Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
246

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

W poprzednim artykule znalazły się informacje na temat ostrych zapaleń błony śluzowej żołądka, ich przyczyn, diagnostyki, leczenia i sposobów uniknięcia czynników narażających na ryzyko ich rozwoju. W poniższym tekście przybliżymy temat zapaleń przewlekłych błony śluzowej żołądka.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori

Najczęstszą przyczyną zapaleń błony śluzowej żołądka w populacji europejskiej, odpowiedzialną za nawet 90% z nich, jest zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Bakteria ta, dzięki unikalnej zdolności do wytwarzania amoniaku z użyciem enzymu ureazy, jest w stanie zobojętniać kwaśne środowisko żołądka w swoim sąsiedztwie, a co za tym idzie bytować w błonie śluzowej tego nieprzyjaznego dla innych drobnoustrojów narządu.

W początkowej fazie zakażenia dochodzi do ostrej reakcji zapalnej, której towarzyszy zwiększenie wydzielania kwasu solnego przez wyspecjalizowane komórki błony śluzowej żołądka. Z biegiem czasu zakażenie ostre może przejść w proces przewlekły. Wówczas dochodzi do stopniowego zaniku błony śluzowej. Redukcja jej powierzchni skutkuje zmniejszeniem ilości jej aktywnych komórek, wytwarzających kwas solny oraz hormony biorące udział w regulacji procesów trawienia. Niedobór kwasu solnego prowadzi do stanu zwanego bezkwaśnością – niedostatecznie kwaśnego odczynu treści jelitowej, co może utrudniać działanie niektórych enzymów, trawienie składników pokarmowych, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zespołu rozrostu bakteryjnego.


Stosowane w problemach żołądkowych
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W zespole rozrostu bakteryjnego dochodzi do kolonizacji jelita cienkiego przez bakterie typowo bytujące w jelicie grubym, czego konsekwencją są zaburzenia trawienia i wchłaniania substancji odżywczych oraz niektórych witamin, np. witaminy B12. Zaburzenia trawienia i wchłaniania prowadzą do rozwoju niedoborów składników odżywczych i prowadzą między innymi do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza czy wspomnianej wyżej witaminy B12. W konsekwencji zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanego infekcją H. pylori, w przypadku jego wieloletniego przebiegu, może dojść do rozwoju dwóch rodzajów nowotworu żołądka:

  • raka żołądka,
  • chłoniaka żołądka typu MALT – tkanki limfatycznej związanej z błoną śluzową.

Objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Przebieg przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka stosunkowo często, nawet w 30% przypadków, jest bezobjawowy. U pozostałych chorych występują różnie nasilone objawy dyspeptyczne:

  • ból w nadbrzuszu,
  • odbijanie,
  • uczucie pełności nieadekwatne do ilości spożytego pokarmu,
  • mdłości,
  • wymioty.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – diagnostyka i leczenie

W diagnostyce kluczową rolę odgrywa badanie gastroskopowe. Polega ono na wprowadzeniu do żołądka przez usta, gardło i przełyk miękkiego endoskopu wyposażonego na końcu w źródło światła, tor wizyjny i tor do wprowadzania przyrządów. Badanie to pozwala na ocenę wizualną stanu błony śluzowej oraz pobranie jej wycinków. Wycinki kieruje się na badanie histopatologiczne, określające typ i stopień zapalenia oraz sprawdzające, czy w błonie śluzowej nie doszło do rozwoju dysplazji komórek lub rozwoju nowotworu. Osobny wycinek poddawany jest badaniu na obecność bakterii H. pylori – zostaje on umieszczony na płytce nasączonej substancją reagującą zmianą barwy na amoniak wytwarzany przez bakterie z mocznika. Badanie to nosi nazwę test ureazowy i pozwala potwierdzić lub wykluczyć infekcję H. Pylori już w 15 minut.

W leczeniu zapalenia błony śluzowej wywołanego infekcją Helicobacter pylori stosuje się schematy eradykacyjne bakterii. Polegają one na podawaniu określonego zestawu antybiotyków i leków zmniejszających wydzielanie kwasy solnego oraz w niektórych przypadkach również bizmutu.

Zdrowy żołądek

Autoimmunologiczne zapalenie błony śluzowej żołądka

Znacznie rzadszą przyczyną przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka jest proces autoimmunologiczny. Biorą w nim udział przeciwciała skierowane przeciw komórkom okładzinowym błony śluzowej oraz przeciw czynnikowi wewnętrznemu, jakim jest białko wytwarzane w komórkach błony śluzowej żołądka, niezbędne do wchłaniania witaminy B12 w przewodzie pokarmowym. Samo zapalenie w obrębie błony śluzowej, nawet związane z jej ciężkim zanikiem, nie daje w tym przypadku typowych objawów dyspeptycznych. Symptomy ujawniają się dopiero w momencie wystąpienia niedokrwistości, związanej z problemami z wchłanianiem witaminy B12. Można wśród nich zaobserwować:

  • osłabienie,
  • duszność,
  • bladość powłok skórnych.

W późniejszym okresie ujawniają się także:

  • parestezje kończyn,
  • drętwienia,
  • pieczenie języka
  • zaburzenia smaku.

W błonie śluzowej żołądka może dochodzić do zmian dysplastycznych.

W diagnostyce stosuje się wspomnianą już wyżej gastroskopię oraz wykazanie obecności we krwi charakterystycznych przeciwciał. W leczeniu zaleca się dożywotnią suplementację witaminy B12 w formie pozajelitowej – domięśniowej lub podskórnej, ponieważ zmiany zanikowe błony śluzowej są w tym przypadku nieodwracalne.

Rzadkie przyczyny przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Opisane powyżej typy zapalenia odpowiadają za 85-95% wszystkich przewlekłych zapaleń błony śluzowej żołądka. Poza nimi, za kilka do kilkunastu procent zapaleń odpowiada przewlekłe, powtarzalne eksponowanie śluzówki na działanie związków chemicznych, wśród których prym wiodą, podobnie jak w przypadku zapaleń ostrych, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Warto zatem przypomnieć raz jeszcze, że popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zawierające ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy diklofenak należą do jednej i tej samej grupy. NLPZ stosowany zbyt często, w zbyt dużych dawkach lub wspólnie może wywołać groźne dla życia konsekwencje.

Przeczytaj również:
Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Źródła:

  • Łaszewicz „Zapalenie żołądka” w: Wielka Interna- Gastroenterologia, wyd. Medical Tribune.
  • Dąbrowski, K. Marlicz, „Zapalenie błony śluzowej wywołane przez H.Pylori” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna.
  • Dąbrowski, K. Marlicz, „Autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna.
  • Szajewska „Zespół rozrostu bakteryjnego” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna.
  • Podolak- Dawidziak „Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12” w: Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna.
  1. 2 lutego 2021, 18:00
    Magda

    Czy jest możliwa odbudowa zaniku?

  2. 5 maja 2021, 01:49
    Ania

    Witam! Co to znaczy? Jak leczyć? Proszę o odpowiedź. Zanikowa + błona śluzowa części antralnej żołądka z rozrostem warstwy dołeczkowej i umiarkowanym. Pozdrawiam.

    1. 11 maja 2021, 08:28
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      O leczeniu danego schodzenia decyduje lekarz prowadzący. Należy zgłosić się do gastroenterologa.

  3. 29 czerwca 2021, 14:18
    Maria

    Co oznacza przewlekle plus aktywne plus zapalenie blony sluzowejzoladka z nielicznymi krwinkotokamiM

    1. 30 czerwca 2021, 14:31
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Tak złożone schorzenie należy skonsultować z lekarzem.

    2. 6 marca 2022, 09:02
      Grzegorz

      Witam, jak leczyć obrzęk blaszki właściwej jelita grubego?

    3. 9 marca 2022, 10:23
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, opis badania mówiący o wystąpieniu obrzęku blaszki właściwej jelita grubego dosyć często jest wynikiem zastosowania środków drażniących w ramach przygotowania do badania diagnostycznego. Obrzęk może także świadczyć o wystąpieniu stanu zapalnego. W zależności od pełnego opisu badania i diagnozy, lekarz może wprowadzić właściwe działania. Proszę skonsultować się z lekarzem, który kierował Pana na badanie.

  4. 29 sierpnia 2021, 21:05
    Kamila

    Autoimmunologiczne zapalenie błony śluzowej żołądka i stosowanie Wit b12 – co w przypadku silnego uczulenia na tą witaminę?

    1. 31 sierpnia 2021, 15:38
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, wskazana jest konsultacja z hematologiem i ewentualnie alergologiem.

  5. 25 kwietnia 2022, 14:10
    Iza

    WItam, czy nadrzerki w antrum zoladka są niebezpieczne?

    1. 27 kwietnia 2022, 11:30
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry, nadżerki żołądka mogą ustąpić samoistnie, np. po odstawieniu czynnika je wywołującego (alkoholu, leków). Niekiedy wymagają także zastosowania leków z grupy IPP lub włączenia diety. Proszę udać się z wynikiem badania do gastroenterologa, który zaleci właściwe postępowanie. Nieleczone nadżerki mogą doprowadzić m.in. do krwawienia lub powstania wrzodów żołądka.

  6. 9 grudnia 2022, 17:19
    Wioleta

    Witam. Co toznaczy:fragment błony śluzowej żołądka z przewleklym (++),aktywnym(+),częściowo nadżerkowym procesem zapalnym.
    Skala Sydney:zapalenie(++);metaplazja(-);zanik
    (-)

    1. 12 grudnia 2022, 15:17
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Wynik badania proszę skonsultować z lekarzem, który je przeprowadził.

  7. 9 stycznia 2023, 14:12
    Artur

    Co może oznaczać, że w części przedoddzwiernikowej wyraźnie pstra błona śluzowa z linijnymi przekrwieniami?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

    1. 11 stycznia 2023, 15:45
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Pstra błona śluzowa prawdopodobnie wskazuje na stan zapalny. Proszę skonsultować się z gastrologiem lub internistą w celu omówienia sposobu postępowania i ewentualnego leczenia.

  8. 14 marca 2023, 07:59
    Marlena

    Dzień dobry, jeśli przy gastroskopii potwierdzono obecność helicobacter i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, a jednocześnie w krwi obecne są przeciwciała p/komórkom okładzinowym żołądka, to skąd wiadomo co jest przyczyną zapalenia? Czy mimo wszystko trzeba przejść eradykację antybiotykami?

    1. 15 marca 2023, 14:43
      mgr farm. Marta Gbrowska
      mgr farm. Marta Gbrowska

      Jeśli badanie gastroskopii potwierdziło obecność bakterii Helicobacter pylori w wycinku pobranym z żołądka, to jest to wskazanie do przeprowadzenia eradykacji za pomocą antybiotyków.

  9. 20 lipca 2023, 08:38
    Ewa

    Witam czy pomoże ktoś odczytać wynik i co znaczą te +
    Przewlekle zapalenie błony śluzowej żołądka komórki zapalne jednojadrowe (++)
    Aktywność (-)
    Zanik (-)
    Metaplazja jelitowa (-)
    Helicobacter pylori (+++)
    Z góry dziękuję za pomoc

    1. 21 lipca 2023, 12:53
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Badanie potwierdziło zakażenie bakterią Helicobacter pylorii oraz przewlekły stan zapalny śluzówki żołądka. Wynik badania najlepiej skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację.

  10. 2 kwietnia 2024, 15:26
    BOGUSŁAWA

    I. Fragment błony śluzowej atrium z cechami wczesnego zaniku oraz obecnością średnio nasilonych, przewlekłych i aktywnych nacieków zapalnych.
    II. Fragmenty błony śluzowej trzonu żołądka z obecnością średnio nasilonych przewlekłych i aktywnych nacieków zapalnych ora w ogniskami limfoplazji. jak leczyć ?

    1. 3 kwietnia 2024, 11:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Plan leczenia może ustalić wyłącznie lekarz.

  11. 16 maja 2024, 12:16
    Ewa

    Witam, proszę o interpretację mojego wyniku:
    1. Antrum: przewlekłe powierzchowne zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazją jelitową o średnim nasileniu.
    2. Trzon: przewlekłe powierzchowne zapalenie błony śluzowej żołądka o małym nasileniu.

    1. 16 maja 2024, 13:22
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Wynik badania może zinterpretować wyłącznie lekarz.

  12. 11 lipca 2024, 14:39
    Mirosław

    Do wiedziałem się dużo o tej mojej przypadłości……

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę