Fosfataza zasadowa. Jakie są normy?
Badanie fosfatazy zasadowej w określonych przypadkach jest wartościowym i często monitorowanym parametrem. Jaki jest prawidłowy poziom fosfatazy zasadowej? O czym świadczą wartości odbiegające od normy? Odpowiadamy.
Co to jest fosfataza zasadowa?
Fosfataza zasadowa (ALP, ang. alkaline phosphatase), inaczej fosfataza alkaliczna, to enzym, który znajduje się w wątrobie, jelitach, nerkach, komórkach kościotwórczych i w łożysku. Wyróżnia się fosfatazę: kostną, wątrobową i nerkową. Jej aktywność, podobnie jak innych enzymów, wyrażana jest w jednostkach międzynarodowych na litr (IU/l).
Fosfataza zasadowa nie jest charakterystyczna dla jednego narządu czy tkanki. Pomiar odwzorowuje jej aktywność w całym organizmie. W związku z tym, wyniki muszą być interpretowane w oparciu również o inne dane i badania. Istnieje możliwość wykonania badania elektroforetycznego fosfatazy umożliwiające podział na frakcje. Najczęściej wykorzystywana w diagnostyce jest frakcja kostna fosfatazy zasadowej (BALP). Pomaga ona m.in. w ocenie procesu tworzenia kości.
Wskazania do badania fosfatazy zasadowej
Podejrzenie i diagnostyka m.in. chorób:
- wątroby,
- pęcherzyka i dróg żółciowych,
- kości,
- przytarczyc,
- nowotworowych z produkcją fosfatazy zasadowej.
Badanie ALP służy również monitorowaniu, ocenie skuteczności terapii przytoczonych wyżej schorzeń oraz przewidywaniu rokowania.
Badanie poziomów ALP ma duże znaczenie w przypadku pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych (PSC). Jest to najczęstsza przyczyna przewlekłej cholestazy (stan upośledzonego tworzenia lub odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy) u kobiet. Okazuje się, że wartości ALP świadczą o przebiegu choroby, a wyniki mieszczące się w normie rokują korzystnie dla pacjenta.
Wskazaniem do badania ALP może być również ocena funkcji wątroby w trakcie przyjmowania niektórych leków, w tym: doustnych środków antykoncepcyjnych, niektórych antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych.
Jak się przygotować do badania fosfatazy zasadowej?
Do badania potrzebna jest próbka krwi żylnej. W warunkach prawidłowych enzym wykrywany z krwi pochodzi z wątroby i kości, jednak u niektórych ludzi pewna część bierze się z jelit. Ponadto, u osób z grupą krwi 0 i B obserwuje się wzrost poziomu ALP po spożyciu tłustego posiłku, który może utrzymywać się nawet do 12 godzin. Z tego względu na badanie przyjdź na czczo.
Normy fosfatazy zasadowej
Normy przyjęte przez laboratoria medyczne mogą się nieznacznie różnić.
Norma ALP dla osób dorosłych to 20-140 IU/l.
U dzieci poziom fosfatazy będzie miał wyższe wartości. Ma to związek z faktem, że ich kości są w fazie wzrostu i ciągłej przebudowy. Z tego powodu szczyt aktywności fosfatazy alkalicznej zwykle występuje między 10. a 12. rokiem życia u dziewczynek i między 13. a 15. rokiem życia u chłopców.
Normy fosfatazy zasadowej dla dzieci różnią się w zależności od laboratorium. Wyniki powinien zinterpretować lekarz.
Poniżej przykładowy zakres norm:
Wiek dziecka | Zakres norm (IU/l) |
< 1 miesiąc | 90-260 |
1 miesiąc – 3 lata | 90-180 |
3-10 lat | 130-260 |
10-14 lat | 130-340 |
14-18 lat | 30-180 |
O czym świadczy podwyższona fosfataza zasadowa?
Fosfataza zasadowa wykorzystywana jest głównie w diagnostyce schorzeń wątroby, jako parametr mówiący o cholestazie. U około 75% pacjentów z cholestazą, zarówno wewnątrz- jak i zewnątrzwątrobową, wartości fosfatazy są aż kilkukrotnie wyższe od górnej granicy normy.
Podwyższone wartości ALP mogą sugerować również:
- choroby wątroby i dróg żółciowych, w tym: uszkodzenia polekowe i wirusowe (np. przewlekłe zapalenie wątroby), choroby autoimmunologiczne wątroby (m.in. pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych), marskość wątroby, niedrożność dróg żółciowych, sarkoidozę, uszkodzenia miąższu wątroby przez nowotwór, amyloid, ziarniniaki lub grzybnie;
- choroby jelit, m.in.: chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakię;
- choroby kości i stany, w których zachodzi zwiększona aktywność komórek kościotwórczych, np. chorobę Pageta, zaawansowaną osteoporozę, rozległe złamania kości, przerzuty nowotworowe do kości, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, niedobory wapnia i witaminy D, złamania kości w trakcie gojenia;
- przewlekłą niewydolność nerek;
- chłoniaki i inne nowotwory złośliwe;
- zastoinową niewydolność serca;
- zakażenia.
Na co wskazuje niska fosfataza zasadowa?
Wartości fosfatazy alkalicznej poniżej normy mogą wystąpić w przypadku:
- choroby Wilsona,
- niedoboru witaminy B12 (np. w przebiegu niedokrwistości złośliwej),
- niedoczynności tarczycy,
- niedoboru cynku,
- hipofosfatazji (rzadkiej choroby genetycznej),
- mutacji genetycznych,
- zaburzeń wzrostu kości.
Fosfataza zasadowa w ciąży
Aktywność ALP naturalnie wzrasta około dwukrotnie w drugiej połowie prawidłowej ciąży (w wyniku produkcji tego enzymu przez łożysko). Jednak podwyższony poziom fosfatazy zasadowej w ciąży zawsze powinien skłonić do obserwacji w kierunku cholestazy ciężarnych.
Niektórzy badacze twierdzą, że wartości ALP wynoszące czterokrotność górnej granicy normy i więcej z dużym prawdopodobieństwem wskazują na cholestazę ciężarnych. Jednak ze względu na jej produkcję również w łożysku i kościach, nie można stawiać rozpoznania wyłącznie na podstawie podwyższonego parametru ALP.
Cena badania fosfatazy zasadowej
Cena za badanie różni się w zależności od laboratorium. Z reguły jest to kilkanaście złotych. Jeśli lekarz zleci Ci badanie w ramach NFZ, nie poniesiesz żadnych kosztów.
Badanie poziomu fosfatazy zasadowej służy rozpoznawaniu i monitorowaniu wielu chorób. Łatwość przeprowadzenia badania, szeroka dostępność, niski koszt oraz niedługi czas oczekiwania na wynik świadczą o wysokiej przydatności badania ALP na każdym etapie diagnostyki.
Przeczytaj również:
Odczyn Coombsa. Kiedy wykonać to badanie?
- Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika, Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2016.
- https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171850,fosfataza-zasadowa
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50955,polekowe-uszkodzenia-watroby
- Hartleb M. i in., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2017, s. 226.
- https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Normalizacja-stezenia-fosfatazy-zasadowej-wiaze-sie-z-lepszym-rokowaniem-w-pierwotnym-stwardniajacym-zapaleniu-drog-zolciowych,3206.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459201/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4062654/
- https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/cclm-2016-0318/html
- https://www.gloshospitals.nhs.uk/our-services/services-we-offer/pathology/tests-and-investigations/alkaline-phosphatase/
- Leszczyńska-Gorzelak B. i in., Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w wewnątrzwątrobowej cholestazie ciężarnych, GinekolPol., 2012, 83, s. 713-717.
Bardzo pomaga na co zwrócić uwagę jakie zrobić badania i jaką dietą się wspierać.
Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂