Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
32

Zioła na nadciśnienie. Które stosować, a których unikać?

Słuchaj artykułu

Ziołoterapia jest od wielu lat chętnie wybierana przez wielu pacjentów. Czy wiesz, które zioła skutecznie obniżają ciśnienie krwi? Przeczytaj nasz artykuł!

Zioła na nadciśnienie. Które stosować, a których unikać?

Nadciśnienie tętnicze często jest określane mianem „cichego” lub „niewidocznego” zabójcy. Nieleczone i nieprawidłowe ciśnienie krwi może prowadzić do ciężkich chorób serca, miażdżycy, udaru, chorób nerek, a nawet ślepoty.

Na co dzień objawy podwyższonego ciśnienia krwi są mało widoczne.  

Należą do nich np.:  

  • ból w potylicy,   
  • ucisk głowy,   
  • tępy ból i zawroty głowy,   
  • zmęczenie.   

Symptomy te często występują również, gdy jesteśmy przemęczeni lub zestresowani, dlatego możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z podwyższonego ciśnienia krwi.  

Jeśli osoby z Twojej rodziny chorują/chorowały na nadciśnienie, masz nadwagę, cukrzycę, palisz papierosy i/lub stosujesz inne używki, regularnie kontroluj ciśnienie krwi. 

Jeśli ciśnienie jest nieznacznie podwyższone i lekarz nie zalecił leczenia farmakologicznego, możesz sięgnąć po mieszanki lub wyciągi ziołowe, które obniżają ciśnienie krwi.   

Przyjmowanie suplementów czy wyciągów ziołowych nie zastąpi leków przepisanych przez lekarza. 

Zioła obniżające ciśnienie krwi  

Siemię lniane i olej lniany 

Len jest bogaty w kwas α-linolenowy, który działa ochronnie na serce i naczynia krwionośne. Redukuje stany zapalne w obrębie naczyń i stawów. Kwas α-linolenowy należy do kwasów omega-3, które przyczyniają się do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo siemię lnianie chroni przed miażdżycą i chorobami sercowo-naczyniowymi. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Głóg  

Za działanie obniżające ciśnienie krwi są odpowiedzialne głównie flawonoidy (hiperozyd, kwercetyna, rutyna, witeksyna) oraz proantocyjanidyny. Kwercetyna ma też właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki tak wielokierunkowemu działaniu głóg wpływa nie tylko na ciśnienie krwi, ale także na stan naczyń krwionośnych, redukuje stany zapalne w ich obrębie, a także zmniejsza stres oksydacyjny.  


Czosnek  

Jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, nazywany naturalnym antybiotykiem. Czosnek ma również wpływ na układ krążenia i serce. Za te działania odpowiadają związki siarki, czyli allina i allicyna. Badania dowodzą, że regularne spożywanie czosnku przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz chroni naczynia przed odkładaniem blaszki miażdżycowej.  

Aronia  

Jej owoce zawierają flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, garbniki, witaminę C, rutozyd oraz związki mineralne (wapnia, potasu, magnezu fosforu, żelaza i inne). Jest powszechnie uznawana za roślinę leczniczą stosowaną w profilaktyce, a także podczas leczenia nadciśnienia.  


Serdecznik pospolity  

Znaczenie lecznicze ma jego ziele, w którego składzie możemy wyróżnić: flawonoidy, alkaloidy, garbniki, glikozydy diterpenowe, kwasy organiczne, związki mineralne. Ziele serdecznika działa tonizująco na mięsień sercowy, a także obniżająco na ciśnienie krwi.   

Jemioła pospolita  

Związki fitochemiczne zawarte w jej składzie (flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, wiskotoksyny, aminy) odpowiadają za obniżenie ciśnienia, a także rozszerzają naczynia wieńcowe.  

Krokosz barwierski  

Liczne badania potwierdzają wpływ krokosza na układ sercowo-naczyniowy, jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, a także hipotensyjne. Surowcem o takim działaniu jest jego kwiat. W wyciągach z kwiatu krokosza barwierskiego są obecne flawonoidy, poliacetyleny, glukozydy, steroidy, barwniki, warunkujące opisane wyżej działania.   


Jakich ziół unikać przy nadciśnieniu?  

Jeśli zmagasz się z podwyższonym ciśnieniem krwi, nie przyjmuj preparatów i suplementów, które dodatkowo je podnoszą.  

Należą do nich:  

  • żeń-szeń,  
  • żeń-szeń syberyjski,  
  • lukrecja, 
  • berberyna.  

Przeczytaj również:
Prawidłowe ciśnienie. Jakie są normy?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę