Peeling solny – kto może go stosować?
Peeling solny to kosmetyk, który doskonale przygotuje skórę naszego ciała do nadchodzącego lata. Poza złuszczaniem martwego naskórka przynosi także wiele inne korzyści. Przez niektórych nazywany jest pogromcą cellulitu. Jakie jeszcze ma właściwości? Jak go stosować?
Peeling solny – czym jest?
Peelingi solne, ze względu na zawartość drobinek ścierających, zalicza się do peelingów mechanicznych. Peelingi mechaniczne dzielą się na peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Solne są zazwyczaj peelingami gruboziarnistymi.
Cząsteczki soli zawarte w kosmetykach są zwykle dość duże i ostre, dlatego przez niektórych nazywane są wręcz zdzierakami. Peelingi solne bardzo silnie złuszczają martwy naskórek i mogą prowadzić do podrażnień, dlatego nie są polecane każdemu.
Przeczytaj również:
Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?
Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować?
Peeling gruboziarnisty – dla kogo jest wskazany?
Peeling drobnoziarnisty – kto powinien go stosować?
Peeling solny – jak działa?
Ze względu na duże drobinki ścierające i co za tym idzie wysokie ryzyko wystąpienia podrażnień przez mechaniczne pocieranie, peelingu solnego nie należy stosować na skórze twarzy.
Peeling solny, ze względu na intensywność działania powinien być stosowany jedynie do ciała. Nie nadaje się jednak do wszystkich jego części. Poleca się go przede wszystkim do dolnych partii ciała, które nie są tak podatne na podrażnienia. Warto stosować go do złuszczania naskórka głównie na pośladkach i udach. Świetnie sprawdzi się także do złuszczania pięt, łokci i kolan. Peeling solny szczególnie polecany jest dla osób, które zmagają się z cellulitem.
- złuszcza martwy naskórek i „odsłania” świeżą skórę,
- dogłębnie oczyszcza,
- widocznie odżywia i wygładza,
- przyspiesza regenerację skóry,
- niweluje drobne przebarwienia i wyrównuje koloryt,
- poprawia mikrokrążenie,
- zapobiega wrastaniu włosków,
- wspomaga walkę z cellulitem,
- przygotowuje skórę do innych zabiegów.
Peeling solny – co ma w składzie?
Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim sól. Często w kosmetykach złuszczających wykorzystuje się bogatą w cenne mikroelementy sól morską. Zawiera ona m.in. sód, potas, magnez, glin, żelazo, miedź i krzem. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie i odkażająco. Wyjątkową popularnością cieszy się sól z morza martwego, którą stosuje się także do leczenia chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
Innym rodzajem soli wykorzystywanym w peelingach jest sól himalajska. Podobnie jak sól morska działa odkażająco i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
Sól wspomaga także usuwanie toksyn, przywraca skórze prawidłowe pH i działa relaksująco.
Peelingi solne zawierają często również inne składniki wspomagające ich działanie, m.in.:
- olejki eteryczne, np. z pomarańczy,
- antyoksydanty, m.in. witaminę E,
- natłuszczające – oleje roślinne, m.in. jojoba, arganowy, ze słodkich migdałów.
Peeling solny – przeciwwskazania
Peelingu solnego nie powinny stosować osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze. Kosmetyków złuszczających o tak silnym działaniu powinny także unikać osoby borykające się z pękającymi naczynkami, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia stanu ich skóry. Peelingu solnego nie należy również używać, jeśli doszło do przerwania ciągłości naskórka, a na skórze występują zadrapania czy rany.
Przeczytaj również:
Peeling a scrub – czy jest między nimi różnica?
Peelingi chemiczne – jakie są ich rodzaje?
Peeling cukrowy – jakie efekty daje jego stosowanie?
Peeling enzymatyczny – łagodny sposób na usunięcie martwego naskórka