Ostre zapalenie trzustki – przyczyny, objawy, leczenie
Ostre zapalenie trzustki to proces obejmujący zarówno samą trzustkę, jak i tkanki ją otaczające oraz niekiedy narządy odległe. Choroba ma nieprzewidywalny przebieg i może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Warto zapoznać się z jej najczęstszymi przyczynami i zastanowić nad własnym stylem życia.
Czym jest ostre zapalenie trzustki?
Ostre zapalenie trzustki częściej dotyka mężczyzn. Zapadalność w ich przypadku wynosi od 10 do 30 na 100 000 osób na rok. U kobiet jest ona o ok. 10-30% niższa. Istotą choroby jest przedwczesna aktywacja proenzymów trzustkowych do aktywnych enzymów. Zaktywowane enzymy powodują niszczenie okolicznych tkanek. W niektórych przypadkach obserwuje się rozwój masywnej martwicy oraz uszkodzenia narządów sąsiednich i odległych. W przebiegu procesu dochodzi do rozwoju reakcji zapalnej obejmującej sam narząd, jak i ogólnoustrojowej.
Wyróżnia się dwie postacie ostrego zapalenia trzustki:
- śródmiąższowe obrzękowe ostre zapalenie trzustki, występujące zdecydowanie częściej, stanowiące do 90% przypadków,
- martwicze zapalenie trzustki, w przebiegu którego obserwuje się rozwój martwicy narządu.
Ostre zapalenie trzustki – przyczyny
W 80% za rozwój ostrego zapalenia trzustki odpowiada jeden z dwóch głównych czynników – po 40% przypadków jest wywoływanych przez alkohol oraz choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W 10% przypadków nie udaje się zidentyfikować czynnika sprawczego. Pozostałe 10% jest wywoływane przez czynniki, takie jak zaburzenia lipidowe (hipertriglicerydemia), niektóre leki, powikłania operacji brzusznych i inwazyjnych procedur w obrębie układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne i inne
Ostre zapalenie trzustki – objawy
Pierwszym objawem pojawiającym się w przebiegu ostrego zapalenia trzustki jest silny ból brzucha. Lokalizuje się on najczęściej w nadbrzuszu, niekiedy w lewym górnym kwadrancie brzucha i może promieniować do kręgosłupa. Ból ma charakter ciągły, w pierwszych godzinach narasta, aby ostatecznie osiągnąć stały poziom. Często występują towarzyszące mu nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi. Obserwuje się również gorączkę. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia świadomości, spadki ciśnienia tętniczego i wstrząs. Wskutek toczącego się w jamie brzusznej procesu zapalnego może dojść do zaburzenia perystaltyki jelit z zatrzymaniem gazów i stolca – niedrożnością porażenną. Zaobserwowanie wyżej wymienionych symptomów jest wskazaniem do pilnego zgłoszenia się po pomoc lekarską!
Jak diagnozuje się ostre zapalenie trzustki?
W diagnostyce ocenia się aktywność enzymów trzustkowych we krwi i moczu. Użyteczne jest również oznaczenie wykładników stanu zapalnego oraz markerów uszkodzeń narządowych. W celu uwidocznienia ognisk zapalnych i martwiczych w trzustce, stosuje się badania obrazowe, takie jak USG lub tomografia komputerowa. W niektórych przypadkach żółciopochodnego zapalenia trzustki użyteczne jest zastosowanie badań inwazyjnych połączonych z postępowaniem terapeutycznym.
Jak przebiega ostre zapalenie trzustki?
Przebieg ostrego zapalenia trzustki jest bardzo nieprzewidywalny. W większości przypadków (60-70%) jest on łagodny. Jednak w 30-40% dochodzi do rozwoju martwicy trzustki, ciężkich powikłań ogólnoustrojowych i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Na ciężki przebieg bardziej narażone są osoby powyżej 55 roku życia oraz otyłe, z BMI > 30kg/m2.
Ostre zapalenie trzustki – leczenie
Leczenie ostrego zapalenia trzustki jest wielokierunkowe i polega na wyrównywaniu zaburzeń powstających w organizmie, minimalizowaniu skutków zapalenia i martwicy oraz stabilizowaniu stanu chorego. Interwencje terapeutyczne dostosowywane są indywidualnie do stanu pacjenta i przebiegu choroby. Niestety rokowanie w ostrym zapaleniu trzustki jest niepewne.
Przeczytaj również:
Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy, leczenie
- Wereszczyńska-Siemiątkowska U., Ostre Zapalenie Trzustki; Wielka Interna- Gastroenterologia, Medical Tribune, wyd. elektroniczne,
- Dąbrowski A., Jurkowska G., Wereszczyńska-Siemiątkowska U., Ostre Zapalenie Trzustki; Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.