Drogocenne właściwości zielonej kawy
Ziarna zielonej kawy pochodzą dokładnie z tej samej rośliny, z której pozyskuje się surowiec do produkcji kawy czarnej (Coffea). Nie zostają one jednak poddane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowują swój naturalny zielony kolor. Ekstrakty z zielonej kawy można znaleźć w wielu suplementach wspomagających odchudzanie, ale nie zapominajmy o jej innych właściwościach. Jakich? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Właściwości zielonej kawy
Podobnie jak kawa czarna, tak i zielona zawiera kofeinę oraz substancje z grupy flawonoidów, wiele witamin i minerałów, którym zawdzięcza swoje właściwości. Niepalone ziarna kawy zawierają duże ilości kwasu chlorogenowego, a także sporą dawkę alkaloidu – kofeiny. Prawdopodobnie to właśnie te składniki odpowiadają za odchudzające właściwości ekstraktu z zielonej kawy. Roślina wpływa na zwiększenie wydolności fizycznej organizmu, przyspieszenie metabolizmu, posiada właściwości detoksykujące i antycellulitowe, a ponadto normuje procesy trawienia cukrów – głównie poprzez ograniczenie wchłaniania glukozy. Powszechnie wiadomo, że spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów i tłuszczów oraz zbyt mała aktywność fizyczna odpowiadają za przyrost wagi. Konieczna jest jednak uważna obserwacja organizmu, ponieważ u osób wrażliwych może dojść do dużego obniżenia poziomu cukru i wystąpienia hipoglikemii. Objawia się ona zmęczeniem, sennością i napadem silnego głodu.
Zielona kawa ma również działanie pobudzające, a dzięki temu, że jest zdrowsza niż tradycyjny czarny napój, z powodzeniem można stosować ją zamiast jej palonego odpowiednika. Obecny w ziarnach kwas chlorogenowy z grupy polifenoli odpowiada za działanie antyoksydacyjne – może wspomagać niszczenie wolnych rodników oraz usuwanie z organizmu substancji toksycznych. Dzięki temu zwiększa się odporność organizmu, usprawnia praca wątroby i przewodu pokarmowego oraz poprawia się stan i wygląd skóry.
Systematyczne spożywanie naparów z zielonej kawy może zmniejszyć ryzyko występowania następujących chorób: miażdżycy, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera czy Parkinsona) oraz nowotworów. Warto jednak pamiętać, że samo spożywanie naparów czy wyciągów z zielonej kawy nie zagwarantuje nam świetnego zdrowia oraz idealnej sylwetki, ale regularne stosowanie może wspomagać zachowanie dobrego samopoczucia i smukłej figury.
Przeciwwskazania do spożywania zielonej kawy
Przeciwwskazaniem do przyjmowania przetworów z ziaren zielonej kawy są choroby serca, cukrzyca, okres ciąży i laktacji oraz młody wiek. Ponadto, ze względu na zawartość kofeiny, zielonej kawy powinny unikać osoby borykające się z nadciśnieniem.
W jakiej postaci spożywać zieloną kawę?
Ziarna zielonej kawy podlegają wszystkim procesom obróbki z wyjątkiem procesu palenia. Dlatego też smak naparu z zielonych ziaren jest zupełnie inny niż smak czarnej parzonej kawy. Jej zaletą jest to, że może być z powodzeniem spożywana przez osoby, które nie tolerują kawy palonej. Pozyskiwana jest z tych samych gatunków roślin, głównie z odmiany kawy zwanej Robusta.
Przygotowanie naparu jest banalnie proste. Wystarczy zalać dwie łyżeczki sproszkowanego lub rozdrobnionego surowca wodą o temperaturze około 90°C i zaparzać przez około 10 minut. Dla uzyskania efektów powinno się spożywać tak przygotowany napój codziennie przez minimum 8-10 tygodni.
Istnieje też możliwość spożywania wyciągu z zielonych ziaren kawy w postaci suplementów diety. Bardzo często sproszkowany surowiec zamyka się w kapsułkach, co umożliwia pokonanie bariery związanej z niedobrym smakiem, a także pomaga w systematycznym stosowaniu. Zalecana dawka ekstraktu z nasion zielonej kawy wynosi 400-600 mg na dobę. Należy jednak pamiętać, że nawet przyjmowanie dużo większych dawek ekstraktu niż zalecane nie przyspieszy wystąpienia oczekiwanych efektów w postaci utraty wagi, jeśli nie dołączymy do suplementacji zdrowej diety, odpowiedniej ilości snu oraz codziennej aktywności fizycznej.
Dla kogo jest więc zielona kawa? Jest to na pewno dobra opcja dla osób dbających o zachowanie równowagi, które chciałyby wspomóc się w naturalny sposób w utracie lub stabilizacji wagi. Warto jednak pamiętać, że żaden specyfik, nawet najlepszy, „nie schudnie” za nas.