Pielęgnacja cery po 60. roku życia. Na co zwrócić uwagę?
Cera dojrzała wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z wiekiem traci jędrność i elastyczność, pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Jak utrzymać skórę w dobrej kondycji mimo upływu lat?
Wymagania skóry po 60. roku życia
Skóra kobiety po 60. roku życia jest nadwyrężona pomenopauzalnym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Wynikiem tego procesu jest obniżenie stężenia składników aktywnych w skórze, co wpływa na jej wygląd i wspomniane wcześniej funkcje.
Efektem spadku stężenia kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze są: suchość, utrata jędrności i duża podatność na uszkodzenia czy alergie.
Dodatkowo styl życia, np. częste opalanie bez ochrony UV czy palenie papierosów, sprzyja powstawaniu głębokich zmarszczek.
Skóra dojrzała wymaga szczególnej ochrony przeciwsłonecznej nie tylko ze względu na zapobieganie pogłębiania się zmarszczek. To również działanie ochronne przed nowotworami skóry (np. czerniakiem).
Stosuj kosmetyki z wysokim filtrem, najlepiej SPF50.
Składniki aktywne w pielęgnacji po 60. roku życia
Składnikami aktywnymi, których warto szukać w spisie INCI na etykietach kosmetyków są:
- antyoksydanty pochodzenia roślinnego: soja, sylimaryna, kwas rozmarynowy, luteina i likopen, kwas elagowy pochodzący z owocu granatu właściwego;
- antyoksydanty z grupy witamin: witamina C, witamina E, retinol, amid kwasu nikotynowego, ubichinon, idebenon, kwas alfa-liponowy;
- regulatory komórkowe: czynniki wzrostu fibroblastów (np. naskórkowy czynnik wzrostu EGF), peptydy sygnałowe (np. Pal-KTTKS), peptydy z grupy neuroprzekaźników (np. argirelina).
Substancje te będą wpływać pozytywnie na nawilżenie skóry, ale również stymulować jej głębsze warstwy do odnowy.
Jak pielęgnować cerę dojrzałą?
Oczyszczanie
Dla skóry 60+ polecane są delikatne produkty w formie pianki lub żele micelarne. Wybieraj kosmetyki z serii nawilżających, by mieć pewność, że produkt nie zaburzy fizjologicznej bariery hydrolipidowej skóry. Wieczorne oczyszczanie twarzy w przypadku demakijażu wymaga zastosowania dodatkowego produktu np. w formie olejku do demakijażu, który rozpuści dokładnie wszystkie produkty kolorowe nałożone na twarz.
Tonizowanie
Kolejnym etapem pielęgnacji skóry dojrzałej powinno być doprowadzenie pH skóry do wartości fizjologicznej przy pomocy toniku. Tonik nałóż przy pomocy dłoni, wacika kosmetycznego lub za pomocą atomizera.
Serum
Przed nałożeniem kremów warto sięgnąć po serum nawilżające lub przeznaczone typowo do redukcji istniejących już zmarszczek.
Krem pod oczy
Krem pielęgnujący okolice oczu to kluczowy składnik pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Skóra wokół oczu po 60. roku życia jest bardzo cienka i przesuszona, dlatego potrzebuje codziennej porcji dobranego do wieku produktu.
Krem do twarzy i na okolice szyi
Krem do twarzy z serii silnie nawilżających i wygładzających nakładaj na całą twarz oraz szyję i dekolt. Możesz przy tym wykonać masaż, by składniki lepiej się wchłaniały.
Maseczka i peeling
Dwa razy w tygodniu nałóż maseczkę do twarzy, najlepiej o właściwościach nawilżających, rozjaśniających, wygładzających. Raz w miesiącu wykonaj delikatny peeling enzymatyczny.
Przeczytaj również:
Retinol. Jak działa i czy jest bezpieczny?
- Draelos Z., Kosmeceutyki, Wrocław 2011.
- Fore J., A review of skin and the effects of aging on skin structure and function, Ostomy Wound Manage, 2006.
- Pérez-Sánchez A. i in., Nutraceuticals for Skin Care: A Comprehensive Review of Human Clinical Studies. Nutrients, 2018.
- Myśliwski A., Podstawy cytofizjologii i histofizjologii, Akademia Medyczna w Gdańsku, 2005.
Dobry składnik – tremella. To taki azjatycki grzybek nazywany masłem czarownicy bo dobrze smaruje zmarszczki 🙂 znalazłam go w kremie do twarzy i okazał się hitem.