Woda termalna w pielęgnacji skóry
Woda termalna to woda wydobywana z podziemnych źródeł. Popularność na szerszą skalę zyskała w XIX wieku, kiedy to francuskie uzdrowisko Avène wysłało wodę termalną do Ameryki – leczono nią oparzenia ofiar ocalałych po pożarze w Chicago. Obecnie woda termalna znalazła zastosowanie w kosmetologii i jest jednym z kluczowych składników dermokosmetyków.
Woda termalna – jakie ma właściwości?
Wody termalne są wodami podziemnymi o temperaturze zwykle przekraczającej 20°C. Pochodzą z głębszych warstw ziemi lub znajdują się blisko ognisk wulkanicznych. Mogą mieć naturalne ujścia, ale najczęściej w celu ich wydobycia tworzy się specjalne odwierty. Odwierty kontrolowane są pod względem zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych, które mogą wystąpić podczas kontaktu wody z powierzchnią.
Wody termalne są popularnym składnikiem dermokosmetyków. Ich źródła najczęściej znajdują się w pobliżu wulkanów, skąd wody unoszą się i płyną przez różnorodne skały. Dzięki temu wody termalne są wzbogacone o liczne związki chemiczne, takie jak:
- sole mineralne (wodorowęglan wapnia, wodorowęglan magnezu, krzemiany);
- pierwiastki śladowe (lit, wapń, żelazo, mangan, potas, selen, miedź, stront, cynk, fluor, sód).
Woda termalna – zastosowanie
Dzięki zawartości związków chemicznych i pierwiastków wody termalne dobrze się sprawdzają u osób z problemami skórnymi. Służą do leczenia:
- atopowego zapalenia skóry (nawet od pierwszych miesięcy życia dziecka),
- wyprysków kontaktowych,
- egzemy,
- swędzenia,
- łuszczycy.
Wody termalne wykorzystuje się także do redukcji blizn powstałych po oparzeniach czy zabiegach chirurgicznych. Są stosowane w celu szybszego gojenia się skóry po zabiegach dermatologicznych (mikrodermabrazja, laser). Przynoszą ulgę w nadmiernej suchości skóry i jej łojotokowym zapaleniu.
Woda termalna w kosmetykach
Woda termalna jest również składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Znajduje się w produktach do:
- nawilżania twarzy;
- pielęgnacji suchej skóry;
- odbudowy uszkodzonej, podrażnionej skóry;
- cery trądzikowej i naczynkowej;
- skóry dojrzałej.
Woda termalna sprzedawana jest także jako osobny produkt – w butelce z atomizerem. Rozpylenie takiej wody na skórę działa kojąco po kąpieli słonecznej, wizycie w solarium, goleniu, zabiegu na twarz czy podrażnieniu wiatrem.
Woda termalna może być także stosowana jako:
- tonik,
- środek do odświeżenia twarzy w upalny dzień,
- preparat utrwalający makijaż.
Woda termalna – francuskie uzdrowiska
Francja słynie nie tylko ze znakomitych serów i doskonałych win. Może pochwalić się także leczniczymi uzdrowiskami, takimi jak: Avène, Vichy czy La Roche-Posay. Ośrodki te, stosując hydroterapię z użyciem wody termalnej, pomagają pacjentom z atopowym zapaleniem skóry, egzemą czy łuszczycą.
Uzdrowiska oferują szereg zabiegów z wykorzystaniem wód termalnych, z których korzystać mogą nawet najmłodsi. Zabiegi z użyciem wody termalnej polegają na kąpieli z hydromasażem, prysznicu czy delikatnym opryskiwaniu ciała. Często stosuje się także okłady na miejsca objęte stanem zapalnym czy egzemą. Zabiegi te są szczególnie polecane w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, nadmiernego świądu, stanów zapalnych skóry czy trądziku.
Woda termalna to kosmetyk uniwersalny. Ma szerokie zastosowanie – działa kojąco, łagodząco i jest popularnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. O jej dobroczynnych właściwościach warto przekonać się na własnej skórze.