Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
111

Właściwości i zastosowanie szałwii

Słuchaj artykułu

Szałwia (łac. Salvia sp.) to niepozorna roślina o srebrzysto-zielonych liściach i fioletowych kwiatach. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, czyli zdrowy, co doskonale oddaje zbawienny wpływ tego ziela na nasz organizm. Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwpotne. Poza tym odkryto jej potencjalną rolę w terapii chorób neurodegradacyjnych, co daje dużą nadzieję na poprawę jakości życia milionom chorych na świecie. Oto charakterystyka szałwii, czyli rośliny o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych!

Właściwości i zastosowanie szałwii

Szałwia – ogólna charakterystyka

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to popularna, wieloletnia roślina zielarska, która należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Uprawiana jest w Ameryce Północnej i Europie, a jej korzystne dla zdrowia właściwości doceniane były już w starożytności. Obecnie szałwia stosowana jest w fitoterapii (ziołolecznictwie), kosmetologii oraz branży gastronomicznej. Bez problemu jest dostępna dla konsumentów w formie suszonego ziela, herbat, olejków eterycznych, przypraw, nalewek oraz jako składnik maści i pastylek do ssania. Często możemy spotkać ją w świeżej postaci w warzywniakach i sklepach spożywczych. Jest dodawana do wielu kosmetyków, takich jak szampony, żele, mydła, kremy, środki do higieny intymnej, pasty do zębów i płukanki do jamy ustnej. Tak bogate zastosowanie szałwii wynika z długiej listy składników aktywnych zawartych w roślinie, które nadają jej dodatkowo silny, kamforowy zapach.


Zawierają szałwię
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie substancje zawiera szałwia?

Szałwia charakteryzuje się dużą ilością olejków eterycznych zawierających m.in.

  • tujon,
  • cyneol,
  • kamforę,
  • borneol,
  • octan borneolu,
  • pinen.

Inne cenne substancje aktywne to:

  • garbniki,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • witaminy B1 i C,
  • karoten,
  • terpeny,
  • związki żywicowe i kwasy organiczne, z których szczególnie ważny jest kwas rozmarynowy.

Prozdrowotne działanie szałwii

Zdecydowanie najbardziej znane i cenione jest bakteriobójcze działanie szałwii, które pozwala traktować roślinę jako naturalny antybiotyk. Udowodniono, że napary i szałwiowe olejki eteryczne pomagają zwalczać nie tylko bakterie, ale też grzyby i wirusy. Poza tym wykazują właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz żółcio- i moczopędne. Mniej znane znaczenie ekstraktów z szałwii lekarskiej obejmuje działanie uspokajające oraz hamujące laktację.

Szałwia na nadmierną potliwość

Wykazano, że szałwia stanowi znakomite antidotum na nadmierną potliwość. Codzienne wypijanie około 100-200 ml ziołowej herbatki może zdecydowanie poprawić jakość życia osób dotkniętych tą przykrą dolegliwością. Taką terapię można uzupełnić o przemywanie ciała naparem z szałwii, co ułatwia pozbycie się problemu brzydkiego zapachu potu z ciała oraz łagodzi stany zapalne. Mechanizm działania szałwii w leczeniu nadmiernej potliwości nie został dotąd w pełni opisany, ale prawdopodobnie jest on związany z gospodarką hormonalną. Otóż ziołowy ekstrakt pobudza korę nadnerczy, co skutkuje zmianami w wydzielaniu glikokortykosteroidów, wpływając w efekcie na stopień wydzielania potu.

Wszystkie gatunki szałwii są cennym zielem

W fitoterapii używana jest nie tylko szałwia lekarska, ale i inne gatunki tej cennej rośliny. Szałwia czerwonokorzeniowa (Salvia miltiorrhiza) wykorzystywana jest w chorobach układu krążenia, z kolei szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) pomaga w problemach trawiennych i zatruciach pokarmowych.

Zastosowanie szałwii

Szałwia nadzieją dla chorych na Alzheimera

Niezwykłe właściwości szałwii dają nadzieję na poprawę stanu klinicznego i jakości życia pacjentów z chorobami neurodegradacyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera. W literaturze opisywane są badania, które dowodzą, że podawanie określonych dawek szałwii lekarskiej i szałwii hiszpańskiej poprawia funkcje poznawcze, poprawia pamięć, wycisza i wpływa na lepszy nastrój. Dodatkowo kwas rozmarynowy zawarty w szałwii redukuje stres oksydacyjny, działa przeciwutleniająco i wpływa na mechanizmy neuroochronne, co ma szczególne znaczenie u chorych ze zmianami w układzie nerwowym. Oczywiście aspekt ten wymaga jeszcze wielu lat badań, ale może okazać się, że popularna i łatwo dostępna szałwia przynosi ogromne korzyści w terapeutyczne.

Właściwości szałwii pokazują, jak wspaniałym darem natury są dla nas zioła. Bogactwo zawartych w nich związków aktywnych stanowi ważny element wspomagający leczenie i często umożliwia uniknięcie przykrych dolegliwości zdrowotnych. Choć szerokie zastosowanie szałwii lekarskiej i jej pokrewnych gatunków jest bezdyskusyjne, stanowi ono nadal duże wyzwanie dla wprowadzenia coraz skuteczniejszych fitoterapii.

Źródła:

  • Gajewska A., Krajnik M. (2006). Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową. Polska Medycyna Paliatywna, 5(4), 177-180.
  • Hać-Szymańczuk E., Lipińska E., Błażejak S., Bieniak K. (2011). Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej (Salvia officinalis L.). Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 44(3), 667-672.
  • Zdrojewicz Z., Pypno D., Bugaj B., Cabała K., Waracki M. (2015). Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera. Post Fitoter, 16(4), 263-267.
  1. 25 lipca 2019, 19:53
    YOX

    Sprawdziłem, mnie świetnie smakuje w połączeniu z jakąś herbatką owocową. Polecam.

  2. 1 lipca 2020, 18:57
    Urszula

    Miałam od mniej więcej roku potworne problemy z poceniem (zwłaszcza głowy, ale również całego ciała). Nie mogę wprost uwierzyć, ale wypicie wczoraj i dziś rano po kubku naparu (z saszetki) sprawiło, że problem dzisiaj nie wystapił!
    Polecam serdecznie (smak trochę… wytrawny, ale do zniesienia).

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę