Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
38

Sanatorium – kto może skorzystać i na czym polega?

Słuchaj artykułu

Pobyt w sanatorium to świetny sposób na poprawę zdrowia, a także zdolności do pracy. Istnieje możliwość refundacji wyjazdu zarówno przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, by uzyskać skierowanie na wyjazd.

Sanatorium – kto może skorzystać i na czym polega?

Czym jest sanatorium? 

Sanatorium to miejsce, które wykorzystuje lokalizacyjne walory rekreacyjne, przyrodnicze oraz naturalne, takie jak:  

  • wody termalne, 
  • wody mineralne, 
  • borowina, 
  • ozon, 
  • sole mineralne, 
  • inne czynniki środowiskowe pozytywnie oddziałujące na organizm człowieka. 

Pobyt w sanatorium to doskonały sposób na poprawę zdrowia, a także na odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków. W sanatorium możemy przejść rehabilitację, a także utrwalić efekty leczenia szpitalnego. To doskonałe miejsce do pobudzenia mechanizmów obronnych organizmu oraz skorzystania z naturalnych procesów leczenia. Wyjazd do sanatorium może odbywać się na zasadzie w pełni opłaconego przez kuracjusza pobytu lub pobytu refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) czy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 


Produkty wspierające zdrowia seniora
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kto może się ubiegać o dofinansowanie wyjazdu z NFZ? 

Leczenie w sanatorium przysługuje pacjentom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). By wyjechać do sanatorium, kuracjusze potrzebują skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz taki bierze pod uwagę: 

  • stan zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie, 
  • brak przeciwwskazań do leczenia w sanatorium, 
  • dotychczasowe doświadczenia pacjenta z sanatorium – wyniki leczenia uzdrowiskowego (pod warunkiem, iż dana osoba już wcześniej korzystała z sanatorium). 

Lekarz wystawiający skierowanie zwraca uwagę także na częstotliwość ubiegania się o sanatorium. W przypadku osób dorosłych nie powinna być ona większa niż jeden raz na rok.  

Do sanatorium udają się zwykle kuracjusze z chorobami przewlekłymi, które nawracają na skutek pracy, a także pacjenci wymagający rehabilitacji po schorzeniach oraz operacjach. 

Pamiętajmy także, że aby uzyskać skierowanie do sanatorium, konieczne są badania. U osób dorosłych obejmują one:  

  • OB,  
  • morfologię krwi,  
  • RTG klatki piersiowej,  
  • EKG serca, 
  • badania moczu.  

W przypadku dzieci wystarczą:  

  • OB,  
  • morfologia,  
  • badania moczu, 
  • badanie kału na obecność jaj pasożytów.  

Badania takie mogą zostać zrefundowane przez NFZ. Konieczne do uzyskania skierowania jest także zaświadczenie lekarskie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze. Jest to podstawa wystawienia skierowania przez lekarza. 

Gdy posiadamy już skierowanie od lekarza, kolejnym krokiem jest akceptacja przez NFZ. Lekarz pracujący w NFZ analizuje skierowanie. Czas na jego decyzję wynosi 30 dni, licząc od dnia wpływu skierowania. Lekarz ten wydaje decyzję:  

  • pozytywną – i w tym przypadku pacjent otrzyma skierowanie do uzdrowiska, które ważne jest 18 miesięcy, licząc od dnia wystawienia. Nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu pacjent informowany jest o miejscu i rodzaju leczenia. 
  • negatywną – jeżeli wynika ona z przyczyn braku miejsca w sanatorium, to pacjent trafia na listę oczekujących. Jeżeli natomiast powodem negatywnej decyzji jest ocena lekarza, który stwierdza bezcelowość wyjazdu, pacjent zostaje poinformowany o decyzji. Niestety nie przysługuje tutaj prawo odwołania się. 

Wyjazd do sanatorium z dofinansowaniem ZUS – kto może się ubiegać? 

Do sanatorium możemy także udać się z dofinansowaniem od ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Z wyjazdu takiego mogą skorzystać pacjenci, którym grozi długotrwały brak zdolności do wykonywania zawodu, a rehabilitacja daje szansę na wydłużenie czasu aktywności zawodowej. W tym przypadku także potrzebujemy skierowania od lekarza, który stwierdzi, czy wyjazd jest konieczny. Lekarz bierze tutaj pod uwagę, czy pacjent posiada wskazania medyczne do rehabilitacji leczniczej. Pozytywnej opinii lekarza mogą spodziewać się: 

  • osoby aktywnie wykonujące zawód, które są zagrożone całkowitą lub częściową utratą zdolności do pracy; 
  • renciści, którzy czasowo otrzymują świadczenia, a kuracja w sanatorium pozwoli im wrócić do pracy; 
  • osoby przebywające na zwolnieniu chorobowym, u których istnieje duża szansa powrotu do pracy po kuracji w sanatorium. 

Negatywną opinię lekarz wyda osobom, którym przyznano stałe świadczenia rentowe. Renta zakłada stałą niezdolność do pracy, w związku z czym dofinansowanie z ZUS nie jest możliwe. Pacjenci mogą jednak spróbować ubiegać się o dofinansowanie z NFZ

W przypadku wyjazdu finansowanego przez ZUS skierowanie lekarskie do sanatorium pozwala poprawić stan zdrowia chorych na: 

Na czym polega pobyt w sanatorium? 

Czas leczenia w sanatorium trwa zwykle 21 dni, natomiast pobyt w przypadku rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni. W ramach pobytu i leczenia wykonywane są co najmniej 4 zabiegi fizykalne dziennie, przez 6 dni w tygodniu. Wyróżniamy następujące profile rehabilitacji uzdrowiskowej: 

  • choroby ortopedyczno-urazowe, 
  • choroby układu nerwowego, 
  • choroby reumatologiczne, 
  • choroby kardiologiczne. 

Podczas pierwszego dnia pobytu następuje zwykle spotkanie z lekarzem, który przeprowadza wywiad i zapoznaje się z wynikami badań. Na tej podstawie zleca on zestaw odpowiednich zabiegów. Kuracjusz przebywający w sanatorium ma prawo do badania lekarskiego, które może odbywać się na początku pobytu, na koniec tygodnia, a także na koniec pobytu. Pacjent ma również dostęp do opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej, możliwość wykupienia dodatkowych zabiegów, a także posiłków. 

Przeczytaj również:
Jak się przygotować do sanatorium?
Jakie dokumenty przygotować do sanatorium?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kotarski D., Określanie celów i zadań sanatorium uzdrowiskowego na potrzeby kontroli zarządczej. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. 53/2012. 
  2. http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/leczenie-uzdrowiskowe/ 
  3. https://www.nfz-szczecin.pl/loxgu_leczenie_uzdrowiskowe.htm 
  4. https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/Sanatorium/1446-leczenie-uzdrowiskowe129.
  1. 7 października 2021, 11:50
    Teresa

    Witam, właśnie rozpoczęłam turnus w sanatorium (ZUS) a dostałam skierowanie do sanatorium w ramach NFZ, na okres za 5 tygodni. Czy mogę zostać zdyskwalifikowana z wyjazdu? Jak to wygląda?

    1. 9 października 2021, 09:19
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry. W tej sytuacji zalecamy kontakt z oddziałem ZUS.

    2. 9 października 2021, 14:34
      mgr farm. Dawid Wardecki

      Dzień dobry.

      W zaistniałej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z wymienionymi jednostkami w celu ustalenia warunków wyjazdu.

  2. 10 grudnia 2021, 18:42
    Zofia

    Otrzymałam decyzje z NFZ ,skierowanie poszpitalne do sanatorium w styczniu 2022, wrócę 27 stycznia2022.
    Czy mogę skorzystać za miesiąc, czyli w lutym 2022 z ZUS? , (mam też już decyzję)
    Jest niecały miesiąc przerwy.
    Jestem po skoplikowanym złamaniu nadgarstka,
    z powikłaniami- zespół Sudecka.

    1. 3 stycznia 2022, 10:06
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, najlepiej skontaktować się z oddziałem ZUS.

  3. 4 czerwca 2022, 22:38
    Iwona

    Witam czy, osoby z epilepsję oraz alergia, mogą starać się o senatorium

    1. 6 czerwca 2022, 12:46
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Padaczka z częstymi napadami (częściej niż raz w miesiącu) oraz ostre alergiczne choroby skóry stanowią przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego.

  4. 22 października 2022, 14:37
    OLi

    Żona złożyła dokumenty na wyjazd do senatorium.Jest po dwóch nowotworach rak zł. piersi,i rak żoładka .Obecnie po pezbytych chemiach choruje na polineuropatie obwodową.Lekarz rodzinny wypisał dokumenty najprawdopodobniej wpisał jakies bzdury.Gdyż gdyż w odpowiedzi z NFZ napisano że bóle grzbietu ICD-M54 NIE JEST WSKAZANIEM DO SENATORIUM.Nic z tego nie rozumiem lekarz posiadający całą dokumentacje nie potrafi wypisać prawidłowo dokumentów.A NFZ posiada myslę również dokumentacje pacjenta przecież moje składki tam płyną i lecze się w NFZ.

  5. 2 listopada 2022, 17:49
    MIREK

    Jeżeli jestem zatrudniony od 7 lat w niemieckiej firmy czy mogę się ubiegać o leczenie senatoryjne

    1. 4 listopada 2022, 17:01
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, proszę zadać to pytanie w oddziale NFZ.

  6. 20 grudnia 2022, 07:44
    Mirek

    Witam.
    A ja poszukuję odpowiedzi dla siebie,. Złożyłem wniosek na sanatorium ZUS , dostałem odmowę,to tak pokrótce,ale do sedna sprawy ja sam choruje na epilepsję i na nią ma stałą rentę a wniosek składałem na lordozę i skoliozę , proszę min to wytłumaczyć
    Pozdrawiam Mirosław

    1. 21 grudnia 2022, 13:05
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Z informacji na stronie infor.pl (https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/sanatorium/249899,Wskazania-i-przeciwwskazania-do-leczenia-uzdrowiskowego.html) wynika, że padaczka stanowi przeciwwskazanie do leczenia sanatoryjnego. Szczegółowych informacji powinien jednak udzielić Panu organ wydający decyzję.

  7. 1 marca 2023, 14:41
    Agnieszka

    Częste infekcje gardła przy rozszczepie podniebienia u dzieci i jak dorosłych. Problem mówieniem. Szkoda, że nie kwalifikuje się dziecko niepełnosprawnością z opiekunem. Kiedy Państwo uznana, że rozszczep podniebienia plus zapalenie infekcyjne gardła to choroba.

  8. 25 maja 2023, 12:18
    Piotr

    Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe do refundacji przez NFZ pobytu w sanatorium?

    1. 26 maja 2023, 12:28
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę