Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
9

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

Słuchaj artykułu

Rzucanie palenia to długi, żmudny i trudny proces. Sposobów zerwania z nałogiem jest wiele: od stopniowego zmniejszania ilości wypalanych papierosów po odstawienie wyrobów tytoniowych z dnia na dzień. Niestety nie ma jednej skutecznej metody dla wszystkich, którzy podejmują takie wyzwanie. Ponadto większość palaczy boi się zerwać z nałogiem, ponieważ obawia się przyrostu wagi. Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

Jak palenie wpływa na nasze zdrowie? 

Dym pochodzący z wyrobów tytoniowych zawiera wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Należą do nich: 

  • nikotyna – jest silną neurotoksyną używaną również w środkach owadobójczych. Ma właściwości rakotwórcze; 
  • smoła – wykazuje działanie karcynogenne (przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej); 
  • akrylonitryl – powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego; 
  • arsen – może powodować nowotwory skóry, płuc, nerek i wątroby; 
  • benzen – rakotwórcza substancja, która powoduje aplazję szpiku kostnego i niedokrwistość oraz białaczkę limfocytarną; 
  • cyjanowodór – działa drażniąco i toksycznie na nabłonek rzęskowy układu oddechowego; 
  • nikiel – zwiększa podatność na infekcje górnych dróg oddechowych; 
  • rtęć – zaburza czynność nerek; 
  • toluen – hamuje czynność centralnego układu nerwowego.

Palenie tytoniu wpływa także na gospodarkę mineralną organizmu, głównie wapnia, selenu, żelaza i cynku. Dlatego zadbaj, by te składniki znalazły się w Twojej codziennej diecie.  


Produkty ułatwiające rzucenie palenia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dlaczego po zerwaniu z nałogiem tyjemy? 

Według statystyk osoby rzucające palenie tyją około 5 kg.

Jeśli chcesz zerwać z nałogiem, zwróć szczególną uwagę na swój dotychczasowy styl życia i dietę. U palaczy wytwarza się nawyk trzymania papierosa i zbliżania rąk do ust, przez co po odstawieniu papierosów nie wiedzą oni, co zrobić z rękoma. Zamiennikiem papierosów często stają się niezdrowe przekąski, takie jak paluszki, chipsy, cukierki, lizaki i inne kaloryczne produkty. Niestety dodatkowa porcja kalorii sprzyja przybieraniu na wadze.

Zawarta w papierosach nikotyna przyspiesza metabolizm i zmniejsza uczucie głodu. Brak nikotyny w organizmie może prowadzić zatem do wzrostu apetytu i obniżenia poziomu metabolizmu, co powoduje tycie.

Po papierosy często sięgamy również w stresujących sytuacjach. Działają one wówczas jako środek uspokajający. Niestety osoby walczące z nałogiem zastępują papierosy jedzeniem. W ten sposób pochłaniamy kolejne kalorie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Palenie otępia także zmysł smaku. Po rzuceniu nałogu kubki smakowe się regenerują i wracają do stanu wyjściowego. Dzięki temu jedzenie smakuje dużo lepiej i chętniej po nie sięgamy. 

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia? 

1. Jedz regularnie 

To jedna z najważniejszych zasad. Regularność posiłków znacznie poprawi Twój metabolizm, a tym samym ułatwi utrzymanie masy ciała. Staraj się spożywać 4 do 5 posiłków w odstępach 3-4 godzin. Regularne posiłki zapobiegną napadom głodu i sięganiu po niezdrowe przekąski. 

2. Zrezygnuj z cukru i słonych przekąsek 

To wysokokaloryczne i bezwartościowe przekąski, które niekorzystnie wpływają na sylwetkę. Zastąp je węglowodanami złożonymi, które znajdują się w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Sięgnij po:  

  • otręby,  
  • zarodki pszenne, 
  • makaron pełnoziarnisty,  
  • pieczywo razowe, graham, orkiszowe, żytnie,  
  • kasze, 
  • brązowy ryż.  

Te produkty dłużej uwalniają energię. Dzięki temu jesteś dłużej syty.

3. Ogranicz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych 

Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w tłustych mięsach, takich jak boczek, słonina czy smalec. Gdy spożywamy zbyt wiele tłuszczów nasyconych, poziom “złego” cholesterolu LDL rośnie. Może to przyczynić się do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Tłuste mięsa są bardzo kaloryczne, dlatego lepiej zastąpić je chudym mięsem (np. drób, schab) lub rybami. 

4. Jedz więcej warzyw 

Warzywa są bogatym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na metabolizm. Dodatkowo są niskokaloryczne i łatwo wypełniają żołądek, przez co zmniejszają uczucie głodu.  


5. Zadbaj o ruch 

Regularna aktywność fizyczna (już ok. 30 minut dziennie) sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pamiętaj, by ćwiczenia były dostosowane do Twojego stanu zdrowia.

6. Sięgaj po zdrowe przekąski 

Miej zawsze pod ręką zdrowe zamienniki papierosów. Dzięki temu ograniczysz chęć podjadania niezdrowych przekąsek.

Mogą to być na przykład: 

  • kawałki świeżych owoców lub warzyw,  
  • pestki dyni, 
  • nasiona słonecznika. 

 7. Noś przy sobie wodę 

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jedna z najważniejszych kwestii. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się woda mineralna, która bardzo dobrze nawadnia i nie zawiera kalorii. Picie wody zmniejsza uczucie głodu i pozwala zapanować nad odruchem zbliżania rąk do ust. Pamiętaj, by nie zastępować wody napojami słodzonymi (np. sokami owocowymi, napojami gazowanymi), ponieważ zawierają puste kalorie.

Przyrost masy ciała nie zawsze musi być konsekwencją rzucenia palenia. Podczas rezygnacji z nałogu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że rzucenie nałogu wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami, m.in. obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, poprawą kondycji skóry i włosów, a także odciążeniem układu oddechowego od regularnego wdychania trucizny. Warto zatem podjąć walkę z nałogiem, aby zadbać o swoje zdrowie.

Przeczytaj również:
Czy palenie papierosów może być korzystne dla zdrowia? Obalamy mity!
Jak zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Polakowska M., Piotrowski W., Tykarski A., Nałóg palenia tytoniu w populacji polskiej. Wyniki programu WOBASZ, Kardiologia Polska 2005, 63: 6 (supl. 4). 
  • Florek E., Co tkwi w dymie?, Poradnik Aptekarski, 2006, nr 6. 
  • Samochowiec J., Rogoziński D., Hajduk A., Skrzypińska A., Arentowicz G., Diagnostyka, mechanizm uzależnienia i metody leczenia uzależnienia od nikotyny, Alkoholizm i Narkomania, 14(3):  323-340. 
  • Stępniowska A., Kowalczyk M., Cholewińska E., Ognik K., E-papierosy – pomoc w rzuceniu palenia czy zagrożenie?, Hygeia Public Health 2017, 52(2): 86-95.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę