Farmakoterapia w zespołach otępiennych
Zespołem otępiennym nazywamy zbiór neurologicznych objawów wywołanych uszkodzeniem struktur mózgowych. Należą do nich deficyty w zakresie pamięci, mowy, praksji (wykonywanie ruchów celowych), gnozji (rozpoznawanie przedmiotów i ludzi) oraz funkcji wykonawczych. Mimo zaawansowanych badań, nie udało się wynaleźć leku zatrzymującego przebieg choroby. Farmakoterapia obejmuje spowolnienie postępujących zmian, zmniejszenie ich nasilenia oraz leczenie objawów współwystępujących, np. depresyjnych.
Stosowanie inhibitorów cholinesteraz w otępieniach
Acetylocholina to ważny neuroprzekaźnik dla procesów umysłowych. Wpływa na procesy pamięciowe, utrzymywanie koncentracji, utrzymuje organizm w stanie czuwania. Jest ważną cząsteczką w inicjowaniu ruchu – przekazuje informacje, które mięśnie mają się skurczyć, a które rozkurczyć. Jest istotna dla pracy serca, jelit i rozmaitych gruczołów.
Badania wskazują, że w chorobie Alzheimera, Parkinsona czy w otępieniu z ciałami Lewy’ego neurony syntezujące i uwalniające acetylocholinę ulegają stopniowej degradacji. Inhibitory cholinesterazy mają więc na celu hamowanie rozkładu acetylocholiny – dzięki czemu pozostaje ona w synapsach dłużej, a przekaźnictwo neuronalne odbywa się sprawniej.
W Polsce stosowane są dwa leki z tej kategorii – rywastygmina i donepezyl. Ich skuteczność jest podobna, ale bywają różnie przyswajane przez pacjentów. W przypadku nieskuteczności jednego z nich zaleca się zastosowanie drugiego. Spowalniają postępującą demencję u pacjentów z lekkim i umiarkowanym otępieniem. Początkowo ich stosowanie może wiązać się z zawrotami głowy, dyskomfortem w jamie brzusznej, biegunkami i wymiotami, jednak objawy te zwykle ustępują po kilku dniach.
Stosowanie memantyny w otępieniach
Kwas glutaminowy to kolejny ważny neuroprzekaźnik dla procesów poznawczych. Na skutek stresu oksydacyjnego (gdy nie są neutralizowane wolne rodniki), uszkodzeń neuronów i stanu zapalnego w układzie nerwowym dochodzi do jego nadprodukcji. Memantyna może regulować nadmierne wydzielanie kwasu glutaminowego, tym samym spowalniając rozwój choroby otępiennej. Memantynę stosuje się w otępieniach o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, często w skojarzeniu z inhibitorami cholinesteraz dla możliwie najlepszych efektów. Jest to substancja najczęściej dobrze tolerowana, a działania niepożądane występują stosunkowo rzadko.
Leczenie objawów współwystępujących z otępieniem
Otępienie to więcej niż zapominalstwo. Terminem BPSD (behawioralne i psychologiczne symptomy demencji) określa się zbiorczo współwystępujące z otępieniem objawy takie jak:
- pobudzenie,
- apatia,
- depresja,
- psychoza,
- agresja,
- zaburzenia snu,
- zagubienie,
- nieadekwatne i dziwaczne zachowania.
Są one często przyczyną hospitalizacji pacjentów i całodobowej opieki. Aby temu zapobiec, stosuje się leki:
- przeciwdepresyjne (np. sertralina, escitalopram, fluoksetyna);
- przeciwlękowe (np. benzodiazepiny. Ich stosowanie powinno być krótkotrwałe oraz zawsze poprzedzone dokładnym wywiadem i badaniami. Wymiennie z benzodiazepinami stosuje się buspiron, trazodon, a przypadku zaburzeń snu – hydroksyzynę).
Mimo dużego rozpowszechnienia omamów i urojeń w otępieniach leki przeciwpsychotyczne nie są dopuszczone w leczeniu BPSD – wykazują wiele działań niepożądanych i zazwyczaj jeszcze bardziej obniżają zdolności umysłowe pacjentów. W przypadku sytuacji kryzysowej, np. intensywnego pobudzenia i agresji, dopuszcza się stosowanie neuroleptyków (risperidonu i tiaprydu), jednak w możliwie małej dawce i możliwie krótko.
Przeczytaj również:
Ocena stanu psychicznego – na czym polega?
Źródła:
- Felbecker A., Limmroth V., Tettenborn B. (red.), Choroby otępienne, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020.
- Jarema M. (red.), Otępienia i organiczne zaburzenia psychiczne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.
- Koller G., Preuss U., Wong J., Przegląd metod leczenia behawioralnych i psychologicznych symptomów otępienia (BPSD). Psychiatria Polska 2016, 50(4): 679-715.