiejsza w obsłudze. Nie każdemu może jednak odpowiadać automatyczny ruch główki szczoteczki. Warto pamiętać, że przy zachowaniu prawidłowej techniki mycia zębów, szczoteczka manualna pozwoli nam na pozbycie się dużej ilości osadu nazębnego. Rodzaj szczoteczki powinien zatem być dopasowany do preferencji samego użytkownika. Przed zakupem warto skorzystać z możliwości przetestowania wybranego modelu szczoteczki, np. w gabinecie dentystycznym.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę