Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
8

Jak przetrwać upały w ciąży?

Słuchaj artykułu

Choć lato w Polsce jest dosyć krótkie, to panujące wówczas wysokie temperatury mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Szczególną grupą osób, której upały szczególnie dają się we znaki, są kobiety w ciąży. Jak poczuć ulgę w gorące dni?

Jak przetrwać upały w ciąży?

Rozsądnie korzystaj ze słońca

Aby poradzić sobie z upałem, zadbaj o odpowiednią temperaturę otoczenia. Często wietrz mieszkanie, włącz wiatrak lub klimatyzację – to najprostsze sposoby na zapewnienie sobie odrobiny chłodu. W najgorętsze dni pozostań w domu w godzinach 11:00-15:00. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjście na słońce, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie.

Ze względu na zmiany hormonalne kobiety w ciąży są bardziej narażone na pojawienie się przebarwień na skórze. Aby im zapobiec, powinnaś stosować preparaty przeciwsłoneczne z wysokim filtrem 50+. Pamiętaj jednak,  że w każdym sezonie konieczny jest zakup nowego kosmetyku do opalania, ponieważ substancje w nich zawarte mogą być chemicznie niestabilne. Produkt kupiony rok wcześniej nie zapewni Ci pełnej ochrony, nawet jeśli jego termin ważności jest nadal aktualny.

Poza ochroną przeciwsłoneczną postaw na przewiewne ubrania uszyte z naturalnych materiałów oraz nakrycie głowy.


Bezpieczne opalanie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Nawadniaj się i zadbaj o lekkostrawną dietę

Odpowiednie nawodnienie w ciąży jest bardzo ważne, dlatego uzupełniaj płyny nie tylko podczas upałów. W gorące dni zwróć jednak na to szczególną uwagę i codziennie pij minimum 2,5 litra wody. Warto sięgnąć po wodę mineralną, która nie tylko ugasi pragnienie, ale również dostarczy Ci cenne pierwiastki takie jak wapń, magnez czy sód.

Lekkostrawna dieta to również doskonały wybór latem. W Twoim menu na stałe powinny zagościć np. pożywne i orzeźwiające chłodniki. Jako przekąski świetnie sprawdzą się schłodzone w lodówce słupki warzyw (np. ogórki, seler naciowy) i owoców (np. melon, arbuz). Nie żałuj sobie też domowych sorbetów, które ochłodzą i dodadzą energii, ale nie dostarczą tylu kalorii co klasyczne lody.


Zdrowe przekąski

Używaj lekkich kosmetyków

Dużą ulgę przyniesie Ci spryskiwanie twarzy i ciała wodą termalną. To kosmetyk bogaty w mikroelementy i sole mineralne, dzięki którym Twoja skóra powróci do równowagi. Ochroni ją także przed działaniem wolnych rodników i spowolni procesy starzenia. 


Wody termalne

Zamiast wody termalnej możesz użyć też hydrolatu, który orzeźwia, nawilża skórę i koi podrażnienia. Poza tym hydrolaty roślinne pozostawiają delikatny zapach na skórze, są zatem świetną alternatywą dla perfum.


Hydrolaty

Wspomagaj się chłodnymi okładami

Odpoczynek w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Nie zapominaj o nim również podczas upałów, gdy ryzyko osłabnięcia jest znacznie wyższe. Aktywne mamy mogą szukać orzeźwienia w morzu, jeziorze czy miejskim basenie. Pływanie odpręża i ma zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju obrzęki. Pamiętaj jednak, by uprawianie sportu skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Zwykły chłodny prysznic to również chwila relaksu, która ukoi zmęczone upałem ciało. Opuchliznę i obrzęki, które często nasilają się przy wysokich temperaturach, możesz złagodzić, leżąc z nogami uniesionymi ku górze. Pomogą Ci także zimne okłady na kark lub w okolicach stóp, łydek czy nadgarstków. Sięgnij po specjalne kompresy żelowe lub suche termofory w postaci woreczków wypełnionych pestkami wiśni, które można schłodzić w zamrażarce lub lodówce. Takie okłady możesz stosować tak często, jak tego potrzebujesz. Są one całkowicie bezpieczne, nie powodują odmrożeń ani reakcji alergicznych. Produkty te możesz stosować również jako ciepłe okłady, dzięki czemu mogą przydać się również w przypadku innych dolegliwości.


Chłodne kompresy

Pamiętaj, że ciąża powoduje olbrzymie zmiany w Twoim organizmie, a panujące latem upały stanowią zagrożenie dla Ciebie i rosnącego w brzuchu maluszka. Podczas upałów wzrasta ryzyko omdleń, odklejenia się łożyska czy nadciśnienia. Dlatego dla bezpieczeństwa zastosuj kilka powyższych wskazówek, a wszelkie niepokojące symptomy niezwłocznie konsultuj z lekarzem.

Przeczytaj również:
Opalanie w ciąży. Czy jest bezpieczne?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę