Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Sinice w Bałtyku. Czy są niebezpieczne?

Słuchaj artykułu

Sinice są zmorą osób wypoczywających latem nad morzem lub jeziorem. Zielona lub brązowa woda z charakterystycznym kożuchem oraz brzydki zapach świadczą o tym, że zakwitły. Czy kąpiel z sinicami jest niebezpieczna dla zdrowia? Odpowiadamy.

Sinice w Bałtyku. Czy są niebezpieczne?

Gdzie występują sinice? 

Sinice (cyjanobakterie) to jednokomórkowe organizmy, które bytują w glebie, na skałach, a także w wodzie. Można je znaleźć zarówno w wodach słodkich, słonych, jak i w gorących źródłach. Sinice w Polsce są znane głównie z występowania w Morzu Bałtyckim, ale można je spotkać także w jeziorach.

Sinice w Bałtyku z gatunku Nodularia spumigena, produkują niebezpieczne dla ludzi substancje. Szczepy wód słodkowodnych również mogą wytwarzać toksyny. Sinice stają się szczególnie szkodliwe podczas zakwitów, gdy wzrasta ich ilość, a zarazem zawartość produkowanych toksyn.   

Jak wyglądają sinice?

Namnażanie się sinic prowadzące do zmiany zabarwienia wody nazywamy jej zakwitem. Przyczyną tego zjawiska jest zwiększenie zawartości substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie. W odpowiedzi na te warunki oraz zazwyczaj na zwiększoną temperaturę wody sinice namnażają się, tworząc w bezwietrzne dni charakterystyczny kożuch. Swoim wyglądem przypominają glony. Sinice można poznać po charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu oraz tworzeniu piany na brzegu wody. Kąpiele w wodzie, w której doszło do zakwitu cyjanobakterii lub wdychanie powietrza w okolicach skażonych kąpielisk, może prowadzić do pogorszenia zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. 

Sinice – objawy po kąpieli

Zakwit sinic nie tylko zmniejsza walory estetyczne danego kąpieliska, ale także może mieć wpływ na zdrowie korzystających z niego osób. 

Niektóre gatunki sinic powodują: 

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: wymioty, nudności, biegunka, niewydolność wątroby, krwotoki;
  • drżenie mięśni, zachwianie równowagi; neurotoksyny mogą mieć również wpływ na mięśnie oddechowe, co może doprowadzić do niedotlenienia mózgu i śmierci;
  • wysypki, pieczenie, swędzenie czy miejscowy obrzęk. 

Objawy te mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni od kąpieli w wodzie, w której wystąpił zakwit toksycznych sinic.


Stosowane przy biegunce
Zakupy z doradcą Gemini

Po wypiciu wody z sinicami mogą pojawić się objawy takie jak:

  • gorączka,
  • napady astmy,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • ból gardła, głowy.

Kąpielisko skażone przez sinice jest zamykane przez sanepid. Nie wchodź do wody i nie pozwalaj na to zwierzętom.


Produkty przeciwbólowe

Jak wygląda leczenie zatrucia sinicami?

Nie ma swoistego leczenia po zatruciu sinicami. Zazwyczaj prowadzi się leczenie objawowe, czyli hamowanie biegunek, wymiotów, stosowanie maści czy balsamów na miejscowy świąd lub wysypkę. Bardzo ważne jest nawadnianie, które wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. W przypadku cięższych objawów, np. zaburzeń oddychania konieczna jest konsultacja z lekarzem.


Łagodzenie świądu

Czy zakwit sinic można przewidzieć?

Niestety ciężko przewidzieć, które zbiorniki wodne będą skażone i kiedy to dokładnie nastąpi. Zależy to nie tylko od zwiększenia zawartości fosforanów czy azotanów, ale także od warunków pogodowych, które są zmienne. Sinice nad morzem czy jeziorem pojawiają się zazwyczaj przy wzroście temperatury wody, bezwietrznej pogodzie oraz przy braku opadów.  

Przeczytaj również:
Poparzenie meduzą. Pierwsza pomoc


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Mazard S., Penesyan A., Ostrowski M., Paulsen I.T., Egan S., Tiny Microbes with a Big Impact: The Role of Cyanobacteria and Their Metabolites in Shaping Our Future., Mar Drugs. 2016. 
  • Zakwity sinic efektem przeżyźnienia Bałtyku!, https://www.wwf.pl/aktualnosci/zakwity-sinic-efektem-przezyznienia-baltyku (dostęp: 23.07.2020). 
  • Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie, https://sk.gis.gov.pl/index.php/informacje (dostęp: 24.07.2020). 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę