Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
5

Trener personalny – kto go potrzebuje?

Słuchaj artykułu

Korzystanie z usług trenera personalnego lub jak kto woli – osobistego – w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Zawód ten jest wykonywany coraz chętniej, a rozwinął się wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowym trybem życia. Kim jest trener personalny i kto powinien się do niego udać? 

Trener personalny – kto go potrzebuje?

Trener personalny – kim jest?  

Trener personalny to najczęściej trener, który pracuje w danym klubie lub siłowni. Prowadzi zajęcia grupowe, a dodatkowo szkoli osoby w relacji bardziej indywidualnej. Dekadę wcześniej rolę trenera personalnego pełnił najczęściej stały bywalec siłowni lub klubu fitness, który wraz ze wzrostem świadomości własnego ciała pomagał mniej doświadczonym osobom. Wiedzę zdobywano raczej na podstawie własnych doświadczeń.  

Wraz ze wzrostem zainteresowania fitnessem, zdrowym trybem życia oraz możliwościami, jakie oferuje Internet, nadeszła zmiana. Obecnie trener personalny to osoba, która ma wskazać drogę, wyjaśnić, na czym polegają ćwiczenia i ich zakres, zademonstrować prawidłowe wykonanie, ułożyć plan treningowy, a nawet dać wskazówki żywieniowe.  


Produkty dla osób uprawiających sport
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Dobry trener personalny powinien być wyposażony w wiedzę zdobywaną na studiach oraz kursach i tę zgromadzoną na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji (w tym swoich podopiecznych). Należy wziąć pod uwagę fakt, iż trener personalny nie zawsze wie wszystko. Dobry trener zna swoje ograniczenia. Jego zadaniem jest motywacja i odpowiednie prowadzenie podopiecznego. Warto, aby współpracował on z innymi specjalistami, np. dietetykiem czy fizjoterapeutą. 

Dlaczego warto skorzystać z usług trenera personalnego? 

Wchodząc do klubu fitness czy siłowni, zwykle mamy jakiś cel – schudnąć, zbudować wymarzoną sylwetkę, niektórzy traktują to również jako odskocznię od problemów w pracy czy życiu osobistym.  

Gdy wybieramy się na siłownię po raz pierwszy, pojawia się pytanie, od czego zacząć. Z pomocą przychodzą liczne poradniki i filmiki, niemniej jednak jest ich tak dużo, że nowicjusze często mają problem z wyborem rzetelnego źródła informacji. Dlatego też warto wybrać kogoś, kto pomoże ustalić, co, jak, gdzie i w jakiej kolejności należy zrobić, aby osiągnąć nasz cel. W tym właśnie pomoże trener personalny. 

W czasie pandemii, gdy nie zawsze możliwe są ćwiczenia w klubie fitness lub siłowni, można skorzystać z opcji treningu online. 

Czy warto pracować z trenerem personalnym? Na to pytanie można odpowiedzieć innym: W jakim stopniu dbamy o własne zdrowie i jak bardzo nam na nim zależy? Trener personalny to osoba, która ma nam pomóc wykonywać ćwiczenia w odpowiedni sposób, dostosowany do naszego stanu zdrowia i możliwości. Nie zawsze to, co sami sobie zaplanujemy, będzie odpowiednie lub wykonalne od razu po przyjściu do klubu fitness. Sprawdzanie poprawności wykonywanych ćwiczeń, dobieranie ich intensywności, budowanie wzajemnych zależności to również zadanie dla trenera personalnego.  

Komu potrzebny jest trener personalny? 

Trener personalny pomoże nowicjuszom w świecie fitness, którzy są zagubieni. Trener to także świetny wybór dla osób, które wracają do formy po urazie lub obawiają się powrotu do ćwiczeń po kontuzji. Pomoc trenera personalnego sprawdzi się również u osób, które czują, że progres treningowy się zakończył.  

Jest wiele sytuacji, w których potrzebujemy kogoś, kto nas wesprze. Niektórzy potrzebują po prostu mentora lub kogoś, kto będzie monitorował ich efekty. Trenerzy to zwykle osoby bardzo sympatyczne i chętne do pomocy.  

Dodatkowo w trakcie pracy z trenerem nie bójmy się pytać, gdy dane ćwiczenie wyda nam się dziwne lub po prostu chcemy wiedzieć o nim więcej, np. po co je wykonujemy i na jakie mięśnie ma oddziaływać? Kto pyta, nie błądzi, a dobry trener powinien rozwiać wszelkie wątpliwości swojego podopiecznego.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę